Cebinde 5 TL olanları yakından ilgilendiren bir haber daha. Cebinde 5 TL’si olanlar cebindeki parayı mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Basım hatası olan paralar sıklıkla gündeme gelmeye devam ediyor. Bilhassa koleksiyoncuların dikkatinde fazlasıyla bulunan yanlış basım paralar, birçok farklı satış alanında satılmaya ve görücüye çıkmaya devam ediyor. Bu satış radarında olan paralardan bir tanesi de 5 TL üzerine yoğunlaşıyor, 5 TL’si olanlar kişilerin 50 bin TL’ye satışa koyabilme durumu içerisinde olabiliyor. İşte tüm detaylar…

5  TL’niz 50 bin TL’ye çıkabilir

Son dönemlerde pek çok yerde gördüğümüz durumlardan bir tanesi hatalı basım olan paralar olurken, hatalı para basımına fazlasıyla talep görülüyor. 50 TL ile 200 TL’lik banknotlarda yaşanılan basım hatalarından sonra, koleksiyoncuların gözü diğer basım hatası olan paralara kaydı. 50 ile 200 TL’nin ardından 5 TL’de 50 bin liraya satışa konuldu. 5 TL’lik banknotu 50 bin TL’ye satışa koyan Sezgin Yılmaz, alışverişini gerçekleştirdikten sonra aldığı 5 TL ‘nin hatalı basım olduğunu fark etti. Hatalı basım 5 TL’si olan Sezgin Yılmaz parasını Merkez Bankası’na götürdü ve hatalı basım olduğunu onayladı. Koleksiyoncuların dikkatini çekebileceğini düşünen Sezgin Yılmaz 5 TL’sini alarak 50 bin TL’ye satışa koymaya karar verdi. Diğer bir 5 TL fiyatlandırması ise Düzce’den geldi. Düzce’de yaşayan ve ortaokula giden 13 yaşındaki Yasenur Durmaz parasının hatalı basım olduğunu fark etti. Hatalı basım olduğunu fark ettiği 5 TL’sini 1000 TL’ye satışa koyan ortaokul öğrencisi, 1000 TL’ye satışa koyduğu 5 TL’si ile bilgisayar almak istediğini dile getirdi. Ortaokul öğrencisi Durmaz “Ortaokul ikinci sınıf öğrencisiyim. Online derslerimize başladık. Ancak masaüstü bilgisayarım çok yavaş. Dizüstü bilgisayarımın ekranı arızalandı. Bu ikisini değiştirmek istiyorum. Annem ekmek almak için 5 TL verdi. 5 TL’ye baktığımda yanlış basıldığını fark ettim. Daha öncede bunu haberlerde görmüştüm. Ben de 5 lirayı sakladım. Daha sonra sosyal medya hesabım üzerinden 5 TL’lik banknotu 1000 TL’ye satışa koydum. Satabilirsem ikinci el bir laptop alıp derslerime daha iyi çalışmak istiyorum” şeklinde konuştu.

200 TL’lik Banknota 55 Bin TL değer biçildi

Bir başka yanlış basım hikayesi de Samsun’dan geldi. Samsun’un Bafra ilçesinde yaşayan Hüseyin Güzel, 200 TL’sinin hatalı basım olduğunu fark etti. Hatalı basım sonrasında 200 TL’sini satışa çıkaran Güzel, 200’lük banknotuna 55 bin lira değer biçti. Hüseyin Güzel elinde bulunan ve iki sıfırı eksik olan 200 TL banknotunun bir an evvel satılmasını istiyor. Bir başka hikaye de Trabzon’dan geldi. Trabzon’un Tonya ilçesinde hayatını devam ettiren Şerafettin Erbil, müşterisinin ona verdiği 50 TL ile zengin olma hayallerine yaklaştı. Müşterisinin 50 TL olarak verdiği 50’lik banknotun üzerinde 5 TL olduğunu gören Şerafettin Erbil, banknotu bankaya götürdü. Bankaya götürdükten sonra parasının herhangi bir şekilde sahte olmadığını teyit eden Şerafettin Erbil, internet üzerinden küçük bir araştırmaya girdi. Yaptığı araştırma sonrasında hatalı basım paraların koleksiyoncular tarafından büyük bir ilgi uyandırdığını öğrenince kendisi de elinde bulunan 50’lik banknotu satışa koymaya karar verdi. Hatalı basım olduğunu fark eden 50 TL ‘lik banknotunu 80 bin TL’ye satışa koyan Erbil, elindeki hatalı parayı en yüksek teklifi veren koleksiyonere satacağını dile getirdi.