Elma, her yaştan insanın sevdiği ve oldukça sağlıklı olan bir meyvedir. Elmanın içerisinde bulunan C vitamini, kalsiyum ve magnezyum insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca elmanın içerisinde sağlıklı şeker dediğimiz fruktoz bulunmaktadır. Fruktoz, vücuda enerji alımını sağlıklı yapabilmemizi sağlıyor. Ayrıca kilo almak isteyen kişiler için fruktoz, sağlıklı bir kilo alma çeşidi olabiliyor. Fakat bu yazımızda sizlere elma kabuklarının nelere iyi geldiğini ve elma kabuklarından neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Elma kabuğu çayı

Elma kabuğu çayı, özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken bitki çaylarından biridir. İçeriğisinde bulundurduğu antioksidan maddeler sayesinde vücuttaki toksik maddelerin atılmasını sağlayan elma kabuğu çayı, aynı zamanda doğal bir antibiyotik olarak kullanılabilir. Vücutta bulunan enfeksiyonu temizleyen elma kabuğu çayı, solunum yolları hastalıklarına da oldukça iyi gelmektedir.

Elmanın kendisinde olduğu gibi elma kabuğunda da bol miktarda C vitamini bulunuyor. Bu sayede içeceğiniz elma kabuğu çayında da bol miktarda C vitamini bulunacaktır. C vitamini sayesinde de bağışıklık sistemini güçlendireceksiniz. Bağışıklık sisteminin güçlü olması oldukça önemli. Çünkü güçlü bir bağışıklık sistemi sayesinde soğuk kış günlerinde yaşayabileceğiniz grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma olasılığınız düşüyor. Aynı zamanda bu tür hastalıklardan kurtulabilmek için de elam kabuğu çayını doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz.

Elma kabuğu çayı nasıl yapılır?

Elma kabuğu çayını yapabilmek için elma kabuklarını daha önceden kurutmanız gerekiyor. Bunun için pencere kenarı ya da balkonunuzu kullanabilirsiniz. İnce bir şekilde kesilmiş olan elma kabuklarını, bu tür yerlerde kolayca kurutabilirsiniz. Ayrıca çamaşır asar gibi elma kabuklarını asarsanız, kurutmak istediğiniz elma kabuklarını çok kolay bir şekilde kurutabiliyorsunuz. Ancak elma kabuklarını kurutmak ile uğraşmak istemiyorsanız, herhangi bir aktardan da kurutulmuş elma kabuğu alabilirsiniz.

Kurutulmuş elma kabukları ile çay yapmanız da oldukça kolay. Tıpkı siyah çay demler gibi elma kabuklarını demleyin. Daha sonra da dilediğiniz gibi tüketmeye başlayın. Kaynamış su içerisinde elma kabuklarının yaklaşık olarak 5 dakika demlenmesi yeterli olacaktır. Ancak gün içerisinde en fazla 2 fincan elma kabuğu çayı içmenizi öneriyoruz. Zira elma kabuğu içerisinde fruktoz bulunmaktadır. Eğer fazlaca elma kabuğu çayı içerseniz, fazla kilolar ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Gribe ne iyi gelir?

Elma kabuğunun faydaları nelerdir?

Elma kabuğunun faydalarını öğrendiğinizde, bir daha elma kabuklarını çöpe atmak istemeyeceksiniz. Çünkü neredeyse her derde deva olan elma kabukları, insan vücudunu baştan aşağıya yenilemektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Elma kabuğunu istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Ancak elma kabuğunu nasıl tüketirseniz tüketin, her zaman bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Elma kabuğu bağışıklık sistemini güçlendirdiği için de soğuk kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma ihtimaliniz düşüyor.

Sindirim sistemini düzenliyor

Elmanın içeriğinde asidik maddeler bulunuyor. Aynı asidik maddeler, elma kabuklarında da mevcut. Bu yüzden elma kabuklarını tüketmeniz, mide asit dengenizi sağlayacak ve bu sayede mideniz çok daha rahat bir sindirim işlemi gerçekleştirecek. Aynı zamanda daha rahat bir sindirim işlemi gerçekleştireceğiniz için de hazımsızlık ve mide yanması gibi sorunları engellemiş olacaksınız.

Elma kabuklarının yararı sadece mideye değil, aynı zamanda bağırsağa da faydaları bulunuyor. Elma kabukları, bağırsakların daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlıyor. Bu sayede daha düzenli çalışan bağırsakların düğümlenme ihtimali azalıyor. Bütün bunlarla beraber bağırsak tembelliğini önleyen elma kabukları, kabızlık gibi sindirim sorunlarının da önüne geçmektedir.

Ciltteki pigment ve melanin seviyesini yükseltiyor

Elma kabuğunun içeriğinde bulunan maddeler, cildimizin pigment üretimini arttırıyor. Pigment, cildimizin rengini veren maddedir. Aynı zamanda yüksek pigment seviyesi daha hızlı iyileşen bir cilt demektir. Eğer cildinizde izi kalabilecek yaralar oluştuysa, elma kabuğu tüketmenizi öneriyoruz. Çünkü cildinizdeki pigment seviyesini arttırarak hem cildinizin tonunu dengeler hem de cildinizdeki yaraların iyileşme hızını arttırır. Ayrıca yüksek pigment seviyesi, saçlara ak düşmesini de engelliyor. Yaşlandıkça saçlarımızdaki pigment seviyesi neredeyse sıfıra düşer. Ancak biz bu pigment seviyesini ne kadar yüksek tutarsak, saçlarımıza ak düşme olayı o kadar geç gerçekleşir.