İstenmeyen karın bölgesi yağlarından evde kolaylıkla kurtulmak mümkün. Hem de herhangi bir efor sarf etmeden, sadece beslenmenize ekleyeceğiniz ufak bir değişiklik sayesinde karın bölgesi yağlarından kurtulabilirsiniz. Sindirim sisteminin en büyük dostlarından bir tanesi olan bu mucizevi besini ve faydalarını gelin birlikte inceleyelim…

Karın bölgesindeki yağlardan bu besin sayesinde kurtulun!

Sabahları iki adet yenildiği taktirde karında oluşan istenmeyen yağları eritmeye yarayan kayısı, aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlemesine de yardımcı oluyor. Kayısı ağacı gülgiller familyasından olan oldukça sağlıklı ve antioksidan deposu olan bir meyvedir. Yağı, çekirdeği ve kendi başlı başlına bir sağlık deposudur. Yağ yakmaya yardımcı nisalin bileşenini barından Kayısı aynı zamanda; A, C, E, K vitamininin yanı sıra magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Sabahları aç karnına tüketilen 2 adet kayısının vücudunuza yaptığı değişimi gördükçe gözlerinize inanamayacaksanız. İşte kayısı meyvesinin o mucizevi faydaları…

Kayısı meyvesinin faydaları nelerdir?

Türkiye’de yaygın olarak tüketilen kayısı, ağırlıklı olarak  Akdeniz (Mersin, Mut, Antakya) bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Malatya ve Elazığ’da yetiştirilmektedir. İnce bir kabuğa ve sulu bir yapıya sahip olan kayısı, A, C, E, K gibi vitaminleri barındırarak büyük bir sağlık deposudur. Lifli yapısı sayesinde, sindirim sisteminin hızlanmasına ve çalışmasına yardımcı olur. Sert olan dışkıyı, lifli özelliğiyle yumuşatır. Kabızlık, şişkinlik gibi sorunlara karşı adeta bir savaş başlatır. Kayısı, şekerli bir meyve olarak görülse de karbonhidrat ve kalori bakımından düşüktür. Orta boyuttaki bir kayısı da takribi olarak sadece 17 kalori ve 4 gram karbonhidrat içermektedir. Diyabet hastalığı yaşayan insanların diyet listelerinde baş sırada yer alır. Düşük glisemik indekse sahip olmasıyla, şeker seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur. Düzenli şekilde tüketilmesinin ardından, görme kaybı riskiyle savaşmaktadır. Gözler için oldukça önemli olan A vitaminini içermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kayısı çekirdeğinin içerdiği bileşenler sayesinde, göz yaşı üretimini uyararak göz kuruluğunun önüne geçtiği belirlenmiştir. Aynı zamanda kayısı, karaciğer yağlanmasını önleyerek, karaciğeri hasarlara karşı korumaktadır. Kayı içindeki potasyum, kan basıncını düşürür ve oluşabilecek kalp krizlerini önler. Lifli yapısı ile, uzun süre tok kalmanızı sağlarken sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Metabolizmayı çalıştırarak kilo vermenizi sağlar. Kemik gelişiminin güçlü olmasında fayda sağlayan potasyum açısından zengindir. Anemi tedavisine yardımcı olarak demir açısından güzel bir besin kaynağıdır. Astım, soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yollarını iyileştirmeyi sağlar. Kayısı çekirdeği ile hazırlanan maskeler ile, cildin yenilenmesini ve kırışıklıkların önlenmesi için güzel bir doğal kaynaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda ağız ve diş sağlığına da yardımcı olduğu görülmüştür.

İLGİLİ MAKALE  Sıcak yaz günlerini bu doğal meyve suyu ile serinletin! (Kaynak: soru.com.tr)

Sabahları aç karna 2 adet kayısı ile karın yağlarını yok edin!

Kalori ve karbonhidrat bakımından düşük, vitamin mineral bakımından büyük kayısıyı sabahları aç karnına tüketmek sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Her sabah aç karnına yenilen 2 adet kuru kayısı üzerine bir bardak oda sıcaklığında su içmek, kabızlığı önleyerek karın yağlarının yakılmasını sağlıyor. Sabahları tüketilen kuru kayısı sayesinde, dengeli ve güçlü bir sindirim sistemiyle birlikle bağışıklık siteminizi sağlamlaştırır. Günlük lif alımınızı arttırarak, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Sağlıklı vitamin ve mineralleri sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Gün Kurusu ile Sarı kayısı arasındaki fark nedir?

Gün kurusu ile sarı kayısı arasındaki en temel fark işlenme şekillerinden gelmektedir. Gün kurusu adından da anlaşılacağı üzerine tamamıyla geleneksel yöntemlerle güneş ışığında kurutulurken; sarı kuru kayısı kurutma işleminden önce kükürtdioksit gazına hapsedilerek kurutma işleminin yapılmasıyla meydana geliyor. Sarı kayısının kükürtdioksit gazına maruz kalmasındaki temel amaç, raf ömrünün uzatılması içindir. Sarı kuru kayısı, kolay kolay bozulma ve kurtlanma olayları yaşanmazken, gün kurusunda tam tersi olarak kolay kurtlanabilir ve tadında değişiklik olabilmektedir.