Karın kası, kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişinin hayallerini süsleyen bir konudur. Fakat bunun yapılabilmesi için sağlam bir irade ve sabır çok önemlidir. Karın kası çoğu kişi vardır fakat bunların üzerine yağ ve kilo geldiği için görünmez. Karın kaslarını görünebilir kılmak kişilerin kendi elindedir. Bunun için beslenme, spor, uyku gibi pek çok konuya dikkat edilmesi gerekir. Karın kası bir anda oluşabilir fakat sadık kalınmadığı sürece yok olma gibi bir huyu da vardır.

Karın Kası Yapmak İçin Gerekenler

Kadın ya da erkek fark etmeksizin, insanlar kendilerinin beğenilmesini ve başkalarının onlara bakışını çok önemserler. Bunun için karın kası yapmak için çok fazla uğraşabilirler. Karın kası yapma aşamasında beslenme kadar, spor yapmak ya da kaliteli uyku almak da çok önemlidir.

Şok diyetler yapmak yerine sağlıklı bir şekilde beslenerek karın kası çıkarabilmek mümkündür. Tabi bu durumun bir de sporla beslenmesi gerekir. Karın kası yapma yolunda ilerleyenler, yaptıkları sporu çeşitlendirmelidir.

Kardiyo yağ yakımına etki eden bir spordur. Mekik, squat, plank karın kası yapmak isteyenlerin yakın kalması gereken hareketlerdendir. Protein ağırlıklı beslenmek de karın kası çıkmasına en yardımcı konulardandır. Gün içerisinde çok az beslenerek aç kalmak kasların zarar görmesine neden olduğu gibi, kalıcı kilo da verdirmez. Bunun için daha sağlıklı yollara başvurulmalı ve karın kaslarının o şekilde çıkması sağlanmalıdır.

Karın Kası Yaparken Beslenmenin Önemi

Karın kası yapma yolunda zorlu bir mücadeleye başlayanlar, bunu beslenmesine de taşımalıdır. Beslenmeye ne kadar dikkat edilirse, karın kasları da o kadar rahat bir şekilde çıkarılabilir.

Yoğurt, balık, badem, yeşil çay, elma, yumurta beyazı, yulaf ezmesi, Hindistan cevizi yağı tüketilmesi gereken bazı besinlerdendir. Bu besinler düzenli olarak tüketildiği zaman mutlaka karın yapmayı sağlayacaktır. Yüksek protein, düşük karbonhidrat ile karın kası yapma hayaline bir adım daha yaklaşılabilir.

Karın Kası Yapmak İçin Uzak Durulması Gerekenler

Karın kası yapmak isteyenlerin tüketmesi gereken besinler olduğu gibi, tüketmemesi gereken besinlerde vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Patates
  • Asitli içecekler
  • Donmuş gıdalar
İLGİLİ MAKALE  Diyabete neden olan 10 etken

Kırmızı ve işlenmiş et gibi yiyecekler karın kası yapmak isteyenlerin uzak durması gereken yiyeceklerdendir. Kırmızı et protein kaynağı olsa bile, fazla tüketiminde kilo alınmasına neden olur. Bunun yanı sıra patateste en çok kilo aldıran yiyeceklerin başında gelir. Bunun için kişilerin tükettikleri yiyeceklere çok fazla dikkat etmesi gerekir. Bu şekilde karın kaslarını oluşturmak daha da rahat bir hale gelebilir.

İzleyin: KARIN KASI MI ? | Süresi kısa & etkisi fazla karın kası egzersizi!

Karın Kası Yapmak Ne Kadar Sürer?

Her insanın vücut yağ oranı birbirinden farklı olabilir. Bu da o kişilerin vücutlarında karın kası çıkma süresini etkiler, Spora başlandıktan 2 ya da 3 ay sonra da karın kası olabildiği gibi, bu süre 6 ya da 7 ay da sürebilir. Önemli olan bu süre içerisinde ne kadar sabırlı olunduğu ve sadık bir şekilde hareket edildiğidir.

Karın Kası Herkeste Aynı Anda Mı Çıkar?

Karın kası için sağlam bir egzersiz şarttır. Bu egzersizle birlikte karın kasının çıkması daha kısa sürelerde gerçekleşebilir. Bu durum kişinin metabolizmasıyla da alakalıdır. Kimisinin 3 ayını vermesi yeterliyken, kimisi daha uzun süre uğraşmak zorunda olabilir.

Karın Kası İçin Gerekli Sporlar Nelerdir?

Karın kası sporla desteklenmeden oluşması beklenemez. Bununla birlikte diyet ve egzersizde karın kası oluşumunda etkili olur. Karın kası için yapılacak olan sporların başında kardiyo ve koşu gelebilir.

Kardiyo kişilerin yağ yakmasına en çok destek olan hareketleri kapsar. Bu hedefe sahip olanlara sıklıkla tavsiye edilir. Çok fazla yapmak yerine düzenli olarak yapmak daha önemlidir. Plank, squat gibi hareketler karın kaslarının rahat çıkmasına etki ederler. Koşu da karın kası yapmak isteyenlerin düzenli olarak yapması gereken sporlar arasındadır. Bu sporlar kapalı alanlarda olabileceği gibi, açık alanlarda da yapılabilir.

  1. Plank
  2. Mekik
  3. Leg raise (Yerde yatarken iki bacak kaldırıp indirme)
  4. Flutter kicks
  5. Swiss ball crunch
  6. Mountain climbers (Dağ tırmanış haraketi)

Karın Kası İçin Uykunun Önemi Nedir?

İLGİLİ MAKALE  Vegan olmanın sağlığa yararı ve zararları nelerdir?

Bazı önyargılar insanların kafasında çok hızlı oluşabilir. Sürekli uykusuz kalıp kardiyo ve koşu ile karın kası yapmaya çalışmak da zarar verebilir. Kaslar uyku esnasında gelişirler. Bu nedenle bu hedefe ulaşmak isteyenlerin uykusuna da dikkat etmesi gerekir. 7-9 saatlik bir gece uykusu yağ yakımını çok etkiler.