Kan şekerini düşürmeye yardımcı olan gıdaların tüketilmesi kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. Bilhassa diyabet hastaları açısından önemli bir süre olan bu durum, şekerli gıdaların tüketilmesine devam edilmesi durumunda kişide çeşitli hastalıkların oluşabileceği gibi aynı zamanda şekerin dengesiz bir formda olmasına neden oluyor. Diyabet hastalarının şeker noktasında son derece hassas davranması gerekirken, haberimizin bu bölümünde kan şekerini düşürmeye yardımcı olan 8 gıdayı inceleyeceğiz. Bu gıdalar kişiye sağlık depoluyor…

Diyabet hastaları için veli nimet olan 10 besin

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen ve telaffuz edilen diyabet hastalığı hayat kalitesini fazlasıyla düşüren hastalıkların başında gelmektedir. Yanlış yemek tercihleri bu hastalığın çok daha ciddi boyutlarda olmasına neden olurken, uygun formlardaki yemeklerin düzenli olarak tüketilmesi son derece önemlidir. Bu durum itibarıyla kan şekerini düşürmeye yardımcı ve diyabet hastalığını büyük ölçüde törpüleyen gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Yulaf

Sağlıklı yaşam denildiği anda direkt olarak beliren gıdaların başında şüphesiz yulaf gelmektedir. Yulaf içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olan bir gıda olurken aynı zamanda lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Yulafın içerisinde yer alan posa, kan şekeri seviyesinin kontrol altında olmasına yardımcı olan oldukça sağlıklı bir unsur olurken diyabetli kişilerin bu gıdayı tüketmeleri son derece önemli ve sağlıklıdır.

2- Yağlı tohumlardan badem ve ceviz

Cevizin içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri kişinin vücut sağlığına son derece iyi gelen durumların başında gelirken, bademin içerisinde bulunan yüksek lif kişinin insülin direncinin düşmesine ve sağlıklı bir seviyede olmasına yardımcı olmaktadır. Bu iki gıdanın yeterli ve düzenli miktarlarda tüketilmesi kişinin kan şekeri seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.

3- Yoğurt

Protein ve karbonhidrat açısından son derece sağlıklı bir besin kaynağı olan yoğurdu düzenli ve yeterli miktarda tüketmek kişinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi açısından son derece etkilidir. Yoğurdu ara öğünlerinizde tüketmeniz, içeriğindeki bileşenler sayesinde kolesterol seviyenizin dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Büşra Pekin'in zayıflama sırrı bu diyette (Kaynak: izlehaber.com)

Zerdeçal

4- Zerdeçal

İnsülin direncine en iyi gelen baharatlardan bir tanesi olan zerdeçal, diyabet hastalarına iyi gelen en önemli gıdalardan bir tanesidir. Zerdeçal baharatının içerisinde yer alan curcumin bileşeni kan şekerinin sağlıklı bir boyutta olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kalp-damar hastalıklarına karşı da kişiyi büyük ölçüde korumaktadır.

5- Tam tahıllı ürünler

Düşük glisemik indeksi olmalarıyla bilinen tam tahıllı gıdalar kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından son derece önemli ve etkin maddelerden bir tanesidir. İnsülin salımının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum itibarıyla günlük beslenme periyodunuza tam tahıllı gıdaları dahil etmeniz son derece önemlidir.

6- Tarçın

Kan şekeri üzerinde son derece etkin bir madde olan tarçın, kan şekerinin düzenlenmesine ve kan şekerinin uygun seviyelerde olmasına yardımcı olan oldukça etkili bir bileşendir. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan tarçını düzenli olarak tüketmeniz sağlık açısından son derece önemlidir.

7- Chia tohumu

Sağlıklı beslenme noktasında önemli gıdalardan bir tanesi olan chia tohumu kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olan oldukça sağlıklı bileşenleri içerisinde barındıran gıdalardan bir tanesidir. Yüksek oranda lif içermesinin yanı sıra protein açısından da zengin olan chia tohumu kişinin şeker seviyesinin dengelenmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

8- Kuru baklagiller

Diyabet hastaları için büyük bir veli nimet olan gıdalardan bir tanesi de şüphesiz kuru baklagillerdir. Kuru baklagiller içerisinde bulunan sağlıklı bileşenler sayesinde kan şekerinin dengeli bir seviyede olmasına yardımcı olurken lifli yapıya sahip olmaları dolayısıyla kişinin kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.