Her insan belirli aralıklar ile evinin boyalarını değiştirmek ve bu adımla birlikte aslında hayatında büyük bir değişime imza atmak ister. Ev boyama işlemi öyle her gün gerçekleştirilmeyen ve gerçekleştirildiği zamanlarda ise oldukça önemli bir konu haline gelen bir durumdur. Çünkü ev boyama işlemleri standart olarak birkaç yılda bir gerçekleşmekte olup, yanlış boyalar ile yapılması halinde ise ev içerisindeki hayatı zedeleyen hayat değişimlerinin başında gelmektedirler. Bu sorunun önüne geçebilmek adına ise hem ne istediğinizi hem de bu istek doğrultusunda hangi ürüne başvuracağınızı iyice araştırmak gerekmektedir.

Son dönemin moda ev boyası renkleri

Son dönemlerde sadelik ve bu sadelik ile birlikte gelen ferahlık ev boyaları için de gün yüzüne gelmeye başladı. Son yıllarda insanlar, evlerini boyatacakları takdirde daha çok kum beji, fil dişi, beyaz ya da gri tonları ve kiremit, şarap rengi gibi daha sade ve kendi başına gösteriş sahibi olmayı başaran renklere yönelmiş durumdalar. Bunun yanı sıra evleri daha karanlık gösteren renklere olan rağbet ise git gide azalıyor. Ev boyama işlemleri için ise daha çok evi aydınlık gösteren ve ışığı yansıtan renkler tercih edilmekte.

Evi aydınlık gösteren boya renkleri

Bu hususta sıralanacak renkler genel olarak diğer renklere göre ışığı daha az soğuran ve daha çok yansıtan renkler olacağından karşınıza çıkacak renk aralığı daha çok beyaza yakın tonlar olacaktır. Aynı zamanda evinizin aldığı ışığa göre de renkleri seçmek oldukça önemlidir. Bu kategori altında karşımıza en çok çıkan ve tercih edilen renkler ise, beyaz tonları olmaktadır. Pembe, mavi, gri, yeşil ve sarı gibi aydınlık renklerin daha açık tonlarının tercih edilmesi halinde de yine ev çerisindeki aydınlık ortamı yakalamak mümkün olacaktır.

Aynalara başvurabilirsiniz

Açık tonlar ile oda boyamak her zaman yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda ise aynaların yansıtma özelliğini kullanabilir ve aynı anda hem daha aydınlık bir oda kurmuş hem de odanızı olduğundan daha geniş göstermek için aynaları kullanabilirsiniz. Bunun için ise odanın pencereye uzak bir köşesine boy aynası yerleştirmek oldukça etkili olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Yüzeye dökülen boya lekeleri nasıl çıkar? (Kaynak: soru.com.tr)

Farklı tonları bir arada kullanmayı deneyin

Ev içerisinde daha aydınlık bir duvar görünümü elde etmek adına birbirine benzeyen tonlarda farklı renkleri bir arada kullanmak da bu konuda size yardımcı olacaktır. Örneğin gri tonları ve toz rengi gibi boyalar bir arada kullanıldığı takdirde daha aydınlık ışığı yansıtan bir renk ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde beyaz ve kiremit renklerini karıştırmak da bu etkiyi sağlayabilir. Bu durumlarda ise yoğunluğu daha açık olan tonda tutmak faydalı olacaktır.

Yarı mat boyalar en dengeli yansıtıcılar

Parlak boyalar ışığı gereğinden fazla ve mat boyalar ise oldukça az yansıtırlar. Bu durumda ise en dengeli ışık yansıtan boyalar olarak yarı mat boyaları tercih etmek çok daha iyi bir dengeleyici sağlayarak odanızın daha ferah görünmesine de katkıda bulunabilirsiniz.

Evi karanlık gösteren boya renkleri

Daha koyu renkler ışığı kendi içerisinde soğurur ve daha karanlık bir görünüme neden olurlar. Lacivert ve siyah gibi renkler kullanıldığı zaman ise oda içerisindeki ışık tonu daha koyu görünecek ve odada olduğundan daha az ışık var hissi verecektir. Koyu kırmızı oldukça asil bir renk olmasına karşın bu kategoriye dahildir. Evinizin daha hoş görünmesini istiyorsanız ışık ve boya arasında da denge kurarak istediğiniz ışık dengesini elde edebilirsiniz.