Narsist insanların varlığından kendinizi soyutlamak son derece önemlidir. Narsist kişilikler hayatı daha çok kendi etrafında döndüğünü düşünen kişiler olsa da narsis insanların etkisinden kurtulmak bir hayli zordur. Karşınızdaki kişinin göstermiş olduğu bir takım tavırlar sizin hoşunuza gidebilir ve bu durum sizi içerisine alırken, yaşantınızda bir takım problemler ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu durum itibarıyla narsist insanlardan kendinizi soyutlamak ve narsist insanların ağına düşmemek için, bu cümleleri kuran insanlardan mutlaka uzak durun!

Narsist kişiliklerin sıklıkla kurduğu o cümleler!

Narsist insanların ağına düşmemek ve onların bu kişilik bozukluklarının etkisi altında kalmamak için, narsist insanları çevremizden uzak tutmak son derece önemlidir. Bu kişiler arkadaşlarımız, sevgilimiz ya da ailemizden bir kişi bile olabilirken narsist insanların varlığını saptamak ve o kişilere gerektiği gibi davranmak son derece önemlidir. Narsist kişilerin ağına düşmemek ve narsist kişilerin söylediği cümlelerin rehavetine kapılmamak için bu cümleyi kuran kişilerden uzak durmanız gerekmektedir. İşte narsist kişilerin ortak olarak söylediği o cümleler;

  • Narsis insanların ortak özelliklerinden bir tanesi, görünüş olarak inanılmaz derece de iyi bir görünüm içerisinde olmalarının yanı sıra narsist kişilikler genellikle çevresinde bulunan insanlara yaşadıkları problemler dolayısıyla psikoloğa gitmelisin, yardım almalısın gibi telkinlerin içerisinde bulunurlar. Bu durum itibarıyla elbette bir insanın diğer bir insanı yardıma yönlendirmesi iyi bir durum olarak görülse de tartışma ya da kavga esnasında aranızda yaşadığınız problemler itibarıyla narsist kişiliğin hoşuna gitmeyecek cümlelerin söylenmesinin ardından yardım almalısın gibi cümlelerin söylenmesi çok doğru değildir.

  • Karşınızda farklı tutum ve durumların içerisinde olan bir arkadaşınız ya da yakınınız bulunuyorsa ve o kişide sevmediğiniz bir takım özellikleri söylemeniz durumunda “sen yine kafanda kurmuşsun, senin kafanın içerisinde büyük bir çukur var, abartıyorsun” gibi cümleler ile karşı karşıya kalıyorsanız o noktada karşınızda bulunan kişinin çok sağlıklı olmadığının çıkarımında bulunabilirsiniz. Siz ne kadar uzlaşmacı ve anlaşma odaklı gidiyorsanız gidin karşınızdaki insandan sert ve kavga içerikli sözler duyuyorsanız karşınızdaki kişinin narsist özellikleriyle dolu olduğunu düşünebilirsiniz.
  • Herhangi bir tartışma esnasında sen kendini savunduğunu ve saygı çerçevesinde söylemek istediğin konuları dile getirdiğini düşünüyorken karşındaki insandan büyük ölçüde sert tepkiler ile karşılaşıyorsanız ve en basit bir tartışmada bile inanılmaz derecede kötü cümleler ile karşı karşıya kalıyorsanız ardından sinir anı geçtikten sonra o kişiye gidip sen bana böyle böyle cümleler kurdun ama ben bunları hak etmedim sözüne karşılık “bana bu cümleleri sen kurdun” gibi bir cümle ile karşı karşıya kalıyorsanız karşınızdaki insanla diyaloğunuzu bitirmeniz gerektiğinin sinyalini alıyorsunuz demektir.
İLGİLİ MAKALE  Duygusal anlarınızı bu 5 yöntem ile kontrol altına alın!

  • Hepimiz gün içerisinde çevremizde bulunan insanlar ile bir takım anlaşmazlıklar yaşarız. Yaşadığımız bu anlaşmazlığı narsist kişiliğini bilmediğimiz bir arkadaşımıza anlattıktan sonra o kişiden ” sen annenle bile anlaşamıyorsun, sen kardeşini bile sevmiyorsun” gibi cümlelerin duyuyorsanız o noktada ciddi bir takım problemler bulunmaktadır. Bu cümleleri kuran narsist kişiler, sizin söylediğiniz her türlü cümleleri zihnine kaydeder ve bir gün size karşı kullanmak üzere hafızasının derinliklerine gömer.
  • Tartışma esnasında karşınızdaki kişinin sizin sınırlarınızı aştığını düşündüğünüzde ona karşı bir tepki gösteriyor ve sınırını bilmesini istiyorsanız o kişiden duyduğunu ” vay be senin iyi bir insan olduğunu düşünürdüm, benim tanıdığım kişi bunları söylemezdi” gibi cümlelerin altında da narsistlik üzerine yatan birkaç problem bulunmaktadır.

Video: Narsistlerin Sık Kullandığı 10 Cümle