Kahvaltıda sürekli olarak bu gıdanın tüketilmesi kişinin sağlığını büyük ölçüde tehdit altına alan unsurların başında gelmektedir. Düzenli ve sıklıkla tüketilen gıda kişinin çeşitli hastalıklara karışmasına neden olurken aynı zamanda hayat kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Bu gıdayı hayatınızdan tamamıyla çıkarmanız son derece önemlidir. İşte hayat kalitesini düşüren ve insanı zehirleyen o gıda…

Kahvaltınızdan bu gıdayı uzak tutun

Bilhassa sabahları erken saatte işe ya da okula giden kişilerin pratik olması nedeniyle tükettiği gıdaların başında gelen mısır gevrekleri, kişinin hayatını büyük ölçüde tehlike altına atan durumların başında gelmektedir. Kahvaltılık mısır gevreklerinin içerisine konulan, şekerler ve karbonhidrat miktarının fazlaca olması kişinin sağlığını büyük ölçüde tehlike altına atan durumların başında gelmektedir. Pazarlama stratejisi olarak tam tahıl unsuru içeren bu gıdaların tüketilmesi kişinin sağlığını büyük ölçüde tehlike altına alan durumların başında gelmektedir. Uzun süre tok tutucu özelliğinin bulunması iddia edilirken, kişinin sağlıksal çeşitli problemler yaşamasına neden olmaktadır. Sabah kahvaltısında tükettiğiniz mısır gevreklerinin insan sağlığına açtığı problemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Mısır gevreklerinin içerisine konulan şeker oranın fazlaca olması kişinin büyük ölçüde sağlık problemleriyle karşı karşıya olmasına neden olmaktadır.
  • İçeriğinde bulunan koruyucu ve zararlı bileşenler, çeşitli hastalıkların oluşumuna ve kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.
  • Mısır gevreklerinin içeriğinde bulunan şeker oranın fazlaca olması büyük ölçüde sağlık problemlerinin oluşmasına neden olurken, kişinin çeşitli hastalıklarla burun buruna gelmesine neden olmaktadır. Mısır gevreğinin uzun süre kalıcı olması amacıyla konular koruyucular kişinin sağlığına büyük ölçüde zarar vermektedir. Bilhassa içeriğine konulan şeker oranının fazlaca olması kişinin sağlıksız bir boyutta olmasına neden olan durumların başında gelmektedir.
  • Kişinin midesinde büyük bir şişkinlik halinin oluşmasına neden olan mısır gevrekleri bir süre sonra kişinin aniden acıkmasına ve kan şekerinin hızla yükselmesine neden olmaktadır.
  • Mısır gevreklerinin her gün düzenli olarak tüketilmesi kişide tip-2 diyabet, şeker hastalığı ve çeşitli kanserlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Mısır gevreğinin besin değerleri şu şekildedir;

100 gr1 Fincan (Normal)
Karbonhidrat (g)84.125.23
Protein (g)7.52.25
Yağ (g)0.40.12
Lif (g)3.30.99
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)729218.7
Potasyum (mg)16850.4
İLGİLİ MAKALE  Saçınızı yanlış yıkadığınızın 7 işareti! Saçınızın sağlığı için 'bu hataları' yapmayın

Kahvaltılık gevrek ile yulafı kesinlikle karıştırmayın

Kahvaltılık gevreklerin satışını gerçekleştirebilmek ve kişileri kandırabilmek için ambalajın üzerine çizilen yulaf ve tam tahıl simgelerine kesinlikle aldırış etmeyin. Yulaf insan sağlığına ne kadar faydalı bir gıda olurken, mısır gevrekleri de insan sağlığına o denli zararlı gıdaların başında gelmektedir. Yulaf içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde insan sağlığına faydalı ve bilhassa sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olan bir gıda olurken, kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan yararlı karbonhidratlar sayesinde kişiye enerji veren yulafı düzenli olarak tüketmeniz hayat içerisinde çok daha sağlıklı bir yapıda olmanıza yardımcı olmaktadır. Bunun tam aksi olan mısır gevreklerinin tüketilmesi tamamıyla kişinin açlık şekerinin aniden yükselmesine neden olan ve zararlı karbonhidratla kişinin çeşitli hastalıklara kapılmasına neden olan etmenlerden bir tanesidir. Mısır gevreği tüketmek yerine evinizde yulaf ile hazırlayacağınız granola ile aynı pratikle kahvaltı yapabilme şansını yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı avantajı yakalayabileceğiniz granolayı, makul fiyatlarda evinizde hazırlayabilir bir miktar süt ile oldukça güzel bir şekilde tüketebilirsiniz. Evde granola hazırlamak için şu videoyu izleyebilir ve tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz;

Video: Granola Nasıl Yapılır ? – İdil Yazar – Yemek Tarifleri