Türk kültüründe ekmek yemek önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte her gittiğiniz sofrada en az bir adet ekmek bulunmaktadır. Ancak ekmeğin de birçok farklı eşidi bulunuyor. Peki ya ekmek tüketmek sağlıklı mı? Bu sorunun cevabı merak ediliyor. Son zamanların en tartışılan konularından biri olan ekmek tüketmek, sağlıklı yaşamak isteyen kişiler için büyük bir merak konusu. Uzun yıllardır beyaz ekmek tüketmenin çok da sağlıklı bir eylem olmadığı biliniyor. Bu yazımızda sizlere, ekmek tüketmenin sağlıklı mı zararlı mı olduğunu anlatacağız.

Ekmeğin besin değerleri nelerdir?

1 dilim ekmek kaç kalori?

1 dilim ekmek kaç kalori?

Ekmeğin sağlıklı bir gıda olup olmadığını öğrenmek için öncelikle ekmeğin besin değerlerini incelememiz gerekmektedir. Genellikle 1 ince dilim beyaz ekmeğin besin değerleri merak edildiği için hesaplamalar 1 ince dilim beyaz ekmek üzerinden yapılmıştır. Gelin hep birlikte 1 ince dilim beyaz ekmeğin besin değerlerini inceleyelim.

 • Karbonhidrat (g) 13.20
 • Protein (g) 2.02
 • Yağ (g) 0.22
 • Lif (g) 0.85
 • Kolesterol (mg) 0.00
 • Sodyum (mg) 112.50
 • Potasyum (mg) 31.25
 • Kalsiyum (mg) 4.50
 • Vitamin A (ui) 0.00
 • Vitamin C (mg) 0.00
 • Demir 0.33

1 ince dilim beyaz ekmeğin yüzde 80, 41 kadarı karbonhidrattan ibarettir. Yüzde 12,35 kadarı protein iken kalan 1, 35 kadarı ise yağdan ibarettir. 1 ince dilim beyaz ekmeğin toplam kalorisi ise 64 kaloridir.

Beyaz ekmek tüketmek sağlıklı mı?

1 dilim ekmek kaç kalori?

1 dilim ekmek kaç kalori?

Beyaz ekmek tüketmek, kalorisi ve besin değerlerine bakıldığında çok da sağlıklı bir tüketim ürünü olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü 1 ince diliminin bile kalorisi 64 olduğu için kalori bakımından oldukça yüksektir. Besleyicilik açısından da çok iyi olmadığı için beyaz ekmek tüketmek, kişilerin direkt olarak kilo almasına neden olabilir. Durum böyle olduğu için de uzmanlar, beyaz ekmek yerine daha sağlıklı tahıllar aracılığı ile hazırlanan tam buğday ya da çavdar ekmeklerinin tüketilmesinin daha iyi olacağını söylüyor.

Beyaz ekmek, yalnızca karbonhidrat bakımından zengindir. Protein de barındırmasına rağmen bu oran oldukça düşüktür ki bir ince diliminde bile yüksek kalori barınmaktadır. Türk halkı olarak ise her yemek ile en az yarım ekmek tükettiğimiz için de tek bir öğünde yüksek kaloriler elde ediyoruz. Beyaz ekmeğin glisemik endeksi çok yüksektir. Bu yüzden de uzmanlar, beyaz ekmek yerine farklı ekmek çeşitlerine yönelinmesi gerektiğini savunuyor. Glisemik endeks, karbonhidrat bakımından zengin olan besinlerin kana geçme ve kan şekerini yükseltme hızına denilmektedir. Beyaz ekmek de çok hızlı bir şekilde kana geçer ve kan şekerinin tavan yapmasına neden olur. Bu kadar hızlı bir şekilde kan şekerini yükselttiği için de beyaz ekmek tüketmek çok da sağlıklı değildir. Beyaz ekmeğin glisemik endeksinin yüksek olmasının nedeni ise ekmeğin hamurunun rafine un ve yüksek oranda şeker ile yapılmasından kaynaklanmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Kilo verdiren 'ekmek' mi olur demeyin! İşte kilo vermeye yardımcı ekmekler

Bağımlılık yapıyor

Beyaz ekmeğin en büyük sorunlarından biri de bağımlılık yapması. Çünkü glisemik endeksi yüksek ve bu yüzden de kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltiyor. Kan şekeri tekrardan düştüğünde ise insanlar, direkti olarak tekrardan kan şekerinin yükselmesini istiyor. Bu yüzden de ekmek tüketmeye başlıyor. Sürekli olarak bu döngüye giren kişiler de normalden çok daha fazla ekmek tüketmeye başlıyor. Kalorisi oldukça yüksek olduğu için de çok fazla ekmek tüketen kişiler, direkt olarak kilo almaya başlıyor.