Bulaşık makinesi mutfakta ulunan en önemli yardımcılardan biridir. Tek seferde bir sürü bulaşığı yıkayan ve zor temizlenecek tencereli bile çok kolay bir şekilde temizleyen bulaşık makinesi, ev hanımlarını oldukça rahatlatmakta. Ancak bulaşık makineleri bile bazen bize yardımcı olamayabiliyor. Çünkü bazı lekeler gerçekten zorlu olmakta. Ancak bu durumu da çözmenin kolay bir yolu bulunmakta. Limon ile beraber bu sorunu çözebilirsiniz. Bu yazımızda neden bulaşık makinesinin içerisine limon koymanız gerektiğini anlattık. Ayrıca limonun faydalarını görebileceğiniz yazımız da burada mevcut. Verdiğimiz diğer yazıyı da okuyarak, limonun başka nelere faydalı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Neden limon bulaşık makinesi için bu kadar önemli?

Bulaşık makineleri için birçok deterjan bulunmaktadır. Ancak bu deterjanlar bile bazen bize yardımcı olamayabiliyor. Limon 2 Ph değerine sahip bir besindir. Bu Ph değeri de limonu çok iyi bir temizlik malzemesi yapmaktadır. Eğer bulaşıklarınızın makineden kalıntılı ve kirli çıkmasından şikayetçiyseniz ve deterjanınızı değiştirdiğiniz halde bu sorun devam ediyorsa, bulaşık makinenizin içerisine limon koymanız yeterli olacaktır. Bu sayede bulaşık makinenizde yıkanan bulaşıklar hem temiz ve parlak hem de mis gibi limon kokulu çıkacak. Bu sayede yeni bir deterjan almak zorunda kalmayacaksınız ve bütün bulaşıklarınızı sadece bir dilim limon ile yıkamaya başlayacaksınız.

Limon sitrik aside sahiptir. Bu yüzden limon gibi olan bütün meyveleri kullanabilirsiniz. Bu meyvelerden bazıları greyfurt, portakal ve mandalinadır. Sitrik asit antibakteriyel özellikler taşır. Bu sayede bulaşıklarınızın üzerinde herhangi bir bakteri veya mikrop kalmaz. Aynı zamanda çamaşır makinenizin de temiz olmasını sağlar. Kısacası limon ile hem bulaşıklarınızı dezenfekte edebilir hem de bulaşık makinenizi dezenfekte edebilirsiniz. Bu özelliği ise limondaki sitrik asitin Ph değeri. Bu Ph değeri 2’dir ve bu tarzdaki bakterilerin ve mikropların öldürülmesinde oldukça etkilidir.

Limonu bulaşık makinesine koyarken dikkat etmemiz gereken hususlar bulunuyor. Bu hususlardan en önemlisi ise limon dilimini koyduğunuz yer. Çünkü limonu köşelere koyarsanız, beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Ancak bardak ya da çatal ve kaşık bölmesi gibi yerlere limon dilimi koyarsanız, miss kokulu ve tertemiz bulaşıklar elde edersiniz.