Kusursuz ve güzel bir makyajın en temel sırrı, makyajdan evvel cildi makyaja hazırlamak gerekir. Cildi makyaja hazırlarken belli başlı hususlar ve yapılması gereken önemli püf noktaları bulunmaktadır. Cildinizi makyaja hazırlamanızın cilt için oldukça önemlidir. Cildin makyaja hazırlanması aynı zamanda cildin makyajla bütünleşmesi anlamına gelmektedir. Cildi makyaja hazırlanması, makyajın cilt yüzeyinde kusursuz ve bütün bir görüntünün oluşması için önemlidir. Peki cildi makyaja hazırlamak için hangi yöntemleri uygulamak gerekir? İşte kusursuz bir makyajın sırrı için gereken o tüyolar…

Cilt makyaja nasıl hazırlanmalı?

Cildi makyaja hazırlamak, makyajın kusursuz görünmesi için oldukça önemlidir. Makyajın güzel görünmesi için, kişinin cilt tipini ve renk tonlarını bilerek makyajını yapması önemlidir. Bilhassa renk tonlarının doğru seçilmemesi kişinin olduğunda büyük görünmesine neden olurken sağlıksız bir durumun yaşanmasına neden olmaktadır. Makyaj yapmadan evvel cilt ne kadar iyi hazır olursa, cilt makyajı o kadar kendine kabul eder. Dolayısıyla makyaja başlamadan evvel, cildi hazırlamak oldukça önemlidir. İşte makyaja başlamadan evvel uygulanması gereken adımlar;

Makyajdan önce cildinizi temizleyin

Cilt bakımınızda dikkat etmeniz gereken en büyük adım cildinizin derinlemesine temiz olmasıdır. Cildin sağlıklı ve temiz olması, cildi makyaja hazırlamanın birinci adımıdır. Cilt yüzeyinde bulunan tüm kir ve yağların temizlenmesi, cildin makyaja kendini hazır hissetmesi için önemlidir. Cildi temizlemek için cilt tipinize uygun bir temizleme jeli kullanmanız önemlidir. Cilt yüzeyinde tahrişe neden olabilecek bir temizleme jeli kullanmaktan kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir. Aksi taktirde cilt yüzeyinde tahriş ve kızarmaların oluştuğunu gözlemlemek oldukça kolaydır. Bu durumun önüne geçmek için kişi, kendi cilt tipine uygun bir temizleme jeli kullanarak makyaj yapmadan evvel cildini derinlemesine temizlemesi gerekmektedir.

Cilt temizliğinden sonra tonik ile cildinize rötuş yapın

Cildi makyaja hazırlama adımlarından ikinci, cilde tonik uygulaması yapmaktır. Birinci adımda temizlenen cildinizi tonik ile rötuşlamak cildin derinlemesine temiz olmasına yardımcı olmaktadır. Bu işlem cildi makyaja hazırlamak için epey önemlidir. Cildin tüm gözeneklerinin açık bir şekilde temiz olması makyajın cilt gözeneklerine daha sağlam oturarak kusursuz bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır. Tonik sayesinde cildinizde kalan kirleri temizlerken, alkolsüz ve kurutmayan bir temizleme toniği ile kullanmanız önemlidir. Cilt tipinize uygun bir toniği cildine bir pamuk yardımıyla uygulamalı ve cildin tahriş olmasının önüne geçmeniz gerekmektedir. Makyaj yapmadan evvel cilt yüzeyinde herhangi bir şekilde kir kalmaması amacıyla cildinizi küçük bir pamuk ve tonik yardımıyla temizleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bebeksi cildiniz olsun. Mükemmel cilt için öneriler (Kaynak: izlehaber.com)

Son olarak makyaja geçmeden evvel cildinizi nemlendirin

Cildinizi ilk iki adımda derinlemesine temizledikten sonra cildin kaybettiği nemi tekrar kazandırmak oldukça önemlidir. Cildi makyaja hazırlamanın en önemli ve altın kurallarından bir tanesi doğru bir nemlendirici uygulamasıdır. Nemlendirilmemiş cilt yüzeyine kullanılan makyajın pul pul döküldüğünü gözlemlemek sıklıkla rastlanan durumlar arasında görünürken bu durum kişinin oldukça sağlıksız görünmesine neden olmaktadır. Cildinize uyguladığınız nemlendiricinin yine kendi cilt tipinize uygun olması önemlidir. Aksi taktirde cildin çok daha fazla yağlı bir görünüme kavuşabilir. Bu neden doğru ürünleri doğru sıralama ile makyajdan önce kullanılması, cildin makyaja hazır olmasını sağlamaktadır.

Video: Cildimi Makyaja Nasıl Hazırlıyorum💕👍🏻| Pürüzsüz Ten Makyajım