Kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan portakal, içerdiği vitaminler ile insan sağlığına çok sayıda fayda sağlamakta. Kış aylarında portakal tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmekte. Ancak portakalın kendisi kadar, portakalın kabukları da oldukça yararlı. fakat biz bu kabukları genellikle çöpe atmaktayız. Bu yazımızda neden portakal kabuklarını çöpe atamamanız gerektiğini anlattık.

Portakal kabuklarının fadaları nelerdir?

Portakal kabuklarının acımsı bir tadı olması, portakal kabuklarında portakalın kendisine göre daha çok bileşen olmasıdır. Portakal kabuğunun içerisinde karbonhidrat, lif, protein ve portakal yağı yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Portakal kabuğunun 100 gramında 25 gram karbonhidrat, 11 gram lif, 2 gram protein ve 1 gram portakal yağı bulunmaktadır. Ayrıca 100 gram portakal kabuğu 100 kaloridir.

Portakal kabuğu ciltelere oldukça faydalarıdır. Genellikle portakal kabuğu ile yapılan cilt maskeleri, cilt lekeleri ve sivilceler için kullanılmaktadır. Portakal kabukları içerisinde fazlaca C vitamini bulunmaktadır. Bu C vitaminleri ciltteki esnekliği sağlayarak, yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasını önlemekte. Aynı zamanda portakal kabuğu içerisindeki portakal yağı, cildimizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaktadır. Bu yüzden portakal kabuğu, doğal bir güneşten koruyucu krem olarak kullanılabilir. Portakal kabukları ile yapacağınız yüz maskelerini haftada 2 ya da 3 defa kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Portakal kabuğu maskesini düzenli olarak kullanırsanız, yüzünüzde ve cildinizdeki olan değişimleri farkedeceksiniz.

Portakal kabuğu ile yapacağınız diş fırçalama işlemi, dişlerinizi beyazlatacaktır. Bu işlemi yapmak için portakal kabuklarını küçük küçük ufalayın ve diş fırçanızın üstüne yerleştirin. Daha sonra yumuşak bir şekilde dairesel hareketlerle dişlerinizi fırçalayın. Yaklaşık 3 dakikalık bir fırçalama yeterli olacaktır. Her diş fıralama işleminden sonra tekrardan portakal kabuğu ile dişlerinizi fırçalamanız, dişlerinizin beyazlamasını sağlayacaktır.

Portakal kabuğunu tüketmek için toz haline getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra bal ile karıştırıp macun kıvamına getirmeniz gerekmekte. Macun kıvamına gelen portakal kabuğu tozu ve balı kahvaltılık olarak kullanabilirsiniz. Bu macun, sindirim sistemini düzenlemekte. Özellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerin, portakal kabuğu tozu ve bal karışımı macununu tüketmesi kabızlık problemini çözecektir. Ayrıca bu macun bağırsak düğümlenmesi riskini azaltmaktadır. Çünkü bu macun, bağırsakların daha verimli çalışmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.

İLGİLİ MAKALE  Kabızlığa son veren portakal kabuğu yağı nasıl kullanılır? (Kaynak: izlehaber.com)

Portakal kabuğu çayı nasıl yapılır?

Portakal kabuğu çayı insan sağlığı ve özellikle insan psikolojisi için oldukça faydalıdır. Portakal kabuğu çayını yapmak için portakal kabuklarını güneş gören bir yere serin. Yaklaşık olarak 2 gün boyunca kurutun ve daha sonra çay yapabilmek için demleyin. Portakal kabuklarını kaynayan suyun içerisinde yaklaşık 10 dakika kadar demlemeniz yeterli olacaktır. Ancak isterseniz bir miktar portakal kabuğunu bir french presin içine koyabilir ve üstüne sıcak su ekleyebilirsiniz. Bu sayede daha uzun süreler boyunca portakal kabuklarını demlemiş olacaksınız.

Portakal kabuğu çayı sinir sistemini yatıştırmaktadır. Bu sayede uyku problemlerinizin de önüne geçebilirsiniz. Ayrıca ani sinir patlamalarını önleyen portakal kabuğu çayı, kişiyi daha uysal yapmaktadır. Portakal kabuğu çayının bir diğer faydası ise hastalıklarla savaşmasıdır. Portakal kabuğu çayı kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirmektedir. Ancak portakal kabuğu çayını günde maksimum 3 fincan olarak tüketmeniz gerekmekte. Eğer fazla portakal kabuğu çayı tüketirseniz, tansiyonunuz düşer ve gün içinde kendinizi halsiz hissedersiniz.