İnsan vücudunun çalışma mekanizmasında rol oynayan etken maddelerin bir çoğu kişinin vücuduna aldığı yiyecek ve içeceklerden geçmektedir. Bu besinlerin vücuda yeterli ve doğru miktarlarda alınması kişinin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kişinin mutlu bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Hayatı her daim pozitif ve sağlıklı yaşamanın bu denli kolay yollarından bir tanesi de mutluluk hormonu salgılayan gıdaların tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu ürünlerin günlük olarak tüketilmesi kişinin çok daha fazla pozitif bir güruhta olmasına katkı sağlarken bu ürünleri sizler için derledik. İşte kişiye mutluluk katan o gıdalar…

Bu gıdalar mutluluk veriyor!

Belli bir miktarda tüketilen çikolatanın kişiye büyük ölçüde mutluluk verdiği bilinirken, çikolata etkisine sahip pek çok gıda da bulunmaktadır. Mutluluk hormonun artmasına yardımcı olan bu gıdaların yeterli ve düzenli miktarlarda tüketilmesi kişinin büyük ölçüde pozitif olmasına katkı sağlamaktadır. Enerjinin yükselmesine ve çok daha pozitif bir kimlikte olunmasına yardımcı olan bu gıdaları tüketmeye kesinlikle gayret edilmesi gerekmektedir. Günlük yaşamın stresini çok daha az bir seviyede hissetmek ve günlük yaşamda pozitif kalabilmek için şu gıdaları tüketmeye özen gösterin;

Muz

Potasyum açısından zengin olan muz, sağlıklı beslenme düzeneğine sahip olan kişilerin sıklıkla tükettiği gıdalar arasında yer alırken aynı zamanda içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişiye büyük ölçüde mutluluk depolamaya yardımcı olmaktadır. Beden ve zihin sağlığı açısından birçok faydaları bulunan muz, metabolizmanın çok daha aktif bir şekilde çalışmasına katkı sağlarken aynı zamanda kişiyi uzun süre de tok tutmaktadır.

Ispanak

Bilhassa demir eksikliği problemi olan kişilerin sıklıkla tükettiği sebzeler arasında yer alan ıspanak, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde büyük ölçüde kişinin mutluluk hormonunun aktive olmasına da katkı sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan potasyum, kalsiyum, magnezyum bileşenleri sayesinde kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayan ıspanağı düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.

Ceviz

İçeriğindeki sağlıklı yağlar dolayısıyla insan sağlığına büyük ölçüde katkı sağlayan cevizi tüketmek her manada kişiye olumlu katkılar sağlamaktadır. Cevizin içerisinde yer alan maddeler yeterli ve düzenli miktarlarda tüketildiğinde kişinin mutluluk hormonlarının aktive olmasına katkı sağlarken, yaşam boyunca sağlıklı bir yaşam sürmesine de katkı sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Mutluluk veren besinler. 'Serotonin kaynağı' yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin

Bezelye

Yaz aylarının en çok tüketilen sebzelerinden bir tanesi olan bezelye, içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin yaşamını çok daha mutlu ve pozitif sürmesine katkı sağlamaktadır. Vücudun serotonin üretiminin artmasına yardımcı olan folat bileşenini içeriğinde bolca bulundurmasından kaynaklı olarak kişinin mutlu ve pozitif olmasına katkı sağlamaktadır.

Çikolata

Bilhassa bitter çikolatanın içerisinde bulunan “feniletilamin” maddesi vücut içerisinde uyarıcı bir güç olurken kişinin mutluluk seviyesinin artmasına yardımcı olmaktadır. Çikolata içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişide mutluluk hissiyatının oluşmasına katkı sağlarken aynı zamanda, zihin sağlığının da çalışmasına katkı sağlamaktadır. Beyin fonksiyonlarının sistematik çalışmasına katkı sağlayan bitter çikolatayı düzenli ve yeterli miktarlarda tüketmeye özen gösterin.

Yukarıda yer alan maddeleri yeterli ve düzenli miktarlarda tüketmeniz yaşam boyunca hayatınızda çok daha pozitif olmanıza katkı sağlarken, insan ilişkilerinizle aranızın çok daha kuvvetli olmasına katkı sağlayacaktır.