İstanbul ilimizde yaşayan vatandaşlarımız tarafından kullanılan ulaşım kartı olan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmetleri düzenlenen İstanbulkart için yeni bir dönem başlıyor. Yeni başlayan dönem ile İstanbulkart kullanıcıları artık kartlarını kullanırken bir banka kartı gibi farklı fonksiyonlar ile kullanma imkanı kazanacak ve kartları değiştirmek için belirli bir süreleri olacak. Süre bitmeden İstanbulkart’ını yeni döneme uygun hale getirmek isteyenler için süre ise kısıtlı.

İstanbulkart’ta yeni dönem başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbulkart için yeni bir dönemin başladığını duyurdu. İBB tarafından yapılan açıklamaya göre bundan sonra İstanbulkart kişiye özel hale gelecek. Özelleştirilen İstanbulkart ile İstanbulkart kullanan vatandaşların kartları koruma altına alınacak. Öte yandan özelleştirilmeyen İstanbulkartlar ise kullanım dışında kalacak ve özel günlerde ücretsiz geçim hakkından faydalanamayacak. Ulaşım dışında İstanbulkart kullanıcılarına sunulan bazı imkanlardan faydalanmak ve kampanyalara katılmak için de İstanbulkartlar’ın kişiselleştirilmesi gerekiyor.

Kişiselleştirme ne işe yarayacak?

İBB tarafından yapılan açıklama ile İstanbulkart kullanıcıları kartlarını kişiselleştirecek. Kişiselleştirilmeyen kartların kullanımlarında kısıtlamalar olacağı gibi, kartlarını kişiselleştiren İstanbulkart sahipleri ise birden fazla özellikten faydalanacak. Bu özelliklerin başında ise kaybolan kartlar geliyor. İstanbulkart’ın kişiselleştirilmesi ile birlikte yürürlüğe girecek olan bu uygulama sayesinde, İstanbulkart kullanıcıları tıpkı kaybettikleri kredi kartlarını bankalarını arayarak iptal ettirebildikleri ve bakiyelerini koruyabildikleri gibi İstanbulkartlar’ının da çalınması ya da kaybolması halinde 153 Beyaz Masa hattını arayarak bilgilendirme yapabilecek ve bu sayede kartlarında yer alan bakiyelerini koruyabilecekler.

Aynı zamanda İstanbulkart ile birlikte müze ve plajlara girişlerde İstanbullulara farklı imkanlar tanımlanıyor. İstanbulkart kullanıcılarının yararlanabildiği bu özelliklerden yararlanmaya devam etmek isteyen vatandaşların ise İstanbulkartları mobil uygulama üzerinden kişiselleştirmesi gerekiyor. Bu işlem aynı zamanda 153’ü arayarak da gerçekleştirilebiliyor ve İstanbulkartlar için kişiselleştirme süresi de kısıtlı olduğu için Belbim AŞ Genel Müdürü Nihat Narin, vatandaşları bir an önce kartlarını kişiselleştirmeye çağırıyor.

İstanbulkart kişiselleştirmesi nasıl yapılır?

İstanbulkart kişiselleştirmesi kapsamında İstanbulkart resmi internet sitesini ziyaret edebilir, ALO 153 hattını arayarak işleminizi gerçekleştirebilir ya da İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İstanbulkart kişiselleştirmesi yalnızca İstanbul ilinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli olacak.

İLGİLİ MAKALE  İstanbulKart'ı olanlara müjdeli haber. İstanbulKart ile neler yapabilirsiniz?

İstanbulkart kişiselleştirme ne zamana kadar yapılabilir?

İstanbulkart kişiselleştirme işlemi için belirlenen son tarihi ise 31 Aralık 2022. Yani 2023 yılı itibari ile İstanbulkart kişiselleştirmesi yapmayan vatandaşlar İstanbulkart tarafından tanımlanan ayrıcalıklardan ve kampanyalardan faydalanamayacaklar. 1 Eylül itibari ile başlayan kişiselleştirme kararına uygun şekilde kartınızı şahsınıza tanımlamanız halinde se İstanbulkart avantajlarından faydalanmaya devam edebileceksiniz.

İstanbulkart kişiselleştirme işlemini gerçekleştirene 30 Türk Lirası

İstanbulkart kişiselleştirme işlemini gerçekleştirmeni halinde aynı zamanda bazı bonuslar da kazanıyorsunuz. 1 Eylül ve 31 Aralık tarihleri arasında İstanbulkart’ını kişiselleştiren vatandaşlar ilk geçişlerinde 7,67 Türk Lirası para iadesini iade makinelerinden alabilecekler. Bunun yanında kişiselleştirme işlemini gerçekleştirmeden önce İstanbulkart ile market alışverişi yapmamış olan vatandaşlar yapacakları ilk market alışverişinde 150 Türk Lirası harcamaları halinde 30 Türk Lirası iade kartlarına tanımlanacak.

İstanbulkart kişiselleştirme işlemini kimler yapabilir?

İkameti İstanbul olarak görünen vatandaşların tamamı İstanbulkart kişiselleştirme işlemini gerçekleştirebiliyor. Bunun dışında yabancı turistler ve yabancı uyruklu bireyler kampanya dışında bırakılıyor. Bu kapsamda 1 ocak 20233 tarihinden itibaren yabancı turist ve vatandaşlığı bulunmayan bireyler ücretsiz geçiş hakkından faydalanamayacak. Bunun yanı sıra yerli turistler için herhangi bir açıklama bulunmuyor.

İstanbulkart ile ne yapılabilir?

İstanbulkart her ne kadar yalnızca bir ulaşım kartı gibi görülse de, Halk Bakkal uygulaması ile ve aynı zamanda belirli marketlerde tanımlanan uygulamalar ile İstanbulkart bakiyeniz kadar alışveriş yapabiliyorsunuz. Bunun yanında, Starbucks gibi anlaşmalı firmalar için de bazı kampanya ve uygulamalar bulunuyor. Kampanyalar ile birlikte bazı ek haklar kazanabilir ya da İstanbulkart özelliklerinden faydalanarak kartınızı adeta bir alışveriş kartı gibi kullanabilirsiniz. Bu özelliklerin devreye girmesinden şimdiye kadar hem market alışverişlerinde hem de NFC özelliği kapsamında İstanbulkart kullanılarak toplamda 19 milyon işlem gerçekleştirildi.