Günümüzde insanların en büyük sorunlarından birisi sağlıklı beslenmek ve buna uygun yaşamaktır. Gelişen teknoloji ve son zamanlarda ortaya çıkan sayısız yemekler insan sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir. Günümüzde birden fazla zararlı ve insan sağlığını tehlikeye atan yemek çıkmıştır. Bu da insanları daha çok sağlıklı yemeklere itmektedir. Özellikle son zamanlarda obezite, diyabet ve kanser gibi hastalıkların artması insanları daha sağlıklı yemekler yemeye sevk etmiştir.

Doğada bulunan her meyvenin her sebzenin bir faydası vardır. Yemeklerin de insan sağlığına çok ciddi faydaları vardır. Bunlardan birisi de enginardır. Enginar insan sağlığı açısından son derece önemli bir sebzedir. Özellikle insanın ihtiyaç duyduğu demir için enginar vazgeçilmez durumdadır. Çünkü enginar tam bir demir deposudur. İçerisinde barındırdığı maddelerle insanın ihtiyacı olan birçok şeyi tek başına karşılamaktadır. Enginarın anavatanı Güney Avrupa ve Akdeniz’dir. Ülkemiz bu açıdan son derece şanslı bir konumdadır. Ülkemizde genellikle Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde kıyı şeridi boyunca yetişen bir sebzedir. Enginar ülkemizde en çok hiç şüphesiz İzmir’de yetişmektedir. İzmir’i Yalova ve Bursa takip etmektedir.

Enginar ülkemizin ekonomik gelirleri açısından da çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü ekonomik değeri olan ve çok satılan bir sebzedir. Ocak ve nisan aylarında hasadı yapılan enginar binlerce kişinin temel geçim kaynağı durumundadır. Enginar tam bir vitamin deposu olduğu için sofralardan hiç eksik edilmez. İçeriğindeki maddelerle çok fazla önemli olan enginarın insan sağlığı için önemi nedir; ne gibi faydaları var? İşte enginarın insan sağlığı için son derece önemli olan faydaları;

Enginarın insan sağlığı için çok önemli olan ve az bilinen faydaları;

 • Enginar tam bir demir deposudur.
 • Karaciğerin sağlığını korur.
 • Yüksek oranda protein bulundurur.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Çok güçlü bir antioksidandır.
 • Vücutta biriken zararlı (toksin) maddeleri vücuttan atar.
 • Çok fazla sodyum ve potasyum barındırmaktadır.
 • Tansiyona iyi gelir.
 • Lif oranı yüksektir.
 • Tokluk hissi verir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Mide dostudur.
 • Şeker hastalığına iyi gelir.

Enginar özellikle zeytinyağlı yemeklerde çok sık kullanılan bir sebzedir. Doyurucu ve çok sağlıklı olan enginar, insan sağlığı açısından da çok önemli görevler icra etmektedir. Özellikle demir eksikliği yaşayan insanların çok sık tüketmesi gereken bir besindir. İçeriğindeki yüksek demir oranı ile insanın ihtiyaç duyduğu demiri karşılamaktadır. Uzamanlar da demir eksikliği yaşayan kişilerin bol bol enginar yemesi gerektiğini söylemektedir. Bunun dışında yüksek oranda protein bulundurmaktadır. İnsanın gün içinde daha dinç olmasını sağlamakla beraber vücuduna giren toksin maddeleri yani zararlı olan maddeleri de vücuttan atmaktadır. Özellikle günümüz koşullarında çok fazla sağlıksız yemek var ve vücudumuzda çok fazla zararlı maddeler birikmektedir. Enginarda bu olumsuzlukları çözmede birebirdir. Bunun yanı sıra kalp ve karaciğer sağlığını korumaktadır. Tansiyonu dengede tutar ve şeker hastalığına da iyi geldiği yapılan araştırmalarla saptanmıştır. İçeriğinde çok fazla magnezyum ve kalsiyum barındıran enginar tek başına vücudun tüm ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca insanları tok tuttuğu için kilo almayı da engellemektedir. Bundan dolayı enginar çoğu diyet listesinde ilk sıralarda yerini almaktadır.

X