Bağırsaklarımız sağlığımız ile aslında bildiğimizden çok daha fazla bağlantılı. Vücudumuzda metabolizmamızın düzenli çalışması, sindirimin hızlı gerçekleşmesi ve hatta ruh halimizin daha dengeli olması için bile bağırsaklarımızın düzenli ve dengeli çalışması gerekiyor. Bağırsaklarımızın çalışmasına zarar verecek herhangi bir şey tüketmemiz halinde ise bu faydalara ulaşamadığımız gibi, tersi yönde etkilemiş oluyoruz. Doğru gıdanın tüketilmesi ile birlikte ise bağırsaklarımız, buna bağlı olarak da tüm vücudumuz rahatlamaya başlıyor.

Bağırsak sağlığınız için mutlaka dikkat edin

Bağırsaklarımızın daha sağlıklı olması için yiyip içtiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Daha sağlıklı gıdalar ve sebze, meyve ağırlıklı belenmeler edinildiği zaman bağırsaklarda yer alan yararlı bakterilerin sayısı artıyor ve bu durum da hem metabolizmanın hızlanmasına hem de daha dengeli bir ruh haline ulaşmamıza yardımcı oluyor. Daha çok lifli gıdaların alınması sayesinde bağırsaklarımızda yer alan yararlı bakterilerin sayısı artıyor ve daha hızlı bir sindirim sağlanıyor. Bunun yerine karbonhidrat ve hamur işi ağırlıklı bir tüketim tercihi ise bağırsak sağlığımızın geri adım atmasına yol açıyor.

Gıda daha kolay sindirilebilen bir gıda olmadığı zaman ya da su miktarı az olduğu zaman da ayı şekilde bağırsaklarımızı fazla yormuş oluyoruz. Zamanla yorulan bağırsakta bağırsak tembelliği görülmeye başlanıyor. Birçok hastalığa yol açabilecek olan bağırsak tembelliğine karşı koyabilmek için ise uygulanması gereken yöntemler ve tüketilmesi gereken besinler bulunuyor. İşte metabolizmanızı hızlandıracak, sindirimi kolaylaştıracak mucizevi besinler:

Kefir

İçerdiği probiyotik yapı sayesinde kefir, bağırsaklarda yer alan yararlı bakterilerin üretiminde önemli rol oynuyor. Bağırsaklarda yararlı bakterilerin artması ile birlikte ise sindirim kolaylaşıyor. Bağırsak sağlığı için uzmanlar günde 1 bardak kadar kefir tüketimini destekliyor. Aynı zamanda metabolizmayı birçok farklı şekilde canlandıran kefiri  tükettiğiniz takdirde metabolizmaya bağlı hastalıkların da önüne geçmiş oluyorsunuz. Daha sağlıklı bir sindirim sistemi ve hatta daha huzurlu bir ruh hali için ise kefir tüketilmesi önemli görülüyor.

Yeşil sebzeler

Ispanak, brokoli ve benzeri yeşil sebzeler özellikle bağırsak dostu olarak tanımlanıyorlar. Sulu yapıları ve yeşil rengini almalarını sağlayan flavonoidler sayesinde yeşil sebzelerin düzenli tüketilmesi bağırsakların daha hızlı ve rahat bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda lifli yapıları ile de bu faydayı destekleyen yeşil sebzelerin tüketilmesi, hem bağırsakların alışma düzenini destekliyor hem de vücutta yer alan zararlı serbest radikallerin atılmasına fayda sağlıyor.

İLGİLİ MAKALE  Nasıl kilo verdiğinize inanamayacaksınız! İştahı anında kesiyor, metabolizmayı çalıştırıyor

Tam buğday

Tam buğdaylı tahıl ürünler, lifli yapıları sayesinde bağırsaklarda çalışma düzeni oluşmasına yardımcı oluyor. Lifli yapıları sayesinde kolay sindirim sağlayan tam buğdaylı tahıl ürünleri ile birlikte hem günlük ihtiyaç duyduğunuz besin değerlerini karşılama sorunu yaşamazsınız hem de diğer hamur işi gıdalarda olduğu gibi sindirim sorunu ya da kilo problemi yaşamazsınız. Lifli yapıları sayesinde bağırsakların çalışma hızını destekleyen tam buğdaylı tahıl ürünleri metabolizmanın hızlanmasını sağlamaları ile kilo vermenize de yardımcı olur.

Meyve

Beslenmenizde daha az ^şeker ve daha ok meyve şeklinde bir yol izlemek, bağırsaklarınızın daha hızlı ve rahat çalışmasını destekliyor. Aynı zamanda şeker vücutta su tutacağı için şeker yerine meyve tercih etmek, sulu yapıları sayesinde bu etkiyi tersine çevirmelerini sağlıyor. Yapılan araştırmalar ise yapay şekerli gıdaların bağırsakta yer alan yararlı bakteri sayısını azalttığını ortaya koyuyor. Bunun yerine şekeri doğal şeker olarak almak ve bunun için de tüketiminize meyveleri dahil etmek çok daha sağlıklı bir yol izlemenize yardımcı olacaktır.