Yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar TB2 ilk aktif uçuşunu gerçekleştirmesinin ardından adından söz ettirmeye başladı. Teknik, donanım ve yazılım olarak muadillerinden çok daha ileride bir insansız hava aracı modeli olan Bayraktar TB2 için övgüler bir yanda farklı ülkelerden gelen siparişler ise bir diğer yanda görülmeye devam ederken, Bayraktar TB2 bu kez de yoğun ilgiye tabi tutulması ile gündeme geldi.

Bayraktar TB2’ye yoğun ilgi

Geçtiğimiz günlerde Polonya’nın Kielce şehrinde başlayan dünyanın en büyük savunma sanayisi fuarı olan MSPO’da boy gösteren Bayraktar TB2 katılımcıların yoğun ilgisi ile gündeme geldi. MSPO Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı’nda aynı zamanda Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği de gösteri düzenledi. Hem Bayraktar TB2 hem de Mehteran Birliği hem katılımcılar hm de yetkililer tarafından alkışlar ile karşılandı. Fuara aynı zamanda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da katıldı.

Açılışı Mehteran Birliği yaptı

Fuarın açılış konuşmasını Milli Savunma Bakanı Hulus Akar yaptı ve ardından Hulusi Akar’ın beraberindeki heyet ile birlikte etkinlik alanına gelmesi ile Mehteran Birliği açılış gösterisine başladı. Pek çok ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen fuarın bu yıl 30.’su düzenlendi. Farklı ülkelerin üst düzey temsilcileri ve savunma firmalarının katılımı ile gerçekleştirilen MSPO’ya Türkiye 26 ülke ile katılım sağladı.

Türkiye ikinci kez lider ülke

MSPO Savunma Sanayisi Fuarı’na katılım sağlayan Türkiye katılımcılar arasında lider ülke olarak katılım sağlıyor. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği’nin desteği ile toplamda 26 Türk savunma sanayii firmasının katılım sağlaması ile lider ülke konumunda bulunuyor.

Bayraktar’a ilgi yükselmeye devam ediyor

Baykar Teknoloji üretimi SİHA modeli olan Bayraktar TB2 modeli her alanda kendisini göstermesi ile birlikte dünyanın en popüler insansız hava aracı konumunda bulunmaya devam ediyor. Fuarda sergilenen SİHA ve İHA modelleri arasında yer alan Bayraktar TB2’nin katılımcılara sunulması üzerine ilgiler şaşırtmadı. Hem katılımcılar hem de yetkililer tarafından yoğun ilgi gören Bayraktar TB2 ile birçok katılımcının fotoğraf çektirmek için sıraya girdiği görüldü. Aynı zamanda yetkililerin de Bayraktar Tb2 model SİHA’yı incelemek için ayırdıkları vakit dikkat çekti.

İLGİLİ MAKALE  Rusya'ya Bayraktar TB2 satılmayacak! Baykar Teknoloji CEO'su Haluk Bayraktar kesin konuştu

Polonya ile iş birliği gelişecek

Türkiye’nin ikinci kez lider ülke konumunda bulunduğu MSPO Fuarı’nın Polonya’nın Kielce şehrinde düzenlenmesi aynı zamanda fuara en çok firma ile katılan ülkemizin Polonya ile olan sanayi iş birliğinin olumlu şekilde gelişmesine de katkı sağlayacak bir durum. İlerleyen süreçte hem Polonya hem de diğer Avrupa ülkeler ile savunma sanayii anlamında iş birliklerinin daha da geliştirilmesi hedefleniyor. Avrupa’nın en büyük savunma sanayi firmaları arasında yer alan Baykar Teknoloji’nin e bu gelişimde payının oldukça büyük olduğunu görmekteyiz.

Polonya da TB2 almıştı

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanmaya başlayan kriz sonrasında bağış kampanyaları düzenlenmeye başlamıştı. Avrupa ülkeleri bağışlar ile Ukrayna’ya Bayraktar TB2 model SİHA hediye etmek için ve mücadelesinde desteklemek için kolları sıvadı. Polonya da bu ülkeler arasında yer aldı. Polonya halkı topladıkları bağış paraları ile 1 Bayraktar TB2 model SİHA siparişi vermişti. Siparişin hazırlanma sürecinde Bayraktar TB2’nin Polonya’nın Kielce şehrinde katılımcılar ile buluşması da yaşanan gelişimlerin bir destekçisi oldu.