Soğuk kış günlerinde daha fazla hasta oluruz. Ancak bağışıklık sistemimiz güçlüyse, hasta olma ihtimalimiz düşer. Aynı zamanda bağışıklık sistemimiz fazla güçlü değilse, hasta kalma süremiz de bir o kadar sürecektir. Fakat güçlü bir bağışıklık sistemimiz varsa, hastalığı daha kolay atlatacağızdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ise C vitamini almamız gerekmektedir. C vitamini bağışıklık sistemimiz önemli ölçüde güçlendirmektedir. C vitamini ise dışarıdan almak zorundayız. Çünkü vücudumuz C vitamini üretememektedir. Aynı zamanda diğer vitaminleri de es geçmemek gerekmekte. A,B ve K gibi bütün yararlı vitaminlerden yararlanmamız lazım. Bütün bu vitaminleri yeterli miktarda alırsak, bağışıklık sistemimiz, bizi soğuk kış aylarında yaşanabilecek hastalıklardan korumaktadır.

Soğuk kış aylarına bağışıklık sistemimizi güçlendirecek besin önerileri

Turunçgiller

Kış meyveleri denince akıllara ilk gelen meyvelerdir. Portakal, greyfurt, mandalina gibi meyveler turunçgiller olarak adlandırılır. Turunçgillerde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca kış meyvesi olan turunçgiller, günde en az 2 porsiyon olarak tüketilmelidir. Düzenli olarak turunçgiller meyve ailesinden herhangi bir meyveyi tüketirseniz, soğuk kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Kivi

Kivi, oldukça zengin bir vitamin kaynağıdır. Kivinin içerisinde K vitamini ve C vitamini oldukça bulunmaktadır. Günlük düzenli olarak kivi tüketirseniz, soğuk kış günlerinde hastalıklara karşı o kadar korunmuş olursunuz. Aynı zamanda kivi antioksidan bir meyvedir. Kivinin bu özelliği, vücudu zararlı maddelerden arındırır ve vücuttaki virüslerin yok edilmesini sağlamaktadır.

Beyaz et

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için her türlü vitamin ve minerali yeteri kadar almamız gerekmektedir. Beyaz et ise protein ve B6 vitamini almamızda yardımımıza koşmaktadır. Tavuk veya hindi gibi kümes hayvanlarını haftada en az 2 gün bounca yememiz gerekmektedir. Bu tür kümes hayvanlarını kaynatarak suyunu içebilir ya da haşlayarak veya ızgara yaparak tüketebiliriz. Her türlü pişirme yöntemi ile kümes hayvanlarından fayda sağlayabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, yüzyıllardır tıpta kullanılmaktadır. Sarımsağın içerisinde yüksek miktarda antioksidan madde bulunmaktadır. Bu sayede vücuttaki toksin maddelerden arınmamızı sağlayan sarımsak, aynı zamanda içerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Sarımsağın Türk mutfağının birçok alanında yeri vardır. Bu sebeple her türlü yerde kullanılan sarımsağı, hali hazırda tüketmekteyiz. Ancak sürekli hastalan biriyseniz, günde 1 diş sarımsak çiğnemeniz, bağışıklık sisteminizi oldukça güçlendirecektir. Ayrıca doğal antibiyotik olarak kabul edilen sarımsak, vücuttaki enfeksiyonlarla savaşmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Yeşil çay saçlarınızda mucizeler yaratıyor!

Yeşil Çay

Yeşil çay güçlü antibakteriyel maddeler içermesinden dolayı bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmektedir. Ayrıca içerdiği B grubu vitaminleri, vücudun hastalıkla savaşmasını sağlamaktadır. Bu sayede hastalandığınızda, yeşil çayı ilaç niyetine tüketebilirsiniz. Ayrıca yeşil çayın bileşenleri, vücuttaki ödemin atılmasını sağlamaktadır.

Ispanak

Ispanak için en sağlıklı yeşil bitkilerden biri diyebiliriz. Çünkü ıspanak vitamin ve beta karoten deposudur. Bu sebeple ıspanak, bağışıklık sistemini güçlendiren oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Ispanak aynı zamanda yüksek miktarda demir içermektedir. Bu sayede hem bağışıklık sistemini güçlendirirken hem de sindirim sistemimizi düzenlemektedir. Ancak ıspanağı pişirdikten sonra hemen tüketmek gerekir. Çünkü ıspanak tekrardan ısıtıldığında, içeriğindeki besin değerlerini kaybetmektedir.

X