B12 eksikliğinin en büyük belirtilerinden bir tanesi şüphesiz kişinin kendini sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetmesidir. Yorgun ve halsizlik sonucunda kişinin yaşam kalitesi büyük ölçüde düşerken B12 vitaminin eksiksiz tamamlanması fazlasıyla önemli olan durumların başında gelmektedir. Haberimizin bu bölümünde B12 vitaminin eksikliğinde kişide ne gibi problemler olabileceğinden aynı zamanda B12 vitaminin hangi gıdalarda bulunabileceğine kadar pek çok konuya değineceğiz. İşte tüm detaylarıyla B12 vitaminin insan sağlığı üzerindeki etkileri…

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

B12 vitamini kişinin hayat içerisinde sağlıklı bir boyutta olmasına yardımcı olan ve kişinin çok daha aktif bir şekilde yaşamasına yardımcı olan son derece önemli vitamin gruplarından bir tanesi olurken B12 vitamini eksikliği kişide çeşitli sağlık problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini hayli düşüren B12 vitaminin eksikliğinde şu belirtiler ortaya çıkmaktadır;

  • Sürekli olarak yorgunluk ve halsizlik hissiyatı
  • Kalp çarpıntısı
  • Nefes alış verişte zorlanma
  • Cildin soluk renkte olması
  • İştahsızlığın oluşması ve buna bağlı olarak kilo kaybı yaşanması
  • Algılamada ve görmede meydana gelen problemler
  • Kulakta ani oluşan çınlama
  • Depresyon ve gerginlik
  • Vücudun belli bölmelerinde şişkinlik

B12 vitamini ne işe yarar?

B12 vitamini kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olması için son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. B12 vitamini sağlık açısından fazlasıyla önemli olan gıdaların başında gelirken, B12 vitamini kişinin sinir sistemleriyle doğrudan bağlantısı bulunan vitaminlerden bir tanesidir. Sinir sisteminin yanı sıra kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına da katkı sağlamaktadır. B12 vitamini vücut içerisinde üretilemeyen vitaminlerden bir tanesi olurken, takviye ya da içerisinde B12 vitamini bulunan gıdaların düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. B12 vitaminin oluşmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi şüphesiz yanlış beslenme dolayısıyla yaşanmaktadır. Sağlıksız gıdaların tüketilmesi yahut herhangi bir besin değeri olmayan gıdaların tüketilmesi B12 vitaminin oluşmasına neden olurken, kişinin kendini halsiz ve kötü hissetmesine yardımcı olmaktadır.

B12 vitamini bakımından zengin olan gıdalar nelerdir?

B12 vitaminin eksik olması durumunda kişinin beslenme düzeneğini büyük ölçüde değiştirmesi, içeriğinde B12 bileşeni barındıran gıdaların düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. B12 açısından zengin gıdaları şu şekildedir;

İLGİLİ MAKALE  Yapılan araştırmalar sonuç verdi. Yapay tatlandırıcılar büyük tehlike saçıyor!

1-Sakatat

Sakatatların içerisinde büyük ölçüde B12 vitamini bulunurken, sakaktatların haftada 2 kez tüketilmesi son derece önemlidir. Belirli bir beslenme periyodu üzerine oturtulması durumunda kişi kendini çok daha sağlıklı hissederken aynı zamanda B12 vitamini eksikliğini de büyük ölçüde kapatmış olacaktır. Dalak, karaciğer gibi sakatatlarda büyük ölçüde B12 vitamini bulunmaktadır.

2- Kabuklu deniz canlıları

Sakatatla arası olmayanlar için son derece pratik ve alternatif olabilecek gıdalardan bir tanesi kabuklu deniz canlılarının tüketilmesidir. Kabuklu deniz canlılarının içerisinde yer alan B12 vitamini kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine büyük ölçüde katkı sağlarken aynı zamanda, B12 vitaminin tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

3- Süt ve süt çeşitleri

Süt ve süt çeşitlerinin içerisinde bol miktarda B12 vitamini bulunurken bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi fazlasıyla önemlidir. Sadece inek sütü olmaksızın badem, pirinç, soya sütü gibi sütlerin içerisinde de bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. Günlük ihtiyacınızı karşılamak adına günlük olarak süt ve süt çeşidi tüketiminizi eksiksiz bir şekilde tamamlamayı kesinlikle ihmal etmeyin.

4- Yumurta

İnsan sağlığı açısından pek çok önemli bileşenleri içerisinde barındırırken yumurta aynı zamanda B12 vitamini açısından zengin gıdalardan bir tanesidir. Bilhassa haşlama yöntemi ile tüketebileceğiniz yumurtadan fazlasıyla B12 vitamini alabilirken, uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olmaktadır. Düzenli ve yeterli miktarda yumurta tüketiminizi gerçekleştirmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

X