Çoğu meyvenin mucizevi yağları bulunmaktadır. Aynı şekilde portakal kabuğunun da insan sağlığına oldukça faydası olan bir yağı bulunmakta. Bağırsaklardan zayıflamaya birçok faydası olan portakal kabuğu yağının nasıl kullanıldığını bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Portakal kabuğu yağının faydaları nelerdir?

Tıpta ve kozmetik alanında portakal kabuğu yağı, sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun da en büyük sebebi, portakal kabuğu yağı içerisinde bulunan vitamin ve minerallerden kaynaklı. Portakal kabuğu yağının en önemli faydası ise bağırsaklara olan yardımcılığı. Portakal kabuğu yağı, bağırsak hareketlerini hızladırmaktadır. Bu sayede de sindirim sisteminiz çok daha hızlı çalışır ve daha verimli olan bağırsaklar da kabızlığa son verir. Eğer kabızlık sıkıntısı çekiyorsanız, kesinlikle portakal kabuğu yağını denemelisiniz.

Portakal

Portakal kabuğu yağını aromaterapi sırasında kullanabilirsiniz. Portakal kabuğunu bu şekilde kullandığınız takdirde, vücudunuzdaki bütün gerginliği kısa süre içerisinde atabileceksiniz. Portakal kabuğu yağının yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Bu sayede de gün içindeki stresinizi, portakal kabuğu yağı kullanarak atabilirsiniz. Aynı zamanda portakal kabuğu yağı, kişinin dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemlerini kökünden sökecektir. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre gelişme çağındaki çocukların odasında bulunduracağınız portakal kabuğu yağı, bu çocukların gün içindeki enerjisinin yerinde olmasını ve okuldaki dikkat dağınıklığı problemlerinin çözülmesini sağlayacaktır.

Portakal kabuğu yağının bütün bunlar ile beraber antiseptik özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden ağrıyan bir yerinize, portakal kabuğu yağı ile masaj yapmanızı öneriyoruz. Bu şekilde masaj yaptığınız bölgedeki ağrıların çok kolay bir şekilde dindiğini farkedeceksiniz. Bunlar ile beraber portakal kabuğu yağının bir diğer faydası ise cilt bakımında. Portakal kabuğu yağının içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden de portakal kabuğu ile yapacağınız cilt bakımları, cildinizin daha sıkı olmasına ve yaşlılık belirtilerinin azalmasını sağlayacaktır. C vitamini, cildimizin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Bu yüzden de C vitamini bakımından zengin olan portakal kabuğu yağını kullanmak, cilt bakımınız açısından oldukça önemlidir. Birçok cilt bakım ürününde, portakal kabuğu yağı ya da C vitamini içeren başka etken maddeler kullanılmaktadır.

Portakal kabuğu yağında bol miktarda C vitamini olduğunu biliyoruz. Ancak portakal kabuğu yağında bulunan bu C vitaminin tek faydası cildimize değil. C vitaminin en büyük faydalarından biri de bağışıklık sistemimize olan faydalarıdır. bağışıklık sistemimizi güçlendirecek olan portakal kabuğu yağı, soğuk kış günlerinde nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanmamızı engelleyecektir. Bunlar ile beraber portakal kabuğu yağının içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller, kan basıncını dengelemektedir. tansiyonu düşüren portakal kabuğu yağı, felç ve ani kalp krizi gibi rahatsızlıkların oluşma olasılığını da düşürmektedir. Bütün bunlar ile beraber portakal kabuğu yağı, antioksidan maddeler de içermektedir. Bu yüzden portakal kabuğu yağı kullanmak, vücudunuzda bulunan toksik maddelerin atılmasında büyük rol oynayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Kabuğu kendisinden değerli. 'Portakal kabuklarını' asla çöpe atmayın

Portakal kabuğu yağı nasıl kullanılır?

Bu kadar faydası olan portakal kabuğu yağı ile ilgili en merak edilen soru, portakal kabuğu yağının içilip içilemediği. Bu sorunun cevabı ise evet. Portakal kabuğu yağını 1 bardak içme suyu içerisine 2 damla olarak ekleyin. Bu şekilde direkt olarak portakal kabuğu yağını sisteminize alabilirsiniz.

Portakal kabuğu yağını direkt olarak saçlarınıza ve cildinize kullanabilirsiniz. Ancak bunun yerine başka yağlar ve maddeler ile portakal kabuğu yağını karıştırabilir. bu şekilde saç ve cilt maskeleri elde edebilirisiniz. Aynı zamanda kullandığınız şampuan içerisine 3 ya da 4 damla portakal kabuğu yağı damlatabilirisiniz. Bu şekilde de ekstradan bir saç bakım maskesi hazırlamanıza gerek kalmaz. Portakal kabuğu yağı, saçlardaki kırılmaları önler. Bununla beraber portakal kabuğu yağı, saçların daha parlak ve daha güçlü olmasını sağlar. Portakal kabuğu yağı ile saçlarınıza bakım yaparsanız, saçlarınızdaki koparak dökülmeleri en aza indireceksiniz.

Aynı şekilde portakal kabuğu yağını cilt maskelerinizde de kullanabilirsiniz. Bunun için bir kap içerisine bir miktar zeytinyağı alın. Daha sonra ise hazırlamış olduğunuz zeytinyağı içerisine 2 ya da 3 damla kadar portakal kabuğu yağı damlatın. Zeytinyağı ve portakal kabuğu yağını güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra ise bu karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın. Aynı şekilde portakal kabuğu yağını direkt olarak da cildinize uygulayabilirsiniz. Selülit olan bölgelere portakal kabuğu yağı ile masaj yaparak, selülitlerin geçmesini sağlayabilirsiniz.