Yoğun iş temposu ve İstanbul’un metropol yaşamından uzaklaşıp günübirlik tatil yapmak isteyenler için harika bir gezi turu derledik. Şehrin tüm gürültüsünü geride bırakacağınız, İstanbul’a 2 -3 saat uzaklıkta olan günübirlik geziler düzenleyebileceğiniz, sevdiklerinizle birçok anı biriktirebileceğiniz gezi rotaları… Bu seyri güzel yerlere gitmek için, sabırsızlanacaksınız!

Hafta sonu gezi rotaları

1-Sakarya/Sapanca Gölü

İstanbul’un 138 km uzağında olan Sapanca, araba ile takribi olarak 1 saat 40 dakika sürmektedir. Sapanca, doğası ve temiz oksijeniyle harika bir olurken, şehrin tüm yorgunluğunu üzerinizden atabileceğiniz bir doğaya sahip. Erken saatlerde Sapanca’ya geldiyseniz, bulunduğunuz yerdeki kahvaltıcılardan güzel bir kahvaltı yapabilir, bol oksijenle keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltı yaparak yola çıktıysanız, yine bulunan mekanlarda güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Akabinde Sapanca gölü etrafında, temiz havalı güzel bir yürüyüş deneyimi yapabilirsiniz. Güzel iklimi, temiz havasıyla Sakarya tüm yorgunluklarınızın gitmesi, günübirlik tatilin zevkini yaşamanıza neden olacak.

2-Kırklareli / Kıyıköy

İstanbul’u 2 saat geride bırakarak ulaşabileceğiniz Kırklareli Kıyıköy, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan oldukça şirin bir köydür. Şehirden uzaklaşmak ya da yeni maceralar aramak isteyenler için harika bir deneyim yeri sahibi olan Kıyıköy’de bolca yürüyüş yaparak bacaklarınızın pasını atabilirsiniz. Kıykıöy’ün muhteşem havası ile, ciğerlerinize kadar mutluluk depolayarak metropol hayata daha sağlam geri dönebilirsiniz. Yürüyüş yapmak istemeyenler ya da yürüyüş yapmaktan keyif almayanlar da balık tutmayı deneyebilir, tatlı su balıklarının lezzetine de doyabilirsiniz. Şehrin kültürel zenginliklerine gitmek isteyenler Aya Nikola Manastırı’nı ziyaret edebilirler. Aya Nikola Manastırı’nı rivayete göre koruyan ve tüm bakımıyla ilgilenen bir meleğin olduğuna inanılmaktadır. Bu rivayet doğrultusunda bu manastırı ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Kırklareli otobüs seferleriyle, İstanbul’dan direkt olarak Kıyıköy’e ulaşım sağalayabilirsiniz.

3-Şile/ Saklıgöl

İstanbul Anadolu yakasından bulunan Şile ilçesine bağlı Saklıgöl, Karadeniz’in engin sularına ortak olan keyifli yerlerden bir tanesidir. Saklıgöl’de bolca yüzüp, güneşlenmenin zevkini çıkarabilirsiniz. Deniz ve güneşe doyduktan sonra güzel tabiatında piknik yapabilir, yeşilin her tonuna sahip olarak keyifli bir tatil düzenleyebilirsiniz. Tarihi Şile evleri, şile bezi gibi kendine ait çeşitler geliştiren bu tatil yerine, özel aracınızla takribi olarak 1 saate gidişinizi yapabilirsiniz.  Uzunkum, Ağlayankaya ve Ayazma gibi meşhur plajlarda denizin keyfine varıp, güzel bir yüzme tatili gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  İstanbul baraj doluluk oranı ne kadar? Nisan 2022 baraj doluluk oranları açıklandı

4-Kocaeli/ Maşukiye

İstanbul’dan sadece 1 saat 30 dakika uzaklıkta olan Maşukiye’ye gelmeye, gezip görmeye doyamayacaksınız. Bahar aylarında daha çok ziyaret edilen Maşukiye’nin güzel tabiatı ve oksijeni bol ağaçları arasında yapılan kahvaltının tadı damağınızda kalacak. Kış aylarında gelenler için, Kartaltepe Kayak merkezinde, kış tatilinizi gerçekleştirebilir mangal başında karnınızı doyurabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp, temiz ve dingin bir günübirlik tatil arayışındaysanız, Kocaeli Maşukiye tam size göre.

5-Düzce

İstanbul’a 225 km uzaklıkta olan Düzce’ye, özel araçla takribi olarak 2 saat 30 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Düzce’nin muhteşem tabiatı ve doğal güzellikleriyle seyir keyfine doyarken, temiz havasıyla tüm bedeninizi huzur kaplayacaktır. Kampçıların ve doğa tutkunlarının vazgeçilmez yerlerinden bir tanesi olan Düzce’de kültürel gezilecek yerler de bulmanız mümkün. Kültürel bir gezinti de yapmak isteyenler için  Hemşin Köyü ve Dadalı Köyü’nü ziyaret ederek, oraların kültürlerini yakından gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Güzeldere Şelalesi, Aydınpınar Şelalesi, Kurugöl Kanyonu, Düzce’ye gelindiğinde mutlaka gezip, görülmesi yerler arasındadır. Ekstrem spor severler için de Melen Çayı’nda rafting yapabilme imkanı bulunmaktadır.

6-İğneada

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı olan İğneada, İstanbul’a takribi olarak 220 km uzaklıktadır. Trakya kültürünün Karadeniz’in kıyı şehrinde yaşanıldığı İğneada’da keyifli yürüyüşler yaparak, günübirlik doğa tatilinin tadını çıkarabilirsiniz. İğneada’nın en meşhur güzelliklerinden biri olan Dupnisa Mağarası’nı ziyaret edebilir, akabinde meşhur  Longoz Ormanları’nda keyifli bir yürüyüşün tadını çıkarabilirsiniz. Deniz’in tüm güzelliklerini görebileceğiniz İğneada’yı günübirlik tatilleriniz için değerlendirebilir, sevdiklerinizle güzel anlar biriktirebilirsiniz.

7-Bursa/ Trilye

Bursa’nın Mudan’ya ilçesine bağlı olan Trilye, eski bir Rum köyü olarak bugünlere kadar gelmektedir. Rum esintilerini hala daha hissedebileceğiniz, Trilye köyüne deniz otobüsleriyle ulaşabilir, İstanbul havasından çıkabilirsiniz. 12. yüzyıldan beri varlığını koruyan Dündar Evi ve 13. yüzyıldan kalma Kemerli Kilise’de keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Trilye zeytinlerinden oluşan sıcak bir kahvaltı masasını sevdiklerinizle paylaşabilir, şehir merkezini gezip ardından Trilye’nin doğa keşfine çıkabilirsiniz.

8-Amasra/Bartın

İstanbul’dan 457 kilometre uzaklıkta bulunan, Karadeniz’in güzelliklerinden bir tanesi olan Bartın’a bağlı olan Amasra’nın doğal güzelliği karşısında nutkunuz tutulacak. 457 kilometre uzaklıkta böyle bir güzellikle karşılaştığınız için oldukça mutlu olacak ve plajlarında muhteşem yüzme deneyimleri elde edeceksiniz. Tarihi yapısıyla da gönülleri fetheden Amasra’yı bir daha hiç unutmaz istemeyeceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Ayasofya Camii neden depremlerde yıkılmadı? Muhtemel İstanbul depremi ne zaman olacak? (Kaynak: soru.com.tr)

9-Bolu/Abant Gölü

İstanbul’dan sadece 3 saat uzaklıkta bulunan Abant Gölü, milli park statüsü içerisinde yer almaktadır. İstanbul’dan 3 saat uzaklıkta Yedigöller milli parkında harika bir doğa sizleri bekliyor. Özellikle bahar mevsiminde tercih edebileceğiniz, sarı ve turuncu yapraklarla özenerek bir tablo misali olan bu parkta keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yedigöllerin tüm efsanevilerini dinleyerek güzel bir gezintinin ardından, acıkan karnınızı sucuk ekmek ya da köfte ekmekle doyurabilir ardından Bolu’nun diğer tüm güzelliklerini keşfetmek için yola koyulabilirsiniz.

10-Mudurnu

İstanbul’un gürültü ve patırtısından bunaldıysanız, sadece nefes alıp dinginlemek ve sadece kendinizin olduğu bir günübirlik tatil arayışındaysanız Mudurnu tam da size göre bir yer. İstanbul’a sadece 3 saat uzaklıkta olan Mudurnu’nun eski yapıları arasında kaybolabilir, tarihin zevkine doyabilirsiniz. Cuma günü giderseniz, 600 yıllık bir gelenek olan ahilik duasının okunacağını unutmayın. Nostalji esintileriyle harmanlanan sokaklarda bulunan restoranlar oturup keyifli birer kahve ya da çay içerek tüm sakinliğe ulaşabilirsiniz.