Özellikle milenyum kültürü ile hayatlarımıza dahil olan ve eski tip ahşap kapı ve pencerelerin yerini alan pimapenler hem daha korunaklı hem de daha sıcak bir oda oluşturmamızı sağlıyor. Ancak bu pimapenlerin geneli beyaz renkte ve her an her yapıya beyaz renk pimapen kullanmak da hem görsel olarak hoş olmuyor hem de başka alternatifi olmaması sıkıcı bir seçim anı sunarak bizleri pimapenlerin boyanıp boyanmayacağını düşünmeye itiyor.

Pimapen boyanır mı?

Pimapenlerin gerek tek renk satılıyor oluşundan kaynaklı oda ve balkon rengine uyumlu hale getirme isteği gerekse de zaman içerisinde güneş ışığı ve kir gibi nedenlerden dolayı beyaz renklerini kaybetmiş olmaları ile bu tip pencereleri boyamak isteyebilirsiniz. Çoğunlukla estetik kaygısındna ortaya çıkan bu durum için ise sorulan sorulara verilecek cevap evet olmalı. Pimapenler boyanabilir yapıda pencerelerdir fakat bu boyama işleminin gerçekleştirilmesi için de belirli kriterler vardır. Alacağınız boyanın pimapen ile uyumlu olması ve güneş ışığına ve soğuğa karşı dayanıklı tipte bir boya olması gerekir. Pimapenlerin yapısı bu tip hava koşullarına uyumludur fakat alınacak boya nedeni ile kalıcı bir hasar oluşabilir. Ayrıca pimapen tipinden pencereleri boyarken de dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Pimapen nasıl boyanır?

Pimapenler için üretilmiş olan pimapen boyaları temin etmek gereklidir. Bu malzeme elde dildikten sonra ise ihtiyaç duyacaklarınız şu şekilde:

  • Sprey boya
  • Akrilik boya sprey boya yerine kullanılabilir
  • İç ve dış cephe boyaları
  • Genel amaçlı akrilik boya
  • Uygun boyutta fırçalar
  • Temizleme bezi
  • Kenar koruyucu olarak maskeleme bandı

Pimapen boyama

Malzemelerinizi temin ettikten sonra maskeleme bandı ile camlarınız ve pimapen pencereleriniz arasındaki bağlantıyı kesin ki boyalar camı kirletmesin. Ardından boya malzemeleri ile ince katlar atarak sakin bir işlem sürdürerek pimapenlerinizi rengi tamamen oturana kadar boyamalısınız. Beyaz renk ile yapılan uygulamalar en kolayları olacaktır fakat farklı bir renk seçerseniz işlem uzayacak bu nedenle daha dikkatli olmanız gerekecek.

Pimapen boyama işlemi için alınacak boyalar

Pimapenlerinizi boyamak için alacağınız boyalar herhangi bir boya şeklinde satılmaz. Sprey ya da akrilik boya formunda satılan bu boyalar pimapenlerin boyanması için özel olarak üretilmiştir ve satın alırken de bu şekilde belirterek almanız gerekir. Bu tip boyalar pimapenlerin üzerinde duracağından tıpkı pencerenin kendisi gibi hava koşullarına dayanıklı olarak üretilirler.