Zencefil yüzyıllardır baharat ve ilaç yapımında kullanılmakta. Bir çok kültürde şifa deposu olarak bilinen zencefil, doğal bir ürün olduğu için vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu yazımızda sizlere Zencefil nedir? Zencefil yağı nasıl elde edilir? Zencefil yağının faydaları nelerdir? sorularını cevapladık.

Zencefil nedir?

Zencefil, doğal tedaviler arasında en çok kullanılan bitkidir. İçerdiği bir çok vitaminle, insan vücuduna oldukça faydalıdır. Tıp alanında da bir çok ilacın etken maddesi olarak kullanılmakta olan zencefil, besin değerleri açısından da oldukça zengin bir bitkidir. Zencefil genellikle Asya kıtasında ve tropikal bölgelerde yetişmekte olup, bitkisinin sarı ve kırmızı kökleri toplanmaktadır.

Zencefil, yer elmasına benzediğinden bu iki bitki kökü karıştırılabiliyor. Ülkemizde yetişmeyen zencefil, taze veya kurutulmuş olarak kullanılabiliyor. Zencefil, genellikle rendelenerek kullanılmakta. Ancak toz haline getirilip baharat olarak da kullanılabilen zencefil, kış aylarında çaylarımıza katacağımız muhteşem bir bağışıklık güçlendirici olma özelliği taşıyor.

Zencefilin faydaları nelerdir?

Zencefil bir çok farklı alanda kullanılmaktadır. Fakat zencefil denince akla hemen doğal ilaç olduğu gelir. Zencefil, ishali keser. Bağırsakların çalışmasını ve bağırsaklardaki ishale neden olan faktörleri ortadan kaldıran zencefil, doktorlar tarafından sıkça önerilmektedir. Mide rahatsızlıklarına da iyi gelen zencefil, şişkinliğe iyi gelir. Aynı zamanda mide gazına da iyi gelen zencefil, mide yanmasına neden olan asit dengesizliğini düzenler.

Soğuk kış günlerinde annelerimizin çokça kullandığı zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirmekte. Grip gibi virüslerle ise savaşırken, hastalıkların tedavisinde de kullanılmakta. Zencefil ürünlerini düzenli olarak tüketmek, sizi kış aylarında bu hastalıklardan koruyacaktır.

Zencefil romatizmaya da iyi gelmekte olan bir kök bitkidir. Romatizma ağrıları bazen o kadar şiddetli olabilmekte ki, bu ağrıyı çekenler dayanamayacak acılar içerisine girmekte. Fakat zencefil bu ağrıları. dindirmek konusunda etkili olabilmektedir.

Zencefil yağı nasıl elde edilir?

Zencefil kökünden elde edilen zencefil yağı, genellikle eklem ağrılarını dindirmek için masaj yapılırken kullanılmakta. Ancak zencefil yağını günde bir damla şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu sayede hazımsızlık, kabızlık, mide yanması, mide ekşimesi gibi sorunları ortadan kaldıracaktır. Zencefil yağının hoş bir kokusu ve sert bir tadı vardır.

İLGİLİ MAKALE  Kış aylarında tüketilmesi gereken doğalgaz etkili besinler

Zencefil yağı nasıl kullanılır?

Zencefil yağı, bir masaj yağı olarak kullanılabilir. Genellikle romatizma gibi eklem ağrılarını dindirmek için yapılan masajlarda kullanılan zencefil yağı, düzenli kullanımda bu ağrıları ortadan kaldırmakta. Hoş kokusu olan zencefil yağını bir hava temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Bir çay bardağına koyacağınız zencefil yağı, odanızın havasını temizlerken aynı zamanda daha güzel kokmasını sağlayacaktır. Eğer küvette banyo yapıyorsanız, küvete doldurduğunuz suyun içerisine birkaç damla zencefil yağı damlatmanız sırt ağrılarına iyi gelecek ve içindeki bileşenler sayesinde yoğun bir günde deodorant etkisi gösterecektir.

Zencefil yağını, sabahları içtiğiniz suyun içerisine bir damla koyabilirsiniz. Bu sayede zencefil yağı, hem midenizi korurken aynı zamanda güne daha iyi başlamanızı sağlayacaktır. Zencefil yağı içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde, insan vücuduna enerji vermektedir. Aynı zamanda sinir sistemini yatıştırdığından, geceleri yatmadan önce bu şekilde kullanmanız günün yorgunluğunu üzerinizden atacaktır.

Zencefil yağı, tıpkı balık yağı gibi iştah arttırmaktadır. İştahsız olan çocukların ya da kilo almak isteyenlerin başvurabileceği doğal çözümlerden biridir. Bununla beraber zencefil yağı, bağırsak tembelliğinin önüne geçmektedir. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayan zencefil yağı, şişkinliklere ve hazımsızlığa da iyi gelmektedir.

Kansere karşı mücadelede etkili olan zencefil yağı, içerdiği bileşenlerle kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatmakta. Ayrıca kadın sağlığı için de oldukça faydalıdır. Zencefil yağı, düzenli kullanıldığı zaman regl sancılarını bastırmaktadır. Kan akışını hızlandıran zencefil yağı, ani kalp krizi riskini oldukça düşürmektedir.

X