Yaz aylarını sevenler için sıcak günler ve tatlı tatlı sırıtan güneş yüzünü göstermeye başladı. Bunun yanında da yaz aylarını olduğundan bile daha güzel kılan birçok farklı ürün ve gıda da tekrar hayatımıza dahil oldu. Bu ürün ve gıdalardan ise en aykırısı, en olaylısı ve kimilerine gör en güzeli ise çağla. Hem tadı güzel hem sağlıklı bu gıdayı ise yaz bitmeden bulup yemek en iyisi olacak gibi duruyor.

Çağla nedir?

Çağla yaz aylarında sıkça rastladığımız, çoğunlukla seyyar alarak yemenin farklı bir tadı olduğunu düşündüğümüz ve yaz kültürünün vazgeçilmez ögelerinden olan bir meyve. Sahil yürüyüşlerinde bir kese kağıdı içinde çağla almak ve geze geze kıtırdatan yapısıyla mest olmak isteyenler için sayılı günler çoktan başladı.

Çağla aslında, kayısı meyvesinin henüz olgunlaşmamış haline verilen isim. Fakat kayısı ile arasında dağlar kadar tat farkı olan çağla, biraz acımsı tadı ve sert yapısı ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda içerisindeki çekirdeğinden elde edilen bir başka faydalı ürünü de badem olarak biliyoruz. Tüketimi genel olarak Anadolu ve Orta Doğu coğrafyalarında yaygın olan çağla aynı zamanda etnik marketlerde de satılan bir ürün. Çağla yüksek miktarda selenyum ve fosfor içeren bir gıda ve E, C ve B vitaminleri açısından da zengin.

Çağlanın faydaları

Protein, demir, fosfor ve selenyum gibi mineraller ile B, C, ve E vitaminleri bakımından zengin yapıya sahip olan çağla, aynı zamanda güçlü bir potasyum ve kalsiyum kaynağı olarak bilinir. Çağlanın faydaları ise şu şekilde karşımıza çıkmakta:

 • Çağla, kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır. Vücutta tansiyon dengesi kurulmasına yardım ederek kolesterol seviyesini de dengede tutar.
 • Safra kesesinde taş oluşumunu engeller ve safra kesesi çalışmasını düzenler.
 • Doyurucu yapısı ile diyet listelerinde yer alabilen gıdalardan sayılır. 30 gram çağla içerisinde 160 kalori vardır ve bu bir porsiyon eder.
 • Su dolu yapısı ile salatalık gibi çağla da hem doyuran hem de kilo yaktıran gıdalardan sayılır ve aynı zamanda cilde iyi geldiği de bilinmektedir.
 • Çağla iltihap oluşumunu engelleyen yapıya sahiptir. İçerdiği potasyum ile organların iltihap bağlamasını engeller ve oluşmuş iltihabın sökülmesinde de etkilidir.
 • Çağla meyvesi çocukların kemik gelişiminde etkilidir. Özellikle gelişme çağında olan çocuklarda tüketiminin arttırılması ilerleyen yaşlarda oluşabilecek kemik hastalıklarını önler.
 • Mevsim geçişlerinde vücutta yaşanan sıvı dengesizliğinden korunmayı sağlar. Sulu yapısı ile çağla aşırı dehidrasyonun önüne geçer.
 • Kan şekerini dengeleyen yapısı vardır. Özellikle düşük kan şekerini yükseltir ancak bununla birlikte kan şekerinin fazla yükselmesini de engeller.
İLGİLİ MAKALE  45 günde yatarak nasıl 15 kilo verilir? Rezene çayının faydaları (Kaynak: izlehaber.com)

 • Güçlü antioksidan içeriği ile vücutta bulunan zararlı serbest radikallerin atılmasında büyük rol oynar. Bununla birlikte bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak dönemsel hastalıklardan korunmamıza yardım eder.
 • Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça önemlidir. Magnezyum yapısı ile kalp damarlarını rahatlatır ve içerisinde biriken yağların yakılmasını sağlar.
 • Aynı zamanda çağla tüketmenin saymakla bitmeyen faydaları arasında sinir hücrelerinin rahatlatılması da bulunuyor. Yedikçe mutlu olduğumuz bu meyve bizi gerçekten mutlu hissettiren çözünür lifler beslemektedir ve bağırsakta yararlı bakterileri arttırmaya yararlar. Bu bakteriler de sinir hücrelerinin rahatlatılmasında rol oynar ve daha huzurlu hissetmeyi sağlar.