Türk geleneğinin olmazsa olmaz içeceklerinden bir tanesi olan Türk kahvesinin yeri toplum içerisinde epey farklıdır. Kız isteme adetlerinden, eve gelen misafire kadar ikram edilen Türk kahvesinin anlamı fazlasıyla büyüktür. Türk kahvesinin ikram edilmesinde bol köpüklü olması tercih edilirken, Türk kahvesini köpüklü yapmanın belli başlı yöntemleri bulunmaktadır. Türk kahvenizi bol köpüklü bir şekilde hazırlamak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz…

Köpüklü Türk kahvesi için neler yapılmalı?

Türk kahvesi ülkede ve dünya genelinde fazlasıyla sevilen bir içecek olurken, Türk kahvesinin hazırlanışı da son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. Pişirilme tekniğinden, servis edilen sunuma kadar son derece özenli davranılması gereken Türk kahvesinin Türk geleneğindeki yeri fazlasıyla önemlidir. Türk kahvesinin çok daha lezzetli ve köpüklü olabilmesi için bu yöntemleri uygulayın;

 • Türk kahvesinin lezzetli olmasını sağlayan durumların başında Türk kahvesinin taze çekilmiş olması gerekmektedir. Taze çekilen Türk kahvesinden yapılan kahvenin lezzeti çok daha yüksek olurken, içimi de fazlasıyla keyifli olmaktadır.
 • Türk kahvesinin lezzetli olmasına yardımcı olan durumlardan bir tanesi kahvenin taze çekilmiş olması gerekirken, taze çekilen Türk kahvesinin saklama koşulu da fazlasıyla önemlidir. Uygun şartlarda ve yöntemde saklanmayan Türk kahvesinin bayatlama olanağı fazlasıyla yüksek olacağı için uygun şekilde muhafaza edilmesi son derece önemli olan durumların başında gelmektedir.
 • Türk kahvesinin lezzetli olmasını sağlayan durumların başında pişirme esnasında konulan su faktörü de gelmektedir. Türk kahvesinin içerisine koyulan suyun klorsuz temiz içme suyu olması gerekirken, aksi taktirde koyulan suyla hazırlanan Türk kahvesinin lezzeti çok güzel olmayacaktır.
 • Türk kahvesinin köpüklü bir formda olmasını sağlamak amacıyla suyun soğuk olması gerekmektedir. Soğuk suyla hazırlanan Türk kahvesi lezzetli ve köpüklü olacaktır.
 • Cezve içerisine konulan Türk kahvesi ve suyun ardından malzemelerin homojen bir şekilde birbirine karışması da fazlasıyla önemli olan durumlardandır. 3o saniye boyunca malzemelerin tam manasıyla birbirine karışması gerekmektedir.
 • Mangal ya da közde pişirilen Türk kahvelerinin çok daha lezzetli olmasının sebebi ağır ateşte sakince pişmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum itibarıyla kahvenizin çok daha lezzetli bir formda olmasını sağlamak için kısık ateşte pişirmeniz önemlidir.
İLGİLİ MAKALE  Sabah bunu aç karnına içenin beyni açılır! İşte Canan Karatay'ın zihin açan sihirli tarifi (Kaynak: soru.com.tr)

 • Kahveniz kabarmaya başlayınca, kabaran kısımdan alıp fincanların içerisine pay etmeniz önemlidir. Kabaran kahveyi ocakta tutmaya devam ettiğinizde köpüğü büyük ölçüde kaçacaktır. Bu durumu önlemek için kabarma süreci başladıktan sonra fincanların içerisine kabaran kısmı koyun sonrasında tekrar kaynattıktan sonra kahvenizi fincanların içerisine boşaltabilirsiniz.
 • Fincanların içerisine Türk kahvesini dökerken de dikkatli olmanız gerekmektedir. Aynı yönden ve sarsmadan kahveyi dökmeniz köpüğün aynen fincan içerisine dökülmesine yardımcı olurken, yanlış döküm sonrasında kahvenin köpüğü kaçacaktır.

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

 • Düzenli olarak Türk kahvesi içmek kalın bağırsak ve kolon kanserine karşı kişiyi büyük ölçüde koruma altına almaya yardımcı olmaktadır.
 • Vücuda enerji vermeyi sağlayan Türk kahvesi, kişinin dinç kalmasını ve sağlıklı bir yaşam sürmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.
 • Yemeklerden sonra içilen bir fincan Türk kahvesi yemeğin kolay bir şekilde sindirilmesine yardımcı olurken aynı zamanda, yemek sonrasında herhangi bir hazımsızlık problemi çekmenizin büyük ölçüde önüne geçmektedir.

 • Uyarıcı özellikleri fazlasıyla yüksek olan Türk kahvesi, kişinin düşünme kabiliyetini güçlendirirken aynı zamanda beyin fonksiyonlarını geliştirmektedir.
 • Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olan Türk kahvesi, kişinin kalp ve damar sağlığını koruma altına almaya yardımcı olmaktadır.
 • Çok daha kolay bir şekilde nefes almaya yardımcı olurken, kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasına katkı sağlar.
 • Depresyon etkilerinin büyük ölçüde azalmasına yardımcı olan Türk kahvesi, kişide bulunan stresin büyük ölçüde tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayan Türk kahvesi, vücutta bulunan yağ miktarının yakılmasına da ayrıca yardımcı olmaktadır.