E-devlet üzerinden herhangi bir ilgili makama başvurmadan direkt olarak sistem üzerinden birçok konuyu halleder olduk. Tüm adli kayıtlardan, sağlık raporuna, sigorta giriş sisteminden aile soy ağacına kadar kendimize ait tüm bilgileri aynı sistem üzerinden sorgulayabiliyor akabinde bu bilgileri isteğimiz doğrultusunda istenilen klasöre kaydederek direkt olarak çıktısını alabilme kolaylığına erişir olduk. Eskiden tüm bu işleri devlet kurumundan uzun kuyruklar sonucunda halledebiliyorken şimdilerde, cep telefonu uygulamasından halledebiliyoruz. Pekala e-devletten haciz sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden haciz sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir?

E-devlet üzerinden yapılan işlemler arasına, haciz sorgulama işlemleri de katıldı. Banka Hesaplarına uygulanan haciz sorgulama kapsamında, üzerinizde herhangi bir haciz olup olmadığın kolaylıkla sorgulayabilir duruma gelmek mümkünleşti. Devlet kapsamında en büyük buluşlardan bir tanesi olan E-devlet uygulaması, herhangi birine bağlı kalmadan ya da devlet kurumuna müracaat etmeden direkt olarak sistem üzerinden online olarak tüm işleri kolaylıkla halletme imkanı sunarken, bu imkanlar arasında haciz sorgulama özelliği de dahil edildi. Haciz uygulanmadan evvel haciz borcunu ödemesi için, ilk olarak kişiye borcunu vaktinde ödemesi için emir çıkarılmaktadır. Bu sistem sayesinde, bankadan kredi çekerek ev ya da araba alan kişilerin borçlarını takip etmeleri için oldukça önemli bir sistemdir. E devler üzerinden direkt sorgulanma imkanı tanınan ‘Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama’ sistemi sayesinde üzerinize kayıtlı tüm hacizli işlemleri görebilir, cep telefonunuz direkt olarak takip edebilirsiniz.

Uygulama üzerinden haciz sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet sistemi üzerine giriş yaptıktan sonra, T.C. bilginizi ve akabinde sisteme giriş şifrenizi girdikten sonra, hizmet listesinin içerisine girin. Listede yer alan işlemler arasından ‘Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama’ linkini bularak giriş yapın. Uygulama üzerinden getir butonuna tıklama işlemi yaptığınızda karşınıza çıkan sayfa üzerinden farklı bir sayfaya devredileceksiniz ve ardından karşınıza “Araçlara uygulanan elektronik hacizler” ve “Banka hesaplarına uygulanan elektronik hacizler” bu iki seçenek gelecek. Bu seçenekler arasından uygun seçeneği seçerek, adınıza kayıtlı herhangi bir hacizin işleminin olup olmadığını kolaylıkla kontrol edebilir ve ardından gereken işlemleri gereçekleştirebilirsiniz.