Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için karbonat ile saç bakımı nasıl yapılır? Karbonat birçok kişi tarafından hamur işlerinden kullanılan malzeme olarak bilinmektedir. Karbonatın sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Saçlar için faydalarını öğrenenler, daha sağlıklı saçlara sahip olabilmek ve saçlarının dökülmesini önlemek için karbonatlı kürleri kullanmaya başlamıştır. Saç bakımı için en rahat kullanım şekli karbonatın kullanılan şampuana eklenerek kullanılmasıdır. Şampuan şişesi içerisine bir yemek kaşığı karbonat eklenir ve iyice karıştırılarak kullanılmaya başlanır. Karbonat her zaman saçların daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Karbonatın Saça Faydaları

Günümüzde, insanlar, sağlık konusunda, alternatif tıp seçeneklerini araştırmaya başlamıştır. Bakımlı olmayı ve saçlarının daha iyi görünmesini isteyenler, saç bakımları için farklı yöntemleri kullanmaktadır. Tüm evlerde bulunan karbonat ile saç bakımı yapılabilmektedir.

Karbonatın saça faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Saç derisinin temizlenmesini sağlar,
 • Saç derisini temizleyerek, oluşabilecek kötü kokuları önler,
 • Saç ph seviyesini ayarlar ve yağlanmanın önüne geçer,
 • Saç derisinde oluşabilecek kepeklenmeyi önler ve yok eder,
 • Saçların daha parlak görünmesini sağlar,
 • Saçların renginin açılmasını sağlar,

Video: Şampuanı Nasıl bıraktım? Karbonatla Şampuan Yapımı

Karbonatın saça sağladığı bu faydaları bilenler, günlük bakımlarında çok rahat kullanabilmektedir. Belirlenen ölçülere göre kullanıldığında, saç ve cilde hiçbir yan etkisi yoktur tam aksine birçok faydası vardır.

Saç Bakımında Karbonatın Kullanılması

Saç bakımında karbonatın kullanılması genel olarak iki türde yapılmaktadır. Bunlar, şampuana ekleyerek ve su ile karıştırarak yapılma şekilleridir. Şampuana ekleyerek kullanımlarda, bir şişe şampuan içerisine bir yemek kaşığı karbonat eklemek yeterli olacaktır. İyice karıştırılır ve kullanıma hazır hale getirilir. Su ile karıştırarak yapılan formülde ise 1 tatlı kaşığı karbonat, 3 tatlı kaşığı su ile karışım hazırlanır.

Karışımın hamur kıvamında olması gerekiyor ve karbonatın az geldiği görülürse az az eklenerek kıvam oluşturmaya çalışılır. Uygulama şekli ise saçlar hafif ıslatılır ve hazırlanan karışım saç diplerinden uçlarına doğru sürülür. Sürme işleminden sonra yaklaşık 10 dakika bekletilir. Daha sonra bol su ile durulanarak saçlar temizlenir. Saçlara karbonat ile bakım yapıldığında saçlardaki yağlanma önlenmiş olacaktır. Ayda 2 ya da 3 defa karbonat ile saçlara maske yapıldığından en iyi sonuç alınacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Yumuşak ve canlı saçlar için ipuçları. Kuru saçlar bu bakım maskesini kullanabilir

Saç Toniği Hazırlamak

Saç bakımında, karbonat tek başına kullanılabildiği gibi elma sirkesi ile karışım yapılarak da kullanılabilmektedir. Birçok kişinin en büyük şikayeti, saçlarında aşırı yağlanmanın ve kepeklenmesin oluşmasıdır. Hazırlanacak olan saç toniği ile bu sorunlara en iyi çözüm bulunabilecektir.

Saç toniği için gerekli olan malzemeler şunlardır;

 • 5 gr karbonat (1 çay kaşığı)
 • 40 gr elma sirkesi (4 yemek kaşığı)
 • 100 ml su (1/2 su bardağı)
 • Karışım için bir adet sprey şişe

Bu malzemeleri temin ettikten sonra karışımı hazırlamak çok kolaydır. Karışım için hazır edilen sprey şişe içerisine karbonat ve elma sirkesi konulur ve iyice çalkalanarak karıştırılır. Bu karışım günde birkaç kez saç diplerine sprey olarak püskürtülerek kullanılır. Birkaç gün sonra yağlanmanın ve kepek oluşumunun son bulduğu görülebilecektir.

Saçların Rengini Açmak

Saç rengini açmak isteyenler için karbonat en iyi malzemedir. Karbonatın doğal renk açıcı özelliği vardır ve özel karışım oluşturularak kullanıldığında, saçların daha açık renkli olması sağlanır.

Renk açmak için karbonatın kullanılabilmesi için sprey hazırlama malzemeleri şunlardır;

 • 1 yemek kaşığı karbonat,
 • 3 yemek kaşığı limon suyu,
 • 1 su bardağı su,
 • 1 yemek kaşığı deniz tuzu,

Tüm malzemeler, sprey şişe içerisine doldurulur ve iyice karıştırılır. Daha sonra sprey saçlara sıkılır ve yaklaşık 1 saat güneş görecek şekilde bekletilir. 1 saat sonra ılık su ile durulanır. Saç yapısına göre ilk kullanımda ya da birkaç kullanımda etkisini hemen gösterecektir.

Saç Derisi Temizliği

Günlük hayatta, yaşanan stres, hava kirliliği ve yanlış beslenme gibi etkenler, saç derisinin ve saçların yağlanmasına neden olabilecektir. Saç derisinde oluşan yağlanma giderilmediği zaman sağlık açısından sorun oluştururken, saçların zayıflamasına neden olacaktır. Saç derisinde biriken yağ ve kirin temizlenmesi, yağlanmanın önlenmesi ve saçların sağlıklı olması için karbonat kullanımı önerilmektedir.

Günlük kullanılan şampuan içerisine karbonat eklenerek, saç temizliği en iyi şekilde yapılmış olur. Saç derisinin yağlanmasının önlenmesi ve oluşan yağların temizlenmesi için 235 ml şampuan içerisine 1 yemek kaşığı karbonat katmak ve iyice karıştırarak kullanmak yeterli olacaktır. Kullanım ise saçların şampuanla günlük yıkanması işlemi ile aynıdır.

İLGİLİ MAKALE  Kıvırcık saçlılar için en iyi şampuanlar

Saç Derisi Hastalıkları

Saç derisinde görülen hastalıklar arasında mantar oluşumu en çok rastlanılan sorunlardan birisidir. Saç derisinde oluşan mantar için çözüm bulunmadığında, koku oluşmasına neden olacaktır. Bu hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız edecektir. Ayrıca saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. Saç derisinde oluşan mantar, terleme oluştuğu anda kötü koku yayacaktır.

Saç derisi karbonat ile temizlendiğinde, hem kötü koku hem de mantar rahatsızlığı giderilmiş olacaktır;

 • 1 çay kaşığı karbonat,
 • 6 damla lavanta ya da kekik esansı,
 • Bir kase su,

Bu malzemeler karıştırılır ve macun kıvamında saç derisine masaj yaparak uygulanır. 15 dakika bekletilir ve soğuk su ile durulanır. Mantarın tamamen giderilmesi için haftada iki defa kullanmak gerekiyor.

Güçlü ve Parlak Saçlar

Bakımına dikkat edenler, saçlarının her zaman temiz görünümlü olmasını ister. Karbonat, saç bakımında kullanılan en önemli malzemelerden birisidir. Çeşitli karışımlar yapılarak kullanıldığında, saç ve saç derisi bakımını yaptığı gibi saçları güçlendirmekte ve daha parlak görünmesini sağlamaktadır.

Saç bakımında kullanılan karbonat cilt bakımında da kullanılmaktadır. Ancak cilt bakımı uygulamalarında güneşe maruz kalmamaya yani uygulamaların gece yapılmasına dikkat edilmelidir. Karbonat sayesinde saçlarınız güçlenecek ve dökülme sorunu olmayacaktır.