Zayıflama konusu pek çok kişinin en çok korktuğu ve çekindiği konular arasında yerini almaktadır. 3 günlük diyetlerin sonunda, başarılamayan bir serüvenle neticelenen pek çok diyete girmiş insan olmuştur. Yemek yeme noktasında yapılan yanlışların farkında olmayan insanların esasından en büyük yaptığı yanlışlardan bir tanesi, hareketsiz kalmalarıdır. Hareket etmeden, sadece yemek yemelerini durdurmaya çalışarak kilo vermek istedikleri için, süreçten memnun kalmayarak bir çırpıda vazgeçmelerine neden olmaktadır. Oysaki doğru beslenme düzeni ve düzenli olarak yapılan hafif antrenmanlarla bu durumu çözümlemek mümkün. Doğru beslenmenin yanı sıra, bazı yöntemlerde sindirim sisteminin hızla çalışmasını sağlayarak kilo verme sürecinin başlamasına yardımcı olmaktadır. Bugün haberimizde bu yöntemlere değinerek, tembellik eden insanların bile kilo vermeyesini sağlayacak o yöntemleri sıralayacağız. İşte tembellere bile kilo verdiren o yöntemler…

Tembellerin bile zayıflayabileceği o yöntemler

Kilo verme süreci pek çok kişinin en çekindiği konulardan bir tanesidir. Esasında kilo verme konusunun, mantığını zihne oturttuktan sonra ve vücudu tanıdıktan kolaylıkla gerçekleştirmek mümkündür. Düzenli olarak egzersiz aktiviteleri ile de desteklenen sağlıklı yaşamla oldukça kısa bir süre de hayal edilen kilo kavuşulabilir. Bazı durumlarda da yemek yemeyi seven ve spor yapmaya pek hevesi olmayan insanların, kilo vermesi için gerçekleştirilen yöntemler bulunmaktadır. İşte tembelleri de kilo verdirten o yöntemler…

Kilo vermek istiyorsanız ve iştahınızı durduramıyorsanız, yemeklerden önce mutlaka bir bardak su içmeyi deneyebilirsiniz. Yemeklerden önce tüketilen bir bardak su midenin şişmesine neden olarak doyma hissinin açığa çıkmasını sağlayarak fazla kalori almanızın önüne geçmektedir.

Yemeklerinizi özenli ve dikkatli hazırlamayı denemelisiniz. Örneğin, yemek yeme hazırlamaya acıkmadan erkenden başlayın ve bu süreci uzun periyotlarda yapın. Bu işlem zihninizde çok fazla açlık yaşamadan acıktığınız yemeğe saldırmanızın önüne geçecektir. Yemeğinizi kendiniz hazırladığınızda aynı zamanda göz doygunluğu da olacak ve diğer yemeklere karşı bir saldırma ve çok daha fazla yemek yeme iç güdüsünün önüne geçilecek. Aynı zamanda yemeklerinizi hazırlarken, küçük değişiklikler yapmanız daha az kalori almanızı sağlayacaktır. Örneğin, sabahları yulaf ile kahvaltı yapacaksanız, kurutulmuş meyve yerine meyvenin kendisini porsiyonunuza eklemeyi tercih etmelisiniz. Kurutulmuş meyveden çok daha az şeker oranı olan meyve, daha az kalori almanızı sağlayacak.

İLGİLİ MAKALE  Nasıl kilo verdiğinize inanamayacaksınız! İştahı anında kesiyor, metabolizmayı çalıştırıyor

Tatlı aşığıysanız ve tatlı krizlerinizin önüne geçemediğinizi düşünüyorsanız, minik bir parça bitter çikolata ile bu krizi bastırmayı zihninizde bitirmeli ve bitter çikolata yemeyi düşünebilirsiniz. Aynı zamanda şekerinizin sürekli olarak dengede kalmasını sağlayan, insülin açısından da düzenleyici, çubuk tarçını suyunuzun içerisine koymak, şekerinizi düzenlerken sindirim sisteminizin de çalışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda tarçınlı su tüketimi, yak yakma hızının da artmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin korunmasını sağlayacaktır.

Kilo vermek istiyorsanız mutlaka porsiyonlarınızı kontrol altında tutmaya çalışın. Bunu en kolay gerçekleştirebileceğiniz yöntem ise, yemek yediğiniz tabağı küçülterek başlayabilirsiniz. Büyük bir tabağa konular yemek, sizin göz doygunluğunuzu sağlayamayacağı için doymayacağınızın düşüncesine kapılacaksınız ve mideniz doysa bile ruhunuz doymayacak. Bu durumun önüne geçmek için küçük bir tabakta yemeğinizi yemeniz önemlidir.

Starbucks İçecekler

Kalorisi yüksek içeceklerden uzak durmak, hayat standardınızdan çıkarmak büyük ölçüde kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Herhangi bir besini ya da içeceği tüketmeden evvel, o besinin sizin için ne kadar yararlı olup olmadığını düşünerek yola koyulmalısınız. Bu noktada kalori içmek size oldukça mantıksız gelecektir. Şeker deposu içecekleri içip, büyük kaloriler almak yerine, meyve tüketerek daha az kalori alıp aynı zamanda tokluk hissine de kavuşabileceğinizin bilincine varmanız kilo vermenizi sağlayacaktır.

Dengeli ve düzenli uyku, kilo vermek için de bir hayli önemlidir. Dengesi uyku sonucunda, kişi yetersiz uyku periyoduna girdiği için sürekli yemek yeme isteyecek ve kalori alma oranı buna oranla artacak. Bu durum da kısa sürede kilo almasına neden olacak. Kaliteli ve düzenli uykuda, kişi kalori yakmaya başlayarak, ertesi güne daha dinç ve sağlıklı hissederek başlayacağını bilmeli ve yaşamını ona göre dizayn etmelidir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız kesinlikle uzun süre aç kalmamaya özen gösterin. Uzun sürelerde aç kalmak, kişinin hem fiziksek hem de duygusal olarak açlığının tetiklenmesine neden olduğu için önüne yemek geldiği anda çok daha fazla yemesine neden olacaktır. Dengeli ve düzenli şekilde sağlıklı, temiz içeriklerle beslenmek kısa sürede sağlıklı kilo vermenize neden olurken aynı zamanda herhangi bir efor göstermenizin de önüne geçecek.