Kısa boy bazı insanlar için takıntı olabiliyor. Ayrıca çocuklarının kısa boylu olmasını istemeyen bireyler de çocuklarının boyu uzun olması için neler yapmaları gerektiği konusunu araştırmaya başlıyor. Bu yazımızda sizlere boy uzatan yiyeceklerden bahsettik.

Boy uzatan yiyecekler nelerdir?

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde her zaman kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum da kemik sağlığı ve kemik gelişimi için oldukça önemli bir mineraldir. Bu yüzden de uzun boy isteyen kişilerin, düzenli olarak süt ve süt ürünlerini bir fiil tüketmesi gerekiyor. Ayrıca süt ve süt ürünlerinde bulunan A grubu vitaminler, vücuda alınan kalsiyumun kemikler tarafından daha kolay bir şekilde emilmesini sağlamaktadır.

Protein, B, E ve D vitaminleri açısından da oldukça zengin olan süt ve süt ürünleri, çocukların kemik ve kas gelişiminin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Ayrıca yeterli miktarda süt ve süt ürünleri tüketen çocukların her zaman kemiklerinin daha sağlam olduğu, ayrıca herhangi bir kemik hasarı olduğunda bu hasarların daha kolay iyileştiği gözlemlenmiştir.

Yumurta

Yumurta, enne sütünden sonra gelen en etkili protein kaynağıdır. Protein ile beraber kas gelişimi daha sağlıklı gerçekleşmektedir. Kas yapısı sağlam olan çocukların boyları da her zaman daha uzun olacaktır. Çünkü kas yapısının sağlıklı olması ile beraber kemiklerin uzaması için belli bir alanı olacak. Bu sayede bu şekilde beslenen çocukların boyu her zaman için daha uzun olacaktır. Ancak boy uzunluğu genetik olarak da değişebiliyor. Eğer sizin ailenizin genetik olarak boyu kısa ise çocuğunuzu ne kadar sağlıklı beslerseniz besleyin, boyu istediğiniz seviyelere gelemeyebilir.

Balık

Balık önemli bir D vitamini ve Omega 3 kayağıdır. D vitamini ve Omega 3 ise çocukların boylarının uzamasına yardım edecektir. Bu yüzden de gelişim çağıda olan çocukların haftada 3 defa balık yemesi gerekiyor.

Taze meyve ve sebze

Taze meyve ve sebze tüketimi, çocukların gelişimi ve büyümesi açısından oldukça fazla bir önem arz etmektedir.  Bu gıda grubu lif, vitamin, mineral açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle koyu yeşil yapraklıların ekstra öneme sahip olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle mevsimi olan meyveleri seçmek çok daha önemlidir. Organik meyve sebze tüketimi, gelişim çağında olan çocukların yeteri adar beslenmesini sağlayarak boylarının uzamasını sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Boyunuzu olduğundan 'uzun gösteren' kıyafetler

Kırmızı et

Kırmızı et, yüksek protein oranı sayesinde gelişme çağında olan çocuklar için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Protein sayesinde kas ve kemik gelişimi daha hızlı ve daha sağlıklı gerçekleşir. Bu durum da gelişme çağında olan çocukların boylarının uzamasını sağlar. Ayrıca kırmızı et içeriğinde bulunan maddeler, hücre yenilenmesinin hızlanmasını sağladığı için, kas yırtılmaları tedavisi ve kırık kemik tedavilerinin çok daha hızlı bir biçimde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Filizlendirilmiş tohumlar ve baklagiller

Baklagil, tahıl, tohum, çekirdek ve badem gibi sert kabuklu yemişlerin çimlenmeye başlaması süreci filizlendirme olarak adlandırılır ve filizlendirme besinlerin vitamin, protein, enzim değerlerini bir hayli arttırmaktadır. Bu tür besinleri salatalarınıza, yemeklerinizin içine de katarak sağlığınıza olan faydalarından mutlaka yararlanın. Özellikle çocukların şeker ve paketli ürün tüketiminin mümkün olduğunca azaltılması çok önemlidir. Fazla şeker gelişme çağıdaki çocuklarda istenmeyen kilo artışlarına neden olur ve çocukların ideal kilonun üzerinde olmalarının boy üzerinde de negatif etkisi olduğunu, büyüme kapasitesini durdurduğunu da unutmamak gerekir. O yüzden çocukların ideal kiloda olmasını, kas ve kemik gelişimini uzunlamasına şekillendirecek sporlara eğilmelerini destekleyin. Bunun için yüzme, basketbol gibi sporları tercih edebilirsiniz.