Kilo vermek için sağlıklı bir beslenme alışkanlığına ihtiyacımız var. Ancak ne kadar sağlıklı beslensek de belirli gıdaları da beraberinde tüketerek, kilo vermemizi hızlandırabiliriz. Bunun için uzmanların hazırlamış olduğu birçok tarif bulunmakta. Ancak bu yazımızda sizlere, kısa sürede istediğiniz kilolara düşebilecek. Kilo verebilmek için pek çok farklı yöntem var. Diyetisyenler danışanlarına, yiyecekleri yemeklerin nasıl pişmesi gerektiğini bile belirtiyor. Ancak size gereken, birazdan anlatacağımız bu tarif. Uzmanlar, sebze tüketerek çok kolay bir şekilde kilo verilebileceğinden bahsetmekte. Sebzelerde, insanın alması gereken tüm vitamin ve mineral grupları yer almaktadır. Bunun yanında bitkisel proteinlerde içeren sebzeler, kişinin sağlıklı beslenebilmesini sağlıyor.

Dümdüz bir karın için

Göbek ve çevresinde oluşan yağlardan birçok insan muzdarip. Ancak zencefil tüketerek, karın bölgenizdeki bu yağları kolayca eritebilirsiniz. Zencefil içerisinde yer alan besin maddeleri, metabolizmayı hiç olmadığı kadar hızlandırmakta. Hızlanan metabolizma sayesinde de kolay bir şekilde yağ yakabileceksiniz. uzmanlar, kilo verme konusunda zencefilin çok fazla popüler olmadığını söylemekte. Fakat yapılan araştırmalar, zencefil tüketmenin kilo vermede oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Zencefilin faydaları nelerdir?

Zencefil, özellikle Asya ülkelerinde sıklıkla tercih edilen bir kök bitki çeşididir. İçerisinde barındırmış olduğu vitamin ve mineraller ile birlikte zencefil, kesinlikle kilo vermek isteyen kişilerin tüketmesi gereken bir sebzedir. Bağırsakların çalışma hızını düzenleyen zencefil, aynı zamanda metabolizmanın çok daha hızlı bir şekilde çalışmasında etkili. Hızlı bir metabolizma sayesinde de istediğiniz kilolara çok rahat bir şekilde düşebileceksiniz.

Kilo verme döneminde, vücudunuzun metabolizma hızı oldukça önemli. Bu yüzden de metabolizma hızını arttıracak besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu tür sebzelerin başında ise zencefil gelmekte. Bunlara ek olarak zencefil, yüksek oranda C vitamini içermektedir. Bu içermiş olduğu C vitamini sayesinde de zencefil, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Zencefil bir yandan da yemek sonrası şişkinliğin azalmasını sağlıyor. Çünkü zencefil, sindirimi kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden de istediğiniz yemeği rahat bir şekilde yiyip, direkt olarak sodaya koşmanıza gerek bırakmıyor.

Zencefil içerisinde bulunan enzimler, vücuda giren proteinin daha kolay parçalanabilmesini sağlıyor. Bu yüzden de vücudun protein emilimi artıyor ve kas gelişimi destekleniyor. Mide sağlığı için zencefil, hemen hemen her uzman tarafından önerilmektedir. Büyüklerimiz de zencefilin bu mucizevi etkilerini biliyor ki midesi bulanan bir kişiye direkt olarak zencefil ile çay hazırlıyor.

İLGİLİ MAKALE  İbni Sina'nın mucize 3 baharatı. Beyni ve hafızayı güçlendiriyor (Kaynak: soru.com.tr)

Çok yönlü bir besin

Zencefil, gerek tüketimi olsun gerek faydaları olsun oldukça faydalı bir besin. Birçok farklı şekilde tüketilebilen zencefil, sağlamış olduğu faydalar ile neredeyse her derde deva diyebileceğimiz bir bitki kökü çeşidi. Yemeklerde, sıcak içeceklerde ve tatlılarda kullanılabildiğiniz bu mucizevi besin ile hayatınızdaki her alana sağlık götürebilirsiniz.

Zencefil, antioksidan besin maddeleri içerir. Bu yüzden de zencefil tüketmek, vücuttaki toksin maddelerin hepsini atmamızı kolaylaştırmaktadır. Özellikle virüse bağlı hastalıklara yakalanan kişilerin, zencefil tüketmesi önerilmekte. Bununla birlikte C vitamini deposu olan zencefili, ezerek cilt bakım ürünü haline getirebilirsiniz. C vitamini, cildin elastikiyetini arttırır ve yaşlılık belirtilerini azaltır. Aynı zamanda antioksidan bir besin olan zencefil, ciltteki iltihaplanmanın da önüne geçer.