The Economist adlı dergi,  dünyanın en güvenli şehirleri listesini güncelledi. Hazırlanan bir raporla isimleri duyurulan bu şehirler, günümüzün en güvenli alanları olarak kabul edilmektedirler. Bu listeleme, şehirlerdeki suç oranlarına bakılarak yapılmıştır. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı listede farklı ülkelerin isimleri de geçmektedir.

Peki, dünyanın en güvenli şehirleri nerelerdir? Dünyanın en güvenli şehirleri listesi yayınlandıktan sonra insanlar, bu şehirlere daha fazla yönelmeye başladılar. Suç oranı bakımından son derece sakin olan bu şehirler, adından fazlaca söz ettirmektedirler. Yapılan listede ağırlıklı başkentler yer almaktadır. Bu şehirlerin bazılar aynı, bazıları farklı ülkelerdedir.

Kopenhag

Kopenhag

Kopenhag ve Toronto ilk iki sırada yer aldı

Danimarka’nın başkenti Kopenhag yüz üzerinden 82.4 alarak ilk sırada yer aldı. Çok yakın bir şekilde Toronto ise 82.2 ile ikinci sıraya yerleşti. 37. sırada da İstanbul’un olduğu liste şu şekilde oluştu.

 1. Kopenhag
 2. Toronto
 3. Singapur
 4. Sidney
 5. Tokyo
 6. Amsterdam
 7. Wellington
 8. Hong Kong
 9. Melbourne
 10. Stockholm
 11. Barcelona
 12. New York
 13. Frankfurt
 14. Washington, DC
 15. London
 16. San Francisco
 17. Osaka
 18. Los Angeles
 19. Zurich
 20. Chicago
 21. Madrid
 22. Dallas
 23. Paris
 24. Taipei
 25. Seoul
 26. Brussels
 27. Milan
 28. Lisbon
 29. Rome
 30. Shanghai
 31. Abu Dhabi
 32. Kuala Lumpur
 33. Santiago
 34. Buenos Aires
 35. Dubai
 36. Beijing
 37. Istanbul
 38. Moscow
 39. Rio de Janeiro
 40. Sao Paulo
 41. Bogota
 42. Mexico City
 43. Bangkok
 44. Quito
 45. Ho Chi Minh City
 46. Jakarta
 47. Johannesburg
 48. New Delhi
 49. Riyadh
 50. Mumbai

İlk sıradaki Birleşik Arap Emirlikleri – Abu Dhabi 31. sıraya geriledi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olarak kabul edilen Abu Dhabi, dünyanın en güvenli şehirleri arasında 31. sırada yer alır. Zirve sahibi olan Abu Dhabi, 10.61’lik bir suç oranına sahiptir. Şehirde suç oranının bu kadar az olması, Abu Dhabi’nin en güvenli şehir olmasına neden olmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük şehri olan Dubai’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri, adından da anlaşıldığı üzere farklı emirliklerin bir arada olduğu ülkedir. Ülkede tam 7 tane emirlik bulunmaktadır. Abu Dhabi, bu emirliklerden biridir. Bu nedenle Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri için ayrı bir öneme sahiptir.

Daha önce ikinci sırada Katar – Doha listede yer almadı

İLGİLİ MAKALE  İstanbul baraj doluluk oranları ne kadar?

Petrol bakımından dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Doha, Katar’ın başkentidir. Aynı zamanda dünyanın en güvenli 2. şehri olarak kabul edilmekteydi. Daha önceli listede Doha şehrinde suç oranı 11.69 olarak belirlenmişti. Bu oranla listenin ikinci sırasına yerleşen Doha, oldukça tanınan bir yerdir. Sonradan gelişim göstermesine rağmen oldukça modern bir şehirdir. Emirlikle yönetilmekte olan Doha, günümüzün en zengin şehirleri arasında da yerini almıştır. Turistik açıdan da değerli olan Doha, her yıl binlerce kişiyi misafir etmektedir. Şehrin modernliği, posterlere konu olacak tarzdadır.

Quebec City

Quebec City

Eski ücüncü Kanada – Quebec City de listede kendine yer bulamadı

Dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olan Quebec City, 14.78’lik bir suç oranına sahiptir. Bu oranla, dünyanın en güvenli 3. şehri sayılmaktaydı. Hem kültürü hem de doğası ile farklı bir şehir olan Quebec City, Quebec Eyaleti’nin güney kısmında yer almaktadır. Fransız kolonileri tarafından kurulduğu bilinen bu yer, oldukça lüks mekanlara da sahiptir. Suç oranın az olması, şehrin düzenini olumlu yönde etkilemektedir.

Taipei

Taipei

Daha önce 4. olan Tayvan – Taipei 24. sıraya geriledi

Tayvan’ın başkenti olan Taipei, dünyanın en güvenli şehirleri arasında 24. sıradadır. Şehirde işlenen suç oranı 14.97 olarak açıklanmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti’ne çok yakın bir konumda yer alan Taipei, Şehirde dünyanın en yüksek 2. binası bulunmaktadır. Son derece modern ve cezbedici bir şehir olmasından dolayı, turistik değere de sahiptir. Ülkenin önemli bir şehri olması, Taipei’nin gelişimini hızlandırmıştır. Bu şehre geldiğinizde her şeyin gereğinden fazla mükemmel olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Zürih

Zürih

Zürih ise 19. sırada yer aldı

İsviçre’nin en büyük şehirlerinden olan Zürih, dünyanın en güvenli 5. şehri olarak kabul ediliyor. 16.82’lik suç oranına sahiptir. Ülkenin en gelişmiş şehri olarak bilinir. Hem ekonomik hem de kültürel anlamda İsviçre için önemlidir. Yaşam kalitesi açısından bakıldığında oldukça iyi olan bir şehirdir. Her anlamda kendini geliştirmeyi başarmış önemli bir yerdir.

Listede ülkemizin de yer alması, Türkiye’ye olan bakış açısını değiştirmiştir. Şehirlerdeki suç oranının azlığı, güvenli alan olmalarını sağlamıştır. İstanbul’un böyle bir unvana sahip olması, ülkemiz için gerçekten onur vericidir.