Limon, içinde insan vücuduna birçok fayda sağlamakta. Aynı zamanda limonun kullanım alanı ise oldukça geniş. İçerdiği birçok mineral ve vitaminlerle şifa deposu olan limon, hem hastalıkları iyileştirir hem de hastalıkları büyük oranda önlemektedir. Bu yazımızda sizlere Limon faydaları nedir? Neden her sabah limon suyu içmeliyiz? Sorusunu cevapladık.

Limonun faydaları nedir?

Limon içinde bulundurduğu C vitamini sayesinde kış aylarında yaşanabilecek birçok hastalığı önlemekte ve doğal antibiyotik olma özelliği taşımaktadır. Limonun içinde bulunan lifler, iyi bir diyet programının vazgeçilmez ürünü olacaktır. Sadece %10’u yağ olan limon, çok besleyici bir meyvedir. Düzenli limon tüketimi alerjik reaksiyonları engellediği için alerjik astım gibi hastalıkların önüne geçecektir. Bu sağladığı fayda aynı zamanda alerjik astımın iltihap oluşturmasını da önleyecektir.

Limon tüketmek, kış aylarında yaşanacak boğaz ağrılarını dindirecektir. Aynı zamanda burun tıkanıklarını da açan limon, kış aylarında çaylarımıza katabileceğimiz mükemmel bir tatlandırıcı olacaktır. Limonun içinde bulunan B6 vitamini ise vücudumuzda üretilmemektedir. B6 vitamini ise bağışıklık sistemimizi güçlendireceğinden, düzenli limon tüketimi vücudumuzu daha sağlıklı ve dirençli yapacaktır.

Limonda bulunan pektin lifleri kalori alımını azalttığı gibi bağırsaklarımızın daha çok çalışmasını sağlayarak sindirim sistemi için oldukça faydalı bir besin haline getiriyor. Limonun bu özellikleri, kilo verme sıkıntısı çekenlerin gözlerini kamaştırmakta olup, bir an önce faydasını görmek için diyet listelerine almaktalar.

Taze nane ile tüketilen limon, vücuda gün içinde zindelik katacaktır. Bu sayede yoğun iş temposuna ayak uydurmak için kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda stres ve yüksek tansiyon seviyesini düşüren limon, yoğun bir günün yorgunluğunu atmamızda oldukça etkili olabilmektedir.

İlgili makale: Yatmadan önce baş ucunuza tuzlu limon koyun! Tuzlu limonun faydaları

https://www.birbilenesorduk.com/yasam/yatamadan-once-bas-ucunuza-tuzlu-limon-koyun-tuzlu-limonun-faydalari/

Neden her sabah limon suyu içmeliyiz?

Limon, birçok farklı şekilde kullanılabilir. Fakat en pratik yolu suyunun sıkılarak kullanılmasıdır. Kolayca limonun suyu sıkılır ve birçok farklı malzemelerle tatlandırılarak kullanılabilir. En efektif kullanımı ise sabah kalktığınızda yarım bardak ılık suya sıkacağınız yarım limon suyudur.

Kemik erimesine karşı en potansiyelli besin olarak bilinen limon, içerdiği yüksek orandaki C vitamini sayesinde kıkırdakları ve kemikleri koruyan kolejenin üretilmesini sağlamakta. Ayrıca limon, kalsiyum içermektedir. Kalsiyum kemik sağlığının yapı taşlarından biri olmakla beraber limon, kalsiyumun uygun bir şekilde emilmesini sağlayacak olan magnezyumu da içermektedir. Özellikle kırık kemik tedavileri sırasında tüketilmesi, kemiklerin daha hızlı kaynamasını ve daha çabuk güçlenmesini sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Neden uyumadan önce ayak topuklarınıza limon sürmelisiniz?

Karaciğerde bulunan sindirim enzimleri, limonun içinde bulunan potasyum sayesinde harekete geçmektedir. Bu sayede karaciğerin daha çok çalışmasını sağlayan limon, karaciğer rahatsızlıklarının önüne geçmektedir. Ayrıca pH-alkalin seviyesini dengeleyen limon, kronik karaciğer rahatsızlıklarını engelleyecektir. Kronik hastalıklarının semptomlarını azaltmak için alkalin seviyesi dengede tutulmalıdır.

Limon suyu, kandaki toksik maddeleri ayırmada oldukça etkilidir. Bu sayede böbrek yetmezliğinin önüne geçen limon, bununla beraber mükemmel bir idrar söktürücü ilaç yerine geçiyor. Ayrıca idrarı sulandıran limon, böbrek taşı oluşumunu engellemektedir.

İçinde bulunan yüksek orandaki C vitamini, cildimize de iyi gelmektedir. bu sayede ciltte oluşan siyah nokta ve sivilce oluşumunu büyük oranda azaltmaktadır. Limon suyunun bu etkisini daha fazla hissetmek istiyorsanız eğer, sabahları içtiğiniz limon suyunu direkt olarak cildinize sürerek de kullanabilirsiniz.