Türkiye’de bedelli askerlik yasasının çıkmasıyla birlikte bedelli askerliğe dair onlarca husus merak konusu oldu. Bedelli askerlik yapacak olan kişilerin belli başlı bazı şartları karşılaması ve istenilenleri yerine getirmesi gerekiyor. Askerlik çağına erişmiş olan bireyler cüzi bir miktar ücret ödeyerek askerliklerini kısa süreli olarak yerine getirebilirler. Askerliğini bu şekilde yapmak isteyen kişiler bedelli askerlik kaç gün? sorusuna yanıt arıyorlar.

Bedelli askerlik kaç gün?

Bedelli askerlik kaç gün?

Bedelli Askerlik Kaç Gün? 2021

2021 yılında askerliğini bedelli olarak yapmak isteyen kişiler kaç günlüğüne asker olacaklarını merak ediyorlar. MSB tarafından belirlenmiş olan şartları karşılayan kişiler bedelli olarak askere gidebilir ve kısa süre içerisinde askerlik görevlerini yerine getirirler. 2021 yılı içerisinde bedelli olarak askere gidecek olan kişiler 21 gün boyunca askerlik yaparlar. Bu 21 gün içerisinde askerliğe dair çeşitli eğitimlere tabi tutulurlar.

İzleyin: MANİSA/ALAŞEHİR´DE 28 GÜN BEDELLİ ASKERLİK NASIL? TÜM SORULARI CEVAPLIYORUM!!

Bedelli Askerlik Ücreti

Askerliğini bedelli olarak yapacak kişiler belli bir miktar ücret ödemesi yaparlar. MSB tarafından belirlenmiş olan bedelli askerlik ücretini ilgili yere ödeyen kişiler, bedelli askerlik sırası beklerler. Eğer MSB tarafından ihtiyaç duyuluyorsa bedelli zamanında kişiler askere alınır. Bedelli askerler 21 gün boyunca askerlik yaparlar ve 37 bin 70 TL ödeme gerçekleştirirler. Yani bedelli askerlik adayları 21 gün askerlik yapmak için 37 bin 70 TL ücret ödemesi gerçekleştirirler.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik yapacak olan kişilerin adım adım yapması gereken işlemler vardır. Kişilerin bu işlemleri eksiksiz ve hatasız olarak yapmaları gerekiyor. Eksik veya hata olduğu durumunda başvuru yanlış onaylanır ya da hiç onaylanmaz.

Bedelli askerlik başvurusu şu şekilde yapılır;

 • E-devlet üzerinden ‘Askerlik Erteleme İptali’ işlemine girilir.
 • Buradaki ‘Askerlik Ertelemenizi Neden İptal Etmek İstiyorsunuz?’ soruna; ‘Bedelli Askerlik Yapmak İstiyorum.’ cevabı verilir.
 • Daha sonra ‘Bedelli Askerlik Yapma’ seçeneği e-devlet üzerinden seçilir.
 • Bu kısımda bedelli çıkmadığı taktirde paranın iade edileceği askerlik şubesi seçilir.
 • ‘Kaydet’ butonuna tıklandıktan hemen sonra ödeme ile ilgili olan ekran açılır.
 • Bu kısımdaki bilgiler ile birlikte rahatça bedelli askerlik ücret ödemesi yapılır.
 • Bedelli askerlik ücreti; başvuru yapıldıktan 2 ay içerisinde ödenmelidir.
İLGİLİ MAKALE  Doğalgaz abonelik ücreti 2022

Bu işlemleri hatasız bir şekilde yapan kişiler, MSB ihtiyacına göre bedelli olarak askere alınırlar. Eğer kişiler bedelliye seçilmezse birkaç ay içerisinde ödemiş oldukları ücretleri kendilerine ödenir. Ücreti alırken de sorun yaşamamak için askerlik şubesinin doğru seçilmesi gerekiyor.

Seyredin: YENİ BEDELLİ ASKERLİKTE BUNLARI YAP RAHAT EDERSİN

Bedelli Askerlik Ücreti Nereye Ödenir?

Bedelli askerlik ücretinin ödenmesi geren bazı hesaplar vardır. Bu hesapların dışında ücret ödenmesi kesinlikle kabul edilemez.

Bedelli askerlik ücreti şuralara ödenir;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bankası
 • Halk Bankası
 • PTT

Kişilerin ücretlerini bu bankalara yatırmaları gerekiyor. Kesinlikle kişisel banka hesaplarına yatırılan ücretler geçerli sayılmaz. Dolandırılma riskine karşı kişilerin, banka şubelerine giderek, personel aracılığıyla ücret ödemesi yapması gerekiyor.

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı

Türkiye’de asker olmanın yaşı 20’dir. Yani 20 yaşına girmiş olan kişiler, eğer eğitim görmüyorlarsa askere alınırlar. Bedelli askerlikte ise kesinlikle yaş sınırı gözetilmez. Asker alma kanunu 9. maddede bedelli askerlik için askerlik çağına erişmiş herkesin asker olabileceği yazıyor. Bedelli askerler için kesinlikle bir yaş sınırı gözetilmiyor. Ancak kişilerin askerlik çağına erişmeleri gerekiyor. Yani 20 yaşından küçük olan kişiler bedelli olarak askere gidemezler.

Bedelli askerlik kaç gün?

Bedelli askerlik kaç gün?

2022 Bedelli Askerlik Kaç Gün?

2022 senesi için bedelli asker adayı olan kişiler kaç gün askerlik yapacakları hakkında fikir sahibi olmak istiyorlar. Bedelli askerliğin toplam süresi 21 gündür. Her bedelli asker 21 gün boyunca askerlik yaparlar ve 21. günün sonunda tezkere alırlar. 2022 yılında da herhangi bir yasa veya karar çıkartılmazsa eğer 21 gün boyunca bedelli askerlik yapılacaktır.

2022 yılında bedelli askerliğe başvuracak adayların her işlemi düzgün bir şekilde yerine getirmesi gerekiyor. Herhangi bir hata ya da sorunla karşılaşmamak adına süreci düzgünce yürütmek gerekiyor.