The Economist adlı dergi, 2021 yılında dünyanın en güvenli şehirleri listesini açıklamıştır. Hazırlanan bir raporla isimleri duyurulan bu şehirler, günümüzün en güvenli alanları olarak kabul edilmektedirler. Bu listeleme, şehirlerdeki suç oranlarına bakılarak yapılmıştır. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı listede farklı ülkelerin isimleri de geçmektedir.

Peki, dünyanın en güvenli şehirleri nerelerdir? Türkiye’deki şehir bu sıralamada kaçıncıdır? Tüm bu sorulara dair cevaplar, net bir şekilde sizlere verilmiştir. Dünyanın en güvenli şehirleri listesi yayınlandıktan sonra insanlar, bu şehirlere daha fazla yönelmeye başlamışlardır. Suç oranı bakımından son derece sakin olan bu şehirler, adından fazlaca söz ettirmektedirler. Yapılan listede 10 şehir yer almaktadır. Bu şehirlerin her biri farklı ülkelerdedir.

İlk sırada Birleşik Arap Emirlikleri – Abu Dhabi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olarak kabul edilen Abu Dhabi, dünyanın en güvenli şehirleri arasında ilk sırada yer alır. Zirve sahibi olan Abu Dhabi, 10.61’lik bir suç oranına sahiptir. Şehirde suç oranının bu kadar az olması, Abu Dhabi’nin en güvenli şehir olmasına neden olmuştur.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük şehri olan Dubai’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri, adından da anlaşıldığı üzere farklı emirliklerin bir arada olduğu ülkedir. Ülkede tam 7 tane emirlik bulunmaktadır. Abu Dhabi, bu emirliklerden biridir. Bu nedenle Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri için ayrı bir öneme sahiptir.

Doha

Doha

İkinci sırada Katar – Doha

Petrol bakımından dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Doha, Katar’ın başkentidir. Aynı zamanda dünyanın en güvenli 2. şehri olarak kabul edilmektedir. Doha şehrinde suç oranı 11.69 olarak belirlenmiştir. Bu oranla listenin ikinci sırasına yerleşen Doha, oldukça tanınan bir yerdir. Sonradan gelişim göstermesine rağmen oldukça modern bir şehirdir. Emirlikle yönetilmekte olan Doha, günümüzün en zengin şehirleri arasında da yerini almıştır. Turistik açıdan da değerli olan Doha, her yıl binlerce kişiyi misafir etmektedir. Şehrin modernliği, posterlere konu olacak tarzdadır.

Quebec City

Quebec City

Üçüncülük Kanada – Quebec City

Dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olan Quebec City, 14.78’lik bir suç oranına sahiptir. Bu oranla, dünyanın en güvenli 3. şehri sayılmaktadır. Hem kültürü hem de doğası ile farklı bir şehir olan Quebec City, Quebec Eyaleti’nin güney kısmında yer almaktadır. Fransız kolonileri tarafından kurulduğu bilinen bu yer, oldukça lüks mekanlara da sahiptir. Suç oranın az olması, şehrin düzenini olumlu yönde etkilemektedir.

Taipei

Taipei

Dördüncü Tayvan – Taipei

Tayvan’ın başkenti olan Taipei, dünyanın en güvenli şehirleri arasında 4. sıradadır. Şehirde işlenen suç oranı 14.97 olarak açıklanmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti’ne çok yakın bir konumda yer alan Taipei, Şehirde dünyanın en yüksek 2. binası bulunmaktadır. Son derece modern ve cezbedici bir şehir olmasından dolayı, turistik değere de sahiptir. Ülkenin önemli bir şehri olması, Taipei’nin gelişimini hızlandırmıştır. Bu şehre geldiğinizde her şeyin gereğinden fazla mükemmel olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Zürih

Zürih

Beşinci ise İsviçre – Zürih

İsviçre’nin en büyük şehirlerinden olan Zürih, dünyanın en güvenli 5. şehri olarak kabul ediliyor. 16.82’lik suç oranına sahiptir. Ülkenin en gelişmiş şehri olarak bilinir. Hem ekonomik hem de kültürel anlamda İsviçre için önemlidir. Yaşam kalitesi açısından bakıldığında oldukça iyi olan bir şehirdir. Her anlamda kendini geliştirmeyi başarmış önemli bir yerdir.

Dünyanın En Güvenli Diğer Şehirleri

Dünyanın en güvenli şehirleri listesinde 10 şehir bulunmaktadır. Bu şehirlerin 5 tanesi yukarıda verilmiştir.

Geriye kalan 5 şehrin sıralaması ise şu şekildedir:

  • Sharjah – Birleşik Arap Emirlikleri
  • Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri
  • Eskişehir – Türkiye
  • Münih – Almanya
  • Trieste – İtalya
Eskişehir

Eskişehir

Listede ülkemizin de yer alması, Türkiye’ye olan bakış açısını değiştirmiştir. Şehirlerdeki suç oranının azlığı, güvenli alan olmalarını sağlamıştır. Eskişehir’in böyle bir unvana sahip olması, ülkemiz için gerçekten onur vericidir.

Etiketlendi:

, ,