Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz ve faydaları saymakla bitmeyen bamya tohumu pek çok insan tarafından merak edilen gıdalardan bir tanesi olurken, içeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde kişinin sağlıklı bir hayat sürmesine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Yemeğini seven ve sevmeyen iki farklı düşüncede insan bulunurken, bamya tohumunun tüketilmesi kişinin sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Bamya tohumunu yaz kış demeden hemen hemen her mevsimde bulabileceğiniz gibi düzenli tüketimde tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte bamya tohumuna dair bilinen bilinmeyen tüm detaylar…

Bamya tohumunun faydaları nelerdir?

 • Bamya tohumunun içeriğinde bulunan bileşenler, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olurken kişinin tüm şeker seviyelerinin dengede kalmasına katkı sağlayan oldukça mucizevi bir besin kaynağıdır.
 • İçeriğinde bol miktarda B ve C vitaminleri barındıran bamya tohumu aynı zamanda kalsiyum, potasyum, demir ve çinko açısından da son derece zengin bileşenleri içerisinde bulundururken kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin diyabete yakalanma riskini bir hayli düşüren bamya tohumu, yine içeriğindeki bileşenler sayesinde kişinin diyabet hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Büyük bir antioksidan kaynağı olan bamya tohumu kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kişiyi çeşitli hastalıklara karşı büyük ölçüde koruma altına alır.
 • Vücutta bulunan kötü kolesterol seviyesinin düşmesine neden olan bamya tohumu, kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlar.

 • Başta kolon kanseri olmak üzere çeşitli kanser hastalıklarının oluşumunu büyük ölçüde önleyen bamya tohumunu, düzenli olarak tüketmeniz son derece önemli olan durumların başında gelmektedir.
 • Lifli yapısı sayesinde kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olan bamya tohumu aynı zamanda diyet listelerinin de vazgeçilmez gıdalarından bir tanesi olurken, uzun süre tok tutması özelliği ile kişide kolaylıkla kalori açığı oluşturulmasına katkı sağlamaktadır.
 • Vücutta bulunan tümörlü hücrelerin tedavi edilmesine yardımcı olan bamya tohumunun düzenli olarak tüketilmesi, tümörlü hücrelerin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Karaciğerin çalışma mekanizmasını büyük ölçüde koruma altına alan bamya tohumu, karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır.
 • Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olan bamya tohumu, bu tür hastalıkların çok daha kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sindirim sistemi üzerinde bir hayli olumlu etkileri bulunan bamya tohumu, kişinin sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlarken aynı zamanda kişide bulunan çeşitli hazımsızlık gibi problemlerin kısa süre içerisinde tedavi edilmesine de yardımcı olur.
 • Bağırsakların sistematik bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bamya tohumu, kişinin bağırsaklarında bulunan tüm problemlerin kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Beyin aktivitelerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan bamya tohumu kişinin tüm konsantrasyon durumunu en iyi şekilde yönetmesine yardımcı olurken aynı zamanda beyinsel işlevlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır.
 • Sinir sistemi üzerinde büyük ölçüde faydaları bulunan bamya tohumu, sinir sisteminin iyileşmesine ve yapılanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Uykusuzluk, stres, kaygı, yorgunluk gibi yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren tüm durumları ortadan kaldırmaya kişinin hayatını büyük ölçüde düzene sokmaya yardımcı olur.
İLGİLİ MAKALE  MasterChef imzalı bu bamya çorbasına aşık olacaksınız!

Bamya tohumunun besin değerleri şu şekildedir?

Besin Değeri100 gramda1 Su Bardağı (120 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori31 kcal37.2 kcal% 1.6
Karbonhidrat7.0 g0.8 g% 2.3
Lif3.2 g3.8 g% 12.8
Protein2.0 g2.4 g% 4.0
Yağ0.2 g0.2 g% 0.3
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini70.0 IU84.0 IU% 1.4
C Vitamini36.0 mg43.2 mg% 60.0
Potasyum285.0 mg342.0 mg% 8.1
Kalsiyum84.0 mg100.8 mg% 8.4
Demir1.2 mg1.4 mg% 6.7

Bamya tohumu nasıl tüketilir?

Bamya tohumunu dilediğiniz gibi tüketmeniz mümkün. Tüm faydalarından yararlanabilmek ve bamya tohumunun içeriğinde bulunan tüm vitamin ve minerallerden faydalanabilmek için tane tane yemeyi tercih edebilirsiniz. Tane tane yeme noktasında zorlanıyor ya da o şekilde tüketim gerçekleştiremiyorsanız bamya tohumunu toz hale getirdikten sonra kaynamış suyun içerisinde demleyerek çay gibi tüketebilir ve yine bamya tohumunun tüm faydalarından yararlanmış olursunuz. Çay gibi tüketmeyi de istemiyorsanız o noktada bir su bardağı suyun içerisine 9 ile 10 adet arasında bamya tohumunu ilave edin. Bamya tohumunu suyun içerisine ilave ettikten sonra bardağın üzerini kapatın ve akabinde bir gece bu suyu beklettikten sonra ertesi gün suyu direkt olarak güne başlayabilirsiniz.