Sarımsak, geçmiş yıllardan bu yana faydalarıyla bilinmekte olan bir bitkidir. Hatta o kadar çok bilir kişi tarafından ilaç olarak kullanılmıştır ki, sarımsak için “ölümsüzlüğün sırrı” demişlerdir. Yemeklerde baharat olarak kullanılmakta olan sarımsak, alternatif tıpta oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu yazımızda sarımsağın faydaları nedir? Günde 1 diş sarımsak yersek neler olur? Sarımsak kokusu nasıl geçer? Sorularına yanıt vereceğiz.

Sarımsağın faydaları nedir?

Sarımsak, içinde bulundurduğu allisin maddesi sayesinde vücuttaki bakteri ve mantarları öldüren organik bir bileşendir. Aynı zamanda sarımsak damarları genişletmesiyle arter basıncını düşürür. Bu sayede yüksek tansiyonu düşürüp kalbin üzerindeki yükü azaltıcaktır.
Sarımsak, içerdiği mineraller sayesinde kötü kolesterol seviyesini %15 oranlarında düşürecektir. Fakat sarımsağın bu faydasından yararlanmadan önce doktorunuza sormanızı öneriyoruz. Aynı zamanda içerdiği mineraller sayesinde saçlarınızın kopmasını önleyip, saçlarınıza daha parlak bir görünüm kazandıracaktır.

Her Gün Bir Diş SARIMSAK YİYİN! Bakın Vücudunuzda Neler Olacak

 

Sarımsak kokusu nasıl geçer?

Sarımsak, her ne kadar yararlı bir besin olsa da yaydığı koku insanları rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden sarımsak yerken dikkat etmemiz gerekiyor. Diş macunu bu soruna karşı çok etkili bir çözüm olabiliyor. Sarımsak kokusu elinize sinmişse, elinize birazcık diş macunu sürüp bekleyin. 5 dakika kadar bekledikten sonra elinizi ılık suyla yıkayın, diş macununun içindeki maddeler sarımsak kokusunu söküp atacaktır. Ağızdaki sarımsak kokusunu da yok etmek için aynı diş macunuyla dişlerinizi fırçalamalısınız.

kahve telvesi veya demlenmiş çay tomurcukları da eldeki sarımsak kokusuna karşı iyi bir çözüm olabilir. Biraz kahve telvesi veya demlenmiş çay tomurcuğunu elinize aldıktan sonra lavaboda elinizi yıkıyormuş gibi yıkayın. Sarımsak kokusunu bu kadar kolay bir şekilde defedebileceksiniz.

Her gün 1 diş sarımsak yersek neler olur?

Sarımsak, içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde kandaki trombositlerin birbirine yapışmasını önlüyor. Kanı inceltip pıhtılaşmasını engellediği için her gün düzenli sarımsak yemek, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçiyor. Ayrıca kış aylarında düzenli yediğimiz sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu sayede grip, nezle, soğuk algınlığı gibi birçok hastalıktan bizi koruyacaktır. Nispeten basit sayabileceğimiz hastalıklar dışında sarımsak, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller ve büyümesini durdurur.

İLGİLİ MAKALE  Yağ oranları sıfır olan besinler

Sarımsak, eğer vücudunuzda mantar gibi deri hastalıkları varsa bunlara karşı mükemmel bir çözüm sunuyor. Çünkü içinde bulundurduğu vitaminler, iltihaplara karşı çok etkili olduğundan derideki bu sorunları söküp atıyor. İltihaplara ve enfeksiyona karşı bu denli güçlü olan sarımsak, doğal bir antibiyotik olma özelliğini taşımaktadır.

Eklemlerdeki kireçlenme sorunu yaşayan insanların her gün bir diş sarımsak yutması, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sarımsak yutmanın bir diğer faydası, vücuttaki kronik yorgunluğa çare olması. Vücuda enerji vermesiyle bilinen sarımsak, yorucu geçen bir gün ardından tüketilince vücuda çok iyi gelir. Sarımsak, aynı zamanda içinde bulundurduğu selenyum sayesinde sinir sistemini sürekli çalıştırır. Sürekli çalışan sinir sistemi, kişiyi sinirden ve stresten uzak bir hale getirecektir. Aynı zamanda stres kaynaklı uykusuzlukların da önüne geçerek uyku düzenini sağlıyor.

Sarımsak kullanamdan önce dikkat!

Sarımsak, her ne kadar da az görülse bile bazı yan etkilere sahiptir. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Cilde sürüldüğünde cilt yanmaları
  • Baş dönmesi
  • Alerjik cilt reaksiyonları
  • Karın ağrısı

Fazla miktarda sarımsak tüketmek, ülser gibi hastalıkları ortaya çıkarabilir. Bu yüzden sarımsak tüketirken doktorunuza danışmalı, kendisinden bilgi almadan böyle bir uygulamayı hayatınıza geçirmemelisiniz.

X