C vitamini açısından zengin limon insan sağlığına pek çok faydası bulunan besinler arasında yer almaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinden, gribal enfeksiyonlara kadar pek çok konuda vücuda fayda sağlayan limonun çekirdeğinde de mucizevi etkiler bulunmaktadır. Limon çekirdeğinin mucizevi faydalarını öğrendikten sonra limonun ne kabuğunu ne de çekirdeklerini atmak isteyeceksiniz. Evimizden hiç eksik olmayan limonun tüm faydaları ve limon çekirdeğinin mucizevi faydalarını sizler için derledik. İşte limon çekirdeğinin bilinen bilinmeyen tüm faydaları!

Limon çekirdeğini sakın atmayın!

Hemen hemen her evin en vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesi olan limon, genellikle suyu ve kabuğu kullanılmaktadır. Oysaki limonun tamamı büyük bir şifa kaynağıdır. Genellikle suyunun kullanıldığı limon pek çok konuda kişinin sağlığına kavuşmasına neden olurken yapılan araştırmalar sonucunda limon çekirdeğinin birçok faydası olduğu belirlenmiştir. Araştırmalar sonucunda limon çekirdeğinin en az limon kadar faydalı olduğu ve mucizevi bir ilaç görevi gördüğü yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Limon çekirdeğinin faydaları nelerdir?

 • Limon çekirdeğinin içerisinde yer alan maddelerden bir tanesi olan salisilik asit, aspirinin içeriğinde bulunan ana bileşenlerden bir tanesidir. Aspirinin içerisinde yer alan bu bileşen gibi limon çekirdeği de ağrı kesici görevi görmektedir. Doğal bir yöntem ile ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız, ağrılarınızın tedavi edilmesi için limon çekirdeğini çiğnemeyi deneyebilirsiniz.
 • Güçlü ve büyük bir antibakteriyel güç olan limon çekirdeği, idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olurken idrar yolu enfeksiyonlarının da geçmesine yardımcı olmaktadır. Vücut içerisinde düzenli olarak tüketildiği taktirde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Bitki ya da hayvan yoluyla bulaşan zehirlenmelerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Zehirlenme sonucunda, zehirli bölgenin üzerine sürülen dövülmüş limon çekirdeği, bölgeden zehrin atılmasına yardımcı olmaktadır.

 • Beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasına yardımcı olan limon çekirdeği, beyin gelişimi ve sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Limon çekirdeğinin içerisinde yer alan doğal bileşenli yağlar, beyin fonksiyonları başta olmak üzere vücut içerisinde pek çok konuda fayda sağlamaktadır.
 • Düzenli olarak tüketilen limon çekirdeği kişinin sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Büyük bir sakinleştirici görevi görür.
 • Meme kanseri başta olmak üzere, kanser hastalıklarına iyi gelen limon çekirdeği aynı zamanda vücut içerisinde bulunan kanser hücrelerinin iyiye dönmesine yardımcı olmaktadır.
 • Gıda zehirlenmelerinden kaynaklı rahatsızlanan vücudun eski çalışma düzeyine geri gelmesine yardımcı olurken, kişinin eski sağlığına dönmesine yardımcı olur.
 • Limon çekirdeğinin içerisinde bulunan bileşenler, kişinin cilt yüzeyinde meydana gelen sivilce ve akne lekelerine iyi gelmektedir. Sivilce ve akne problemi olan kişilerin düzenli olarak kullanması kişinin sivilce probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.
 • Limon çekirdeği düzenli olarak tüketildiğinde ağız kokusu probleminin gitmesine yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli olarak tüketilen limon çekirdeği ağız içerisinde oluşan yaraların giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Nefesin ferahlamasına yardımcı olan limon çekirdeği aynı zamanda dişlerin beyazlamasına da yardımcı olmaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Sıcak havalarda ferahlatan limon peltesi nasıl yapılır?

Limon çekirdeği nasıl tüketilir?

Limon çekirdeği tüketirken dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında sindirim sistemi gelmektedir. Limon çekirdeğini direkt olarak yutmak sindirim sisteminin olumsuz yönde etkilenmesine neden olurken düzenli olarak çalışma metodunun bozulmasını sağlamaktadır. Bu gibi sorunların önüne geçmek için, limon çekirdeğinin öğütülüp ardından bal gibi doğal şeker özelliği taşıyan gıdalarla tüketmek, kişinin limon çekirdeğinin tüm faydalarından yararlanmasına yardımcı olmaktadır. Limon çekirdeğini cildiniz için kullanmak istiyorsanız da o noktada öğütülmüş olan limon çekirdeğini krem kıvamına getirerek uygulamanızda fayda var.

100 gr limonun besin değerleri şu şekildedir;

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori43 kcal% 2.1
Karbonhidrat8.7 g% 2.9
     Lif1.4 g% 5.6
Protein0.4 g% 0.9
Yağ0.4 g% 0.6
     Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini3.0 IU% 0.1
C Vitamini44.1 mg% 73.5
Potasyum157.0 mg% 4.5
Kalsiyum34.0 mg% 3.4
Demir0.1 mg% 0.6