Hemen hemen her insan mutlu bir hayat sürebilmeleri için bazı durumları kafasında netlerken, hayat içerisinde sürekli olarak beklenti sahibi olmalarıyla meşhurdur. zihinlerinin içerisinde sürekli olarak ” şu da olsun, e buna çok ihtiyacım var, onu bir alayım ondan sonra düzene gireceğim” şeklinde fikirlerle hayatını sürdürmeye çalışmaktadır. Oysa bu durum kişinin hayatta sürekli olarak çalışma mekanizmasına dönüşmesine neden olurken, yaptıklarından zevk almama ya da tatminsizlik hissinin oluşmasına neden olacak en büyük durumların başında gelmektedir. Mutlu bir hayat sürmek için mutluluğu çok farklı yerlerde aramayı bırakarak kendi içinize dönmeniz çok daha sağlıklı sonuçların doğmasına neden oluyor.

Mutlu olabilmek için gerekli olmayan 8 madde!

  1. İlk olarak kendinizi mutlu hissetmek için hiçbir şekilde kendinizi kanıtlamaya ihtiyacınız bulunmuyor. Sosyal hayatınızda daha iyi iletişim içerisinde olabilmek için insanlara kendinin ne denli yetenekli olduğunu kanıtlama gayreti içerisinde olmanızın hiç bir şekilde gerekliliği bulunmamaktadır. Neticede her birimiz birbirinden farklı davranışlar ve ilgi alanları olan insanlar olurken, karşınıza çıkan her insan karşı bir kanıtlama içerisinde olmanız bazı durumlarda mutsuz olmanızı ve çeşitli problemler ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.
  2. Diğer bir konuda pek çok kişi mutlu olabilmek için hayatlarında bulunan her şeyi kontrol edebilme iç güdüleri içerisinde olmalarıdır. Hayatınızda bazı durumlarda çıkan problemler sonrasında kendinizi hırpalamanız ya da olan olaya karşı kendinizi sorumlu hissetmeniz kendinize yaptığınız kötülüklerden bir tanesidir.
  3. Birçok insan kendisinin ne kadar iyi durumda olduğunu görmek için yanlış yerden ölçüm yapıyor. Bu yanlış yer elbette diğer insanlar üzerinden yapılmasıdır. Bu noktada da şöyle bir yanılsama çıkıyor ortaya. Mutlu olabilmek için diğer insanlardan daha iyi durumda olmam gerekiyor ya da onlarla kendimi kıyaslamalıyım. Oysaki herkesin hikayesinin farklı olduğunu unutmadan hareket etmek ve yaşantımızı buna göre şekillendirmek çok daha doğru olacaktır.
  4. Mutlu olmak için mecbur olduğumuzu hissettiğimiz şeylerden bir tanesi de herkesle iyi olmak herkesle iyi geçinme çabası içerisinde olmasıdır. Hayatta herkes ile anlaşabilme durumu içerisinde olmak çok mümkün değildir. Neticede bir karaktere sahipsiniz ve çevrenizde bulunan diğer insanlarda farklı karakterlere sahip. Birbirinden farklı kişilerle aynı doğrultu içerisinde ilerlemeniz mümkün olmayabilir ve kişilerle çatışmak da normal bir durumdur.
  5. Günümüz modern dünyanın belki de sıklıkla empoze ettiği durumların başında mutlu olabilmek için kocaman şeylere sahip olmamız gerektiğini bize aşılamaktadır. Elbette büyük şeylerle mutlu olmak dünyanın kanunu olan bir durum olsa küçük şeylerle mutlu olabilmeyi de bilmek önemlidir. Esasında bu noktada önemli olan şey olaylara karşı nasıl baktığımızdan gelmektedir.
  6. Mutlu olmak için ihtiyacımız olduğunu zannettiğimiz bir diğer şey de en iyisi olmaktır. En iyisi olabilmek hayattan feragat etmek ya da en iyi koşullarda olabilmek, en çok parayı kazanabilmek için yaşamın zevklerinden mahrum kalmak kişinin mutlu olması için gerekli olan durumlardan bir tanesi olmamalıdır.
  7. Hayatta bazı durumlarda yolunda gitmeyen belli başlı durumlar ile karşı karşıya kalmanız mümkün olabilmektedir. Peki ya hayatınızda yaşadığınız sorunlar dolayısıyla yaşantınızda ki her şeyin bittiğinin göstergesi olmadığının bilincinde olmak hayat içerisinde mutlu olabilmek için önemli durumların başında gelmektedir.
  8. Bilhassa son dönemlerde popüler olan estetik kaygısı hemen hemen herkesin tek tip olmasına neden olduğu durumların başında gelirken aynı zamanda çoğu insan mutluluğu güzellikte ve estetiksel olarak tatminlikte arıyor. Oysa dış görünüş güzelliğinden önemli olan bazı durumlar da bulunuyor. Bunları bilmek kişinin daha kıymetli ve mutlu olmasına yardımcı olacaktır.
İLGİLİ MAKALE  Etkili zaman yönetimi için parkinson kuralını mutlaka mutlaka deneyin!

Video: MUTLU OLMAK İÇİN İHTİYACIN OLMAYAN 9 ŞEY