Yerli ve milli silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2, ilk aktif uçuşunu gerçekleştirdiği günden itibaren uluslararası alanda bir üne sahip oldu. Gerçekleştirdiği operasyonlar ve sahip olduğu yazılım ile donanı gibi özellikler sayesinde büyük beğeni toplayan Bayraktar TB2, aynı zamanda Avrupa ülkeleri tarafından bağış kampanyaları kapsamında da gözde bir SİHA. 2022 yılı içerisinde patlak veren Rusya – Ukrayna krizi sonrasında Avrupa ülkeleri arasında Bayraktar TB2 alımı gün geçtikçe artıyor.

Bir ülke daha Bayraktar TB2 bağışlayacak

2022 yılının ilk aylarında meydana gelen ve hala devam eden Rusya – Ukrayna krizi sonrasında Bayraktar TB2 Ukrayna savunması tarafından kullanılmaya başlandı ve bu alanda ortaya koyduğu başarı ile ününe ün kattı. Ukrayna savunmasında gösterdiği başarı sayesinde Bayraktar TB2 bir sembol haline geldi ve Avrupa ülkeleri tarafından tercih edilmeye başlandı. Rusya karşısında destek olmak amacı ile Ukrayna’ya bağışta bulunmak isteyen ülkeler sırayla bağış kampanyaları düzenlemeye ve bu kampanyalar ile Bayraktar TB2 alarak Ukrayna savunmasına katmaya devam ediyor. Ukrayna ordusuna Bayraktar TB2 bağışları yapan ülkelere ise dün itibari ile bir yenisi daha eklendi.

Bir bağış kampanyası da Kanada’dan geldi

Şaşırtıcı bir hamle ile bu kez bağış Avrupa kıtasından değil, Amerika kıtasından geldi. Ukrayna ordusuna katılması hedeflenen Bayraktar TB2 SİHA’lar için atılan son adım ise Kanada’da atıldı. Kanadalı bir insani yardım kuruluşu tarafında başlatılan kampanya kapsamında bir adet Bayraktar TB2 SİHA alımı yapılacak ve alınan Bayraktar TB2 SİHA, 24 Ağustos tarihinde Ukrayna ordusuna teslime edilecek. Kampanyanın bu kadar geniş bir sürece yayılmasının sebebi ise 24 Ağustos gününün Ukrayna için özel bir anlamı olması. Ukrayna Bağımsızlık Günü olarak kutlanan 4 Ağustos tarihinde bir adet Bayraktar TB2, Kanada merkezli br yardım kuruluşu olan UhelpUkraine tarafından Ukrayna ordusuna katkıda bulunması amacı ile teslim edilecek. Kampanya kapsamında 7 milyon Kanada doları toplanması hedefleniyor.

Her vatandaştan en az 7 dolar

UhelpUkraine isimli Kanada merkezli insani yardım kuruluşu tarafından başlatılan kampanya kapsamında amaç 7 milyon Kanada doları toplanması. Toplanan para le Baykar Teknoloji üretimi Bayraktar TB2 SİHA satın alınacak ve alınan Bayraktar TB2 SİHA Ukrayna ordusuna bağışlanacak. Kampanyanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, hedeflenen ücretin toplanması için Kanada’da bulunan her Ukraynalının en az 7 Kanada doları yardımda bulunması gerekiyor. Kanada’da toplamda 1 milyondan fazla Ukraynalı olduğu aktarılıyor ve Ukrayna’da zarar gören sivillere yardım etmek amacı ile çağrıda bulunuluyor.

İLGİLİ MAKALE  Bayraktar TB2'den rekor geldi! Türk Havacılık tarihinin en iyisi oldu

Kampanya başlatılır başlatılmaz yardımlar yapılmaya başlandı. Gelen yardımlar bu şekilde hızla ulaştırıldığı takdirde hedeflendiği gibi 24 Ağustos tarihine kadar Ukrayna savunmasına yardım amacı ile bir adet Bayrakta TB2 SİHA satın alımı gerçekleştirilebilecek. Ukrayna’da yaşanan krizden zarar görenlere yardım etme amacı ile kurulan UhelpUkraine, sivillere ise doğrudan insanı yardım sağlıyor ve halkı bu dayanışmaya katılmaya davet ediyor.

Benzer kampanyalar sürüyor

Daha öncesinde benzer kampanyalar önce Ukrayna içerisinde daha sonra ise birçok farklı ülkede gerçekleştirilmişti. Hızlı bir şekilde Avrupa kıtasına yayılan bağış kampanyaları, an itibariyle Amerika kıtası içerisinde de gündeme getirilmeye başladı. Litvanya, Polonya ve Norveç gibi ülkelerin katılarak yayılmasını sağladığı bağış kampanyalarına Baykar Teknoloji de katkıda bulunmuştu. Baykar Teknoloji Ukrayna’ya 4 adet Bayraktar TB2 hibe etti ve toplanan bağışların Ukrayna halkına yardım amacı ile kullanılmasını talep etti.