Keten tohumu yağı sayesinde istediğimiz kilolara inebiliriz. İnsan vücuduna çok fazla katkısı olan keten tohumu yağının mucizevi faydalarını bu yazımızda paylaştık. İşte keten tohumu yağının mucizevi faydalarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. Keten tohumunun ne olduğunu, keten tohumu yağının nasıl elde edildiğini yazımızı okudukça öğreneceksiniz.

Keten tohumu yağı nedir?

keten bitkisinden edilen keten tohumu yağı, son zamanlarda kilo vermek isteyen bir çok kişinin kullandığı doğal bir yağ çeşididir. Hatta bazı ürünlerde OMEGA 3 yağlı olarak da kullanılan keten tohumu yağı, içersinde C, E ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Keten tohumu yağını bir çok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bu yüzden herkesin işine yarayan çok yönlü bir doğal ilaç olan keten tohumu yağı, son zamanalarda yapılan diyet listelerinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Keten tohumu yağı, bunun için özel olarak üretilmiş pres makineleri yardımıyla yapılmaktadır. Keten tohumları toplanıp bir hazneye konulur. Ardından da pres işlemi uygulanarak, keten tohumundan çıkan yağ başka bir hazneye aktarılır. Daha sonrasında belli işlemler geçiren bu yağ, en son damıtılarak paketlenmeye hazır hale getirilir.

Keten tohumu yağının faydaları

1- Kilo vermek

Keten tohumu yağı denince akıllara ilk kilo vermek gelmektedir. Çünkü keten tohumu yağının içerisindeki bileşenler, vücudumuzun yağ yakan enzimleri üretmesini sağlamaktadır. Bununla beraber tokluk hissi uyandıran ve metabolizmayı da hızlandıran keten tohumu yağı, vücuttaki ödemlerin hızlıca atılmasını sağlamaktadır.

Keten tohumu yağının kilo verme etkisinden yararlanmak için düzenli kullanım şarttır. Bunun için ise sabah içtiğiniz çay içerisine 5 damla keten yağı koymanız yeterli olacaktır. Eğer çay içmiyorsanız içtiğiniz suyun içerisine de keten tohumu yağı damlatabilirsiniz. Fakat keten tohumu yağının içindeki bileşenler, çok fazla soğuğu sevmezler. Bu yüzden de soğuk suya damlattığınız keten tohumu yağı, vücudunuz için çok fazla etkili olmayacaktır.

2- Bağışıklık sistemini güçlendirmek

keten tohumu yağının içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitaminini yeterli olarak vücudumuza alırsak, bağışıklık sistemimizi güçlendirmiş oluruz. Keten tohumu yağının bu etkisini görebilmek için de düzenli kullanım gerekmektedir. Eğer istikrarlı bir şekilde keten tohumu yağını tüketmezsek, keten tohumu yağının herhangi bir faydasını göremeyeceğiz.

Keten tohumu yağının bağışıklığı güçlendirmesi, en çok kış aylarında işe yarayacak. Güçlü bir bağışıklık sistemi bizi kış aylarındaki soğuk algınlığı, grip, nezle ve diğer salgın hastalıklardan korunmamıza yardımcı olacaktır.

3- Cilt ve saç bakımı

Keten tohumu yağı, sadece oral yolla tüketilmez. Cildimize de direkt uygulayabildiğimiz keten tohumu yağı, cildin nemlenmesini sağlamaktadır. Keten tohumu yağı, mükemmel bir yaşlanma karşıtı cilt bakım yağı olarak kullanılabilir. Keten tohumu yağı içindeki bileşenler, cildimizdeki kolejen seviyesini arttırır. Bununla beraber pigment seviyesini de dengeleyen keten tohumu yağı, güneşin zararlı UV ışınlarından korunmamızı da sağlamaktadır.

Keten tohumu yağı, kolejen üretimini desteklemektedir. Bu sayede saçlara ak düşmesini engelleyen keten tohumu yağı, ayrıca saç uçlarındaki kırıkların onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Eğer cildinizdeki lekelerin geçmesini istiyorsanız keten tohumu yağı kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü keten tohumu yağı içerisindeki bileşenler pigment seviyelerini dengelemektedir. Bu nedenle keten tohumu yağı, ciltte oluşan lekelerin giderilmesinde büyük rol oynar.

Keten tohumu yağını uygulamak için ise herhangi bir ekstra malzemeye gerek yoktur. Sadece bir miktar yağı uygulayacağınız bölgeye dökün, masaj yaparak keten tohumu yağını cildinize yedirin.

İzleyin: SÜPER GIDA: KETEN TOHUMU – (SAĞLIKLI BESLENME YOLU!) / 5 Dakikada Sağlık

X