Bilhassa sağlıklı beslenen ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin tüketmeyi ihmal etmediği yeşil çay, vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olurken aynı zamanda saçlarında çok daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Saçın kaybettiği nemi ve kimyasal maddeler dolayısıyla formunun kaybolması dolayısıyla uygulanan yeşil çay, saçın eski sağlığına tekrar kavuşmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde saçın kaybolan vitamin ve mineralinin karşılanmasına yardımcı olan yeşil çayın saça sağladığı faydalar nelermiş gelin birlikte öğrenelim. İşte yeşil çayın saça uğrattığı mucizevi faydalar!

Yeşil çayın saça faydaları nelerdir?

 • Sağlık açısından pek çok faydası bulunan yeşil çay, uygun uygulama sonucunda saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olurken, saç köklerinin harekete geçmesine yardımcı olmaktadır. Saç köklerinde oluşan tahribatın önüne geçen yeşil çay, saçın kaybettiği formunu tekrar kazanmasına yardımcı olurken, saça parlaklık ve güçlülük kazandırmaktadır.
 • Bilhassa saçında dökülme problemi olan kişilerin yeşil çay kullanması sonucunda saç dökülme probleminin ortadan kaldırıldığı saptanmıştır. Stres dolayısıyla dökülen ve yıpranan saçların kendisine gelmesine yardımcı olan yeşil çay, saçın kaybettiği nemin tekrar kazanmasına da yardımcı olmaktadır.
 • Kepek problemi yaşayan ve saç derisinde egzema gibi problem yaşayanların tüm bu durumlardan kurtulmaları için düzenli olarak yeşil çay kullanmaları gerekmektedir. Yeşil çay, saç derisindeki iltihapların iyileşmesine yardımcı olurken, kepek ve egzema problemlerinin ortadan kalkmasına da yardımcı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde saç köklerinin güçlenmesinin yanı sıra saçın hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır.

 • Saç derisi yapı özelliği itibarıyla bakteri ve mantarların sıklıkla uzayacağı alanların başında gelmektedir. Bu bakteri durumun ortadan kalkmasına yardımcı olan yeşil çay, bakteri dolayısıyla güçsüzleşen saç köklerinin yeniden güçlenmesine ve sağlıklı olmalarına yardımcı olmaktadır.
 • İçerisinde bulunan B vitamini sayesinde, kırılmış saçların onarılmasına yardımcı olurken, saçın kökten uca güçlenmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Saçların güçlenmesi için, gereken besinleri vücuttan çok daha iyi bir şekilde emilmesine yardımcı olmaktadır. Saçlara kökten bir güç kaynağı sağlayan yeşil çay, saçların sağlıklı bir şekilde uzamaları için oldukça önemlidir.

Yeşil çay saça nasıl uygulanır?

İçeriğinde yeşil çay bulunan krem ya da şampuanların kullanılması saça sağlık katacağı yönünde bir düşüncenin kapılmasına neden olsa da yapı itibarıyla bu ürünlerde de kimyasal bileşenler bulunmaktadır. Saçın zayıflamasına ve güçlenmesinin bir diğer nedeninin de kullanılan kimyasal malzemelerin olduğu düşünüldüğünde saçı mümkün mertebe kimyasal ürünlerden uzak tutmak önemlidir. Yeşil çayın tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız, saçınıza direkt olarak çay maskesi uygulamanız çok daha etkili ve sağlıklı olacaktır. Saçın kökten uca sağlıklı bir şekilde uzamasına yarayan bu yeşil çay maskesi aynı zamanda saç köklerinde meydana gelen kepek ve egzema problemlerinin de ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Saça düzenli olarak uygulayacağınız yeşil çay maskesi saçın çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olurken, hızlı ve sağlıklı bir şekilde saçın uzamasına d ayardımcı olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Günde kaç adet hurma yenmeli?

Yeşil çaylı saç maskesi nasıl hazırlanır?

Malzemeler;

 • 1 fincan demlenmiş yeşil çay
 • 1 çay kaşığı çam terebentin yağı
 • 1 çay kaşığı susam yağı

Yapılışı;

İlk olarak bir fincan yeşil çay demleyin ve ardından demlediğiniz yeşil çayı biraz daha ılımaya bırakın. Akabinde 1 çay kaşığı çam terebentin yağı ve 1 çay kaşığı susam yağını kabın içerisine alın. Yağların üzerine demlediğiniz yeşil çayı da ilave edin. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra bir fırça yardımıyla hazırladığınız karışımı saç köklerinize sürün. Saçın tamamına bu maskeyi uyguladıktan sonra saçınızı bir streç film yardımıyla sarın ve yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. 30 dakikanın ardından saçlarınızı yıkayın. Bu maskeyi haftanın iki günü uygulayabilirsiniz.

Video: Yumuşacık, Dökülmeyen Saçlar için Saç Toniği | Yeşil Çay

Yeşil çay, saç sağlığı için birçok potansiyel fayda sağlar:

 1. Antioksidan Özellikler: Yeşil çay, zengin bir antioksidan kaynağıdır ve saç hücrelerini koruyan ve onarıcı etkilere sahip olabilir.
 2. Saç Dökülmesi: Yeşil çay, saç foliküllerinin canlı kalmasını ve saç dökülmesini yavaşlatmasına yardımcı olabilir.
 3. Saç Parlaklığı: Yeşil çay, saçın parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir çünkü içeriğindeki flavonoidler ve vitaminler saçın beslenmesine yardımcı olabilir.
 4. Kafa Derisi Sağlığı: Yeşil çay, kafa derisini nemlendirerek saç foliküllerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilir