Kış mevsimlerinde yaşanan en büyük problemlerden bir tanesi, kuruyan ve elastiğini kaybeden ciltlerdir. Oysaki nem yüzün ve hatta vücudunuz genç kalmasını sağlayan en büyük yapı taşlarından bir tanesidir. Cildin genç görünmesini ve daha güçlü olmasını sağlayan nem faktörü, cildin aynı zamanda yumuşak olmasını da sağlamaktadır. Etrafta bulunan yüzlerce nemlendirici çeşidi olmasına rağmen, cilt tipine göre uygun bir nemlendiriciyi bulmak oldukça meşakkatli bir durumdur. Doğru nemlendirici kullanmamak, cildin çok fazla yağlanmasına ve böylelikle de ciltte sivilce oluşmasına neden olmaktadır. Fakat cilde gereken nem faktörünü kazandırmak doğal yöntemlerle mümkün. İşte kuruyan ciltlerin dostu doğal nem takviyeleri…

Doğal yöntemlerle cildinize nem katın

Yüzü nemlendirmek için kullanılan nemlendirici kremlerden daha etkili yöntemler arasında doğal faktörler yer almaktadır. Cildi nemlendirmeye esasında ilk olarak içsel olarak başlamak gerekir. Cildinizin daha parlak, daha esnek ve daha sağlıklı durumda görünmesini istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, bolca su tüketmektir. Bolca su tüketen insanların cildi her zaman daha parlak ve nem seviyesi daha yüksektir. Yeterli miktarda su tüketilmemesi, cildin nem seviyesinin düşmesine neden olurken aynı zamanda sürülen dış nemlendirici kuvvetlerinden faydalanmamanın da önüne geçer. Doğada cildi nemlendirecek birçok farklı bileşen ve içeriği temiz güzel yağlar bulunmaktadır. Kozmetik alternatif maddeleri kullanmak istemeyenler için; zeytinyağı, bal ve avokado gibi yağ açısından zengin maddeler cilt başta olmak üzere, saçların güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bu bileşenler gibi aynı zamanda, Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı gibi yağları, temiz cildinize uygulamanız vücudun kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olacaktır.

Cildi nemlendirmeye yarayan o maddeler

1-Bal: Birçok hastalığa şifa olan bal aynı zamanda nemli ve kuru ciltlerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Balın içerisinde bulunan antibakteriyel ve antimikrobiyal maddeler, krem üretiminde de kullanılan maddeler arasında yer aldığı için laboratuvar ortamında da incelendiğinde, cilde iyi geldiğini gözlemlemek oldukça mümkündür. Günümüzde pek çok marka, bal içerikli kremler çıkarmış olsa dahi, balı yekpare olarak kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Temiz yüzünüzü bir miktar balı, maske kıvamında cildinize sürüp akabinde 10 dakika bekletmeniz ardından nemli bir havluyla cildinizden temizlemeniz kaybolan nemin tekrar kendine gelmesini sağlayacak, cildinizin daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Evde doğal peeling nasıl yapılır? İşte cildi canlandıran peeling yöntemleri

2-Yulaf: bilhassa tahriş ve hasara uğramış ciltler için çok daha etkili olan yulaf, cildin kaybettiği yapısını tekrar kazanmasına yardımcı olacaktır. Evde hazırlayacağınız yulaf maskesi, cildinizi neme doydururken aynı zamanda sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayacak. Rondodan çektiğiniz yulafı, un haline getirdikten sonra azıcık su ile karıştırıp direkt olarak yüzünüze maske şeklinde uygulayabilmeniz mümkün. Uygulanan bu maske cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olurken, tahriş olmuş cildinize de oldukça iyi gelecektir.

3-Hindistan Cevizi yağı: Son dönemlerde en çok popüler olan ürünler arasında yer alan Hindistan cevizi yağı; saç, cilt, tırnak olmak üzere kuruyan kırılan tüm yüzeylere adeta şifa dağıtıyor. Yağ asitlerince zengin Hindistan cevizi yağı, cildin ihtiyacı olan kolajen miktarının arttırmasına yardımcı olmaktadır. Takribi olarak 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını, temiz cilde sürerek uygulayabilir, cildinize ne kadar iyi geleceğini kendi gözlerinizle direkt olarak gözlemleyebilirsiniz.

4-Salatalık: Geçmişten günümüze en çok bilinen ve en çok tercih edilen maddelerden bir tanesi olan salatalık, sahiden büyük bir nem bombasıdır. Temiz bir cildin üzerine, dilimlediğiniz birkaç parça salatalığı cildinizin üzerine yerleştirmeniz, ciltte bulunan şişkinliğin geçmesini sağlarken aynı zamanda cildin kaybettiği nemi tekrar kazanmasına da yardımcı olmaktadır.

5- Avokado: İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve proteinler sayesinde tam bir yapıcı olma özelliği taşıyan avokado, cildin kaybetmiş olduğu nemin tekrar kazanılmasına yardımcı olan güzel besinlerden bir tanesidir. Tüketilen avokadonun kabuklarında kalan, avokado parçalarını yüzünüze sürmeniz bile cildin onarılmasına yardımcı olacaktır. Maske olarak uygulamak isterseniz; 1-2 yemek kaşığı avokadoyu bal, yoğurt gibi malzemelerle karıştırıp cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz.