Hepimizin son dönemde sağlıklı yaşam adına alışkanlıklarımızı değiştirdiğimiz artık sır değil. Yaşamın ve beslenme alışkanlıklarının bambaşka bir  yöne kaydığı günümüzde ise bazı karışımlar artık bu da olamaz gibi tepkiler alarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse her  sağlıklı karışımda var olan bal ile temizliğin güçlü ismi karbonat ise bu defa bağlayıcı olarak değil, kendi başlarına etken madde oldukları bir karışım oluşturmak için bir araya geliyor. Hem hazırlanışı kolay, hem tüketimi kolay olan bu karışımı kullandığınızda ise etkilerin şaşıracaksınız.

Karbonat ve bal karışımı

Karbonatın sodyum bikarbonat yapısı ve sağlıklı şeker asitleri içeren balın doğal antioksidan oluşunun bir araya gelmesi ile karşımıza çıkan bu karışım, yalnızca sağlıklı yaşam danışmanları değil aynı zamanda doktorlar tarafından da tavsiye edilenler arasında yer alıyor. Kullanıldığı takdirde kanseri bile engellediği bilinen bu mucize karışımı hazırlamak için yapmanız gerekenler ise çok basit.

4 çorba kaşığı kadar saf süzme balı 2 çorba kaşığı kadar karbonat ile karıştırın ve karışımınız tamamen homojen hale geldiğinde ise ağzını sıkı sıkı olacak şekilde streç film ile kapatın. Hava almadığından emin olduktan sonra karışımınızı ışık görmeyen serin bir yere bırakın. Günlük şekilde kahvaltılardan önce bu karışımdan bir kaşık tüketebilirsiniz. Ayrıca her gün bu karışımı içtikten sonra beş adet badem yerseniz, hem daha enerjik hisseder hem de vücutta bulunan zararlı yağların atılmasını hızlandırmış olursunuz.

Karbonat ve bal karışımı faydaları

Düzenli kullanımı ile birçok farklı hastalığın önüne geçmenize yardımcı olan karbonat ve bal karışımının insan vücudu açısından bilinen faydaları ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Karbonat başlı başına bir enfeksiyon öldürücüdür ve bal ile karıştırıldığı zaman ise vücutta zararlı serbest radikallerin atımını sağlar.
  • Mutasyona uğramış hücrelerin yenilenmesini ve mutasyonun engellenmesini sağlayan bu karışım aynı zamanda bilinen tüm kanser türlerine karşı koruyucu kalkan görev görmektedir. Ayrıca kanser dışında da ölümcül sonuç doğrulabilecek hastalıkların oluşumunu önler.
  • Düzenli tüketimi enerjik hissetmeyi sağlar. Eğer yanında birkaç adım badem de tüketilirse, gün içerisinde abur cubur alma isteği ortadan kalkar ve hem daha dinç hissedersiniz hem de sağlıksız gıdalardan uzak durmuş olursunuz.
  • Doğal bir kilo verdirici olarak karşımıza çıkan karbonat ve bal karışımı, vücuttaki zararlı yağların atılmasını sağlar ve aynı zamanda şeker isteğini de keserek daha sağlıklı beslenmenize yardım ederken bir yandan da metabolizmanızı hızlandırarak daha kolay kilo vermenizi sağlar.
  • Doğal şeker kaynağı olan bal, kandaki insülin direncini olumlu yönde etkiler ve şeker hastalığı gibi hastalıkların ortaya çıkışını engeller.
İLGİLİ MAKALE  Muhteşem ikili; turşu suyu ve bal. İşte 'turşu suyu ve bal' karışımı

Ne kadar kullanılmalı?

Bu karışımın faydasını görmek adına doğru kullanım miktarı günde kahvaltılardan önce 1 yemek kaşığı iken, kullanımı için belirtilen süre ise 30 gün. Düzenli şekilde karbonat ve bal karışımını 30 gün kullanan bireylerin etkisini rahatlıkla hissettiği görülmekte.

Zararları nelerdir?

Karbonat ve bal karışımının bilinen herhangi bir zararı olmamak ile birlikte, tüketim dozu ise oldukça önemli. Günlük kullanımının abartılmaması gereken karbonat ve bal karışımının aynı zamanda hazırlama kısmında da dikkat edilmesi gerekiyor. Karbonatın çok fazla kullanılması da vücudu ters yönde etkileyerek fazlalık sodyum alımına neden olacağından oranı doğru şekilde uygulamak önemli bir konu.