Pek çok insanın en muzdarip olduğu konulardan bir tanesi şüphesiz halı ya da kıyafete dökülen çay lekeleridir. Bu leke çıkmayacak inatçı lekeler arasında yerini alsa da esasında uygun temizleme yöntemleri ile tüm lekelerden bir çırpıda kurtulmak son derece mümkündür. Kıyafetinize ya da halıya dökülen ve kuruyan çay lekesini çıkarma noktasında çeşitli problemler yaşıyorsanız bu yöntemleri tercih edebilirsiniz. İşte kurumuş çay lekelerini çıkarmanın en kolay yöntemleri…

Kurumuş çay lekesi nasıl çıkar?

En keyifli anlarda ya da yemeklerden önce, sonra sıklıkla tüketilen çay bazı durumlarda çeşitli problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Ansızın dökülen çaylar kuruduğu zamanlarda inatçı lekeler gibi görünürken, bu lekeleri çıkarmak bazı durumlarda zorlayıcı ve meşakkatli görünmektedir. Kurumuş çay lekesini çıkarma noktasında çeşitli bileşenlerin kullanılması lekenin kısa süre içerisinde çıkmasına yardımcı olurken aynı zamanda kişinin herhangi bir zaman kaybı yaşamadan direkt olarak çay lekesini çıkarmasına yardımcı olmaktadır. Kurumuş olan çay lekesini halıdan ya da kıyafetin üzerinden  nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız son derece doğru yere geldiniz. Kıyafetinizde bulunan kurumuş çay lekesini çıkarmak için dilerseniz kıyafetin tamamını ya da lekeli olan bölgeyi ılık suyun içerisinde yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika kadar bekletin. Kıyafet ılık suyun içerisinde beklerken siz de uygun ölçüdeki karbonatı bir kaseye alın. Karbonatın içerisine yavaş yavaş su ilavesinde bulunun ve karbonatın macun kıvamında olmasını sağlayın. Kıvam alan karbonatı lekeli olan bölgeye alın ve lekeli bölgeyi ovalamaya başlayın. Kıyafetinize zarar vermeden karbonat ile lekeyi çıkartma işlemi sırasının sonrasında temizleme sürecinden sonra soğuk suyla durulama işlemine geçebilirsiniz. Karbonat ile temizleme işleminden sonra soğuk su ile durulama işlemi de son derece önemli hususların başında gelmektedir. Lekeli bölgeyi karbonat ile temizleme işleminden sonra kıyafetinizi çamaşır makinesinin içerisine atıp uygun yıkama metodunu işleme alabilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra kıyafetinizde bulunan lekelerin oldukça kısa süre içerisinde kıyafetinizin üzerinden çıktığını göreceksiniz.

Anlık dökülen çay lekesi nasıl çıkar?

Çay lekesinin çıkması noktasında en büyük kolaylıklardan bir tanesi lekeye anında müdahale etmektir. Direkt olarak çay lekesine müdahale etmeniz lekenin yüzeyde yer edinmesinin önüne geçerek çok daha kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Kıyafetinize ya da halıya dökülen çay lekesine anlık olarak müdahale ederken ilk olarak yapmanız gereken durum fazla olan ıslaklığı bir havlu kağıdı ya da bez yardımıyla yüzeyin üzerinden almanızdır. Akabinde kıyafetinize dökülen çay lekesini çıkarmak için yapmanız gereken adım ise kıyafetinizi ters çıkararak soğuk suyun altına tutmanızdır. Soğuk su ile birlikte içerisinde herhangi bir ağartıcı etkisi olmayan deterjan ile temizlemeye başlayın. Bu noktada suyun soğuk olması son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. Çamaşır deterjanını lekeli bölge de macun kıvamında yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletin. 10 dakikanın sonunda deterjanlı bölgeyi ılık su ile durulamaya başlayın. Ilık su ile durulama işleminin ardından, kıyafetini uygun olan yıkama önerisiyle çamaşır makinesinde güzelce yıkayın. Bu yöntemi uyguladıktan sonra çay lekesinden herhangi bir eser kalmadığını göreceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Yumurta kabuklarını sakın çöpe atmayın! Cilt bakımından temizliğe yumurta kabuklarının kullanım yöntemleri (Kaynak: soru.com.tr)

Halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkar?

Halıya dökülen çay lekesi yıkama evresinden sonra bile çıkmayacak inatçı lekelerden bir tanesi gibi görülse de esasında uygun temizleme yöntemleriyle halı üzerinde bulunan tüm lekeleri oldukça kısa süre içerisinde temizleyebileceğinizi söylememiz doğru olacaktır. Halı üzerine dökülen çayı temizleme noktasında ilk olarak fazla olan çayı bir kağıt havlu yardımıyla güzelce alın. Fazlalığı aldıktan sonra temiz bir beyaz bezi soğuk suyla ıslatın ve fazla suyunu sıktıktan sonra çay lekesinin bulunduğu halı üzerine koyun. Bu yöntem hem fazla olan çayın beze geçmesine yardımcı olurken aynı zamanda çay lekesinin halıya yer edinmesinin önüne geçecektir. Çayı ovalamadan evvel halıya tampon hareketler de bulunmanız çok daha sağlıklı temizleme yöntemlerinden olacaktır. Eğer halı üzerine dökülen çaya anlık olarak bu şekilde bir müdahale gerçekleştirebildiyseniz çay halıya yerleşmeden direkt olarak temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak halı üzerindeki çay lekesi kuruduysa o noktada sirkeli su yardımınıza koşacaktır. Halı üzerine ıslak bez ile tampon işleminden sonra yarım su bardağı sirke ile yarım su bardağı soğuk suyu karıştırın ve bu karışımla halı üzerindeki lekeli bölgeyi silme işlemine geçin. Silme işlemini tamamladıktan sonra soğuk su ile durulama işleminizi tamamlayın ve tüm adımları gerçekleştirdikten sonra lekenin halı üzerinden arındığını görün.

Video: Halıya Dökülen Çay Lekesini Onca Denemeden Sonra Anında Öyle Bir Şey Çıkardı ki, Çok Şaşıracaksınız!