Türk kütüründe sarımsağın yeri büyüktür. Kabuklu bir bitki olan sarımsak, soğanın da akrabasıdır. Sarımsağın insan vücuduna bir çok faydası bulunmaktadır. En göze çarpan özelliği ise çok yüksek miktarda antioksidan madde içermesi. Bu sayede vücudumuzdaki toksin maddelerin hepsini temizleyen ve kalp sağlığına olumlu katkılarda bulunan sarımsak, her bitki gibi çürüyebilen bir bitkidir. Bu yüzden insanlar sarımsağı saklamanın bir çok yolunu aramakta. Bu yazımızda sizlere sarımsağı nasıl uzun süreler saklayabileceğinizi anlattık.

Sarımsak nasıl uzun süreler çürümeden saklanabilir?

Sarımsakları saklamanın bir kaç yöntemi bulunmaktadır. Ancak temel olarak bir kaç yöntem kullanılır. Çünkü bu yöntemleri kullanmak daha az zahmetlidir ve pratiktir. Bu yöntemlere soyulmamış sarımsaklar da dahil edilebilir. Soyulmamış sarımsak bir kez alınır. Ancak bol miktarda sarımsak aldığımız için sarımsakları saklamak için bazı yöntemleri deneriz. Sarımsakları bol miktarda alacaksanız, belli bir kaç unsura dikkat etmeniz gerekmektedir. Bol miktarda aldığınız sarımsakların sapları, olabildiğince uzun olmalıdır. Daha sonra her bir sap kısmından sarımsaklar, bir diğerine örülmelidir. Daha sonra ördüğünüz sarımsak demetlerinin filizlenmemesi ve bozulmaması gerekmektedir. Bunun için de sarımsaklarınızı karanlık, nem ve sıcaklık almayan bir yerde saklamanız gerekmekte. Bu sayede sarımsaklarınız hem filizlenmeyecek hem de bozulmayacaktır. Bu yöntem ile aldığınız sarımsakları uzun süreler evinizde saklayabilirsiniz.

Soyulmuş sarımsakları ise saklamanın yöntemi daha farklıdır. Soyulmuş sarımsakları bir buzdolabı poşetine koyup, buzluğa atmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi genellikle sarımsakları bir kez soyup, bir daha sarımsakları soymak için uğraşmak istemeyenler yapmaktadır. Sarımsakları güzelce soyduktan sonra, bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Daha sonra ise kuru ve temiz bir kağıt havlu veya bez ile sarımsaklarınızı tamamen kurutmanız gerekmektedir. Sarımsaklarınızı kuruttuktan sonra ise kapalı ve hava almayan bir kap içerisine veya buzdolabı poşetinde hava almayacak bir şekilde, sarımsaklarınızı buzluğa veya derin dondurucuya atmanız yeterli olacaktır.

Soyulmuş sarımsakları rendeledikten sonra da saklayabilirsiniz. Bunun için ilk önce sarımsaklarınızı soyup güzelce yıkamanız gerekmektedir. Daha sonra ise bu sarımsakları rendeleyerek veya havanda ezilebilir. Bu tercih tamamen sizin keyfinize kalmıştır. Daha sonra ise ezdiğiniz veya rendelediğiniz sarımsakların üzerinde biraz zeytinyağı ve tuz gezdirmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise bu sarımsakları, hava almayan bir kap içerisinde buzluğa atın. Bu sayede sarımsaklarınız uzun süreler boyunca, çürümeden saklayabileceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Yağ oranları sıfır olan besinler

Sarımsaklar nerede saklanmalıdır?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ile birlikte, soyulmuş sarımsakaların nerede saklanabileceğini öğrenmiş olduk. Soyulmuş sarımsaklar, buzdolabı veya buzlukta saklanmalıdır. Ancak soyulmamış sarımsakları buzluk veya buzdolabında uzun süre saklayamazsınız. Soyulmamış sarımsaklar buzdolabı içerisinde filizlenmeye başlayacaktır.

Soyulmamış sarımsakların saklanması için oda sıcaklığı gereklidir. Bu yüzden kalorifer veya fırın gibi ısı yayan eşyaların yanlarında sarımsak saklanmamalı. Soyulmamış sarımsakları saklamanın en mantıklı yolu, balkon olacaktır. Ancak balkonda iyi bir köşe seçmelisiniz. Çünkü sarımsağın ışık görmemesi gerekmektedir. Bu sayede hem oda sıcaklığında hem de karanlık yerlerde saklamış olduğunuz sarımsaklar, uzun süreler boyunca bozulmadan durabilecektir.