İstanbulKart, bütün belediyeye bağlı otobüs, metrobüs, metro ve tramvaylarda geçerlidir. Yaklaşık 30 milyona yakın kişide İstanbulKart bulunmaktadır. Bir ulaşım kartı dışında yaşam kartına dönüşen İstanbulKart, alışverişten banka kartına her şekilde kullanılabilmektedir. Bu yazımızda İstanbulKart ile neler yapabileceğinizi anlattık.

İş Bankası ile anlaşma

İstanbulKart için İş Bankası ile anlaşan İstanbul Belediyesi, İstanbulKart’ı ön ödemeli kart olarak kullanılmasını sağlayacak. Bu sayede İstanbulKart, tüm Türkiye’ye yayılacak. İş Bankası’nın anlaşmalı iş yerlerinde, Maximum Mobil ve Maximum İşyerim uygulamaları için bir ödeme aracı olarak kullanılabilir. İstanbulKart sayesinde herhangi bir ödeme işlemini temassız olarak yapabiliyorsunuz. Bu iş birliği için ise İstanbulKart teknolojisinden sorumlu BELBİM tarafından gelen açıklama şöyledir: “BELBİM AŞ olarak her çalışmamızın altında yatan öncelikli gerekçe İstanbulluların hayatını daha kolay hale getirmek. Şehrin Yaşam Kartı vizyonuyla yolumuzu şekillendirmeye başladığımızdan beri ödeme ve yükleme noktaları bazında kullanım ağımızı büyütmeye devam ediyoruz. Milli bir banka olmasının yanı sıra Türkiye’deki en geniş ödeme kabul ağına da sahip olan İş Bankası ile yaptığımız iş birliği de kullanım alanlarımızın yaygınlaşması anlamında çok değerli.”

Maximum mobil uygulamaları için de bir yenilik bulunmaktadır. Bu yenilik ise Maximum mobil uygulamaları ile yapacağınız online ödeme işlemlerinde İstanbulKart kullanmak. Bu sayede yemekten teknolojiye, birçok alanda İstanbulKart ile online ödemenizi gerçekleştirebileceksiniz.

Multinet ile ödeme

Multinet yemek kartları yerine İstanbulKart ile Multinet ödeme noktalarında ödeme yapabiliyorsunuz. Bunun için ise İstanbulKart’ınızda yeterli miktarda para bulunması gerekmektedir. Şehrin ulaşım kartı dışında bir yaşam kartına dönüşen İstanbulKart sayesinde, Multinet ile anlaşmalı olan her restaurantta ödeme yapabileceksiniz. Bu sayede nakit yerine hali hazırda İstanbulKart’ınızda bulunan parayı harcayabileceksiniz. Sadece kafelerde değil, Multinet anlaşması olan her markette de İstanbulKart’ınızı kullanabileceksiniz.

İstanbulKart’ın kullanılabileceği yerler neresidir?

  • İstanbulKart, son yıllarda oldukça gelişim göstermiştir. Bu sayede de İstanbulKart’ınızı da birçok alanda ve birçok yerde kullanabiliyorsunuz. İstanbulKart’ın temel kullanım amacı, toplu taşımada kullanılması. Ancak İtaksi sayesinde İstanbulKart’ınızı taksilerde kullanabiliyorsunuz.
  • İspark’ta da geçerli olan İstanbulKart sayesinde aracınızın park ücretini, İstanbul’un yaşam kartı olan İstanbulKart ile ödeyebiliyorsunuz.
  • İstanbulKart, sadece ulaşımda kullanılmamaktadır. Artık Hamidiye su otomatlarında da kullanılabilen İstanbulKart ile herhangi bir Hamidiye su otomatından su satın alabilirsiniz.
  • İstanbulKart’ınız sayesinde BELTUR büfelerinde ve İstanbul Sosyal Tesisler’inde de yemek yemeniz mümkün.
  • İş Bankası ile yapılan anlaşma sayesinde A101, BİM, CarrefourSA, ŞOK zincir marketlerinden İstanbulKart ile alışveriş yapabileceksiniz.
  • Getir uygulamasından yapabileceğiniz her türlü alışverişte (Getir Yemek vb.) ön ödemeli kart olarak kullanabileceğiniz İstanbulKart ile alışveriş yapabileceksiniz.
İLGİLİ MAKALE  Ayasofya Camii neden depremlerde yıkılmadı? Muhtemel İstanbul depremi ne zaman olacak? (Kaynak: soru.com.tr)

Hangi İstanbulKart tipleri ile bu avantajlardan yararlanılabilir?

İstanbulKart’ın her türlü kartı ile bu avantajlardan yararlanabilirsiniz. 65 yaş üstü, öğrenci kartı, öğretmen kartı ve anonim İstanbulKart ile bu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca İstanbulKart ile yapacağınız alışveriş işlemlerinde bazı kampanyalar bulunmaktadır. Bu kampanyalardan yararlanabilmek için buraya tıklamanız yeterlidir.