Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde ayak karıncalanması problemiyle karşı karşıya kalmıştır. Ayak karıncalanması bazı durumlarda dönemsel durumlar dolayısıyla oluşabilirken bazı durumlarda ise ciddi hastalıklar dolayısıyla kronikleşmektedir. Bu durumun farkına varabilmek için ayak karıncalanması probleminin ne zamandır var olduğunun bilincinde olmalı ve kaç gündür devam ettiğinin kontrolünü sağlanması gerekmektedir. Ayak karıncalanması probleminin kronikleşmesi durumunda kesinlikle uzman bir doktora görünmeli ve gerekli tetkiklerin sağlanması gerekmektedir. Peki ya ayak karıncalanması neden olur ve ayak karıncalanması probleminin altında ne gibi hastalıklar yatmaktadır?

Ayak, el karıncalanması (uyuşması) neden olur?

Genellikle iğne batması şeklinde hissedilen karıncalanma ya da diğer bir tabirle uyuşma hissi sıklıkla ellerde ve ayaklarda hissedilen bir durumdur. Bazı durumlarda sadece el ve ayaklarda hissettiğimiz karıncalanma hissi çoğu zaman dudak çevrelerinde, kollarda ve parmak uçlarında da görülebilmektedir. Uyuşma ve karıncalanma probleminin altında yatan bazı ciddi problemler yer almaktadır. Bu ciddi problemlere önem verilmemesi hastalıkların ilerlemesine neden olabileceği için kesinlikle uzman bir doktor gözetiminde olunmalı ve gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu noktada ayaklarınızda ya da herhangi bir uzvunuzda kronikleşmeye meyilli karıncalanma hissiyatının olduğunu düşünüyorsanız, bu durumun ne zamandır başladığı ve şiddetinin ne denli olduğunun bilincine varmanız gerekir. Gerekli saptamaları kendi nezlinizde gerçekleştirdikten sonra uzman doktor konuyla alakalı en derin sonuca kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Pek çok neden dolayısıyla oluşan uyuşma hissiyatının en temel sebepleri arasında elbette sinirsel problemler yer almaktadır. Vücut içerisinde meydana gelen sinir hasarı, sinir uyarıları gibi durumlar sonucunda vücut bir reaksiyon olarak vücudun belli uzuvlarında karıncalanma tepkimeleri gösterir. El ve ayaklarda görülen uyuşma problemini 4 kategoriye ayırmak, durumun farklılığını anlamak için önemli olacaktır. İşte uyuşma probleminin oluşma nedenleri arasında seyreden durumlar;

  • Parestezi hastalığı genellikle sinir uçlarına yapılan baskılar sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Parestezi hastalığında olan kişilerde sıklıkla el ve ayaklarında uzun süreli uyuşma ve karıncalanma gibi durumlar gözlemlenmektedir.
  • Disestezi hastalığı genellikle kişilerde ağrılı ve hoş olmayan durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler basınç ve dokunuşlarda değişiklik hissetmesiyle başlamaktadır.
  • Hiperpati hastalığı sinir sistemiyle alakalı bir durumdur. Ağrı duygusunun aşırı derecede algılanmasıyla ortaya çıkmaktadır.
  • Anestezi etkisi, ağrı ve sıcaklık dolayısıyla oluşan duyu kayıplarında da karıncalanma problemleri görülmektedir.
İLGİLİ MAKALE  Ayak parmağı uyuşması neden olur?

Genel itibarıyla uyuşukluk ya da karıncalanma durumu kollarda, bacaklarda, ayaklarda ya da vücudun tamamında hissedebilme ihtimali olan bir durumdur. Yaşanılan bu uyuşukluğun beyin ve omurgayı da içerisine alan merkezi sinir sisteminde meydana gelen problemler dolayısıyla da oluşabilmektedir.

Ayak ve ellerde meydana gelen uyuşmanın nedenleri nelerdir?

Uyuşma ya da karıncalanma durumunun altında yatan pek çok sebep olabilirken, yaşanılan uyuşmanın ne zamandır devam ettiğini ve şiddetinin ne derecede olduğunu belirlemeniz önemlidir. Bu durumların uzun süredir devam etmesi durumunda kesinlikle nöroloğa görünülmesi gerekmektedir. Nöroloji doktorunun gerekli duyduğu tetkiklerin yapılması ve uyuşmanın araştırılması gerekmektedir. Ayaklarda ve ellerde uyuşma probleminin yaşanmasını tetikleyen durumları ise şu şekilde sıralamamız doğru olacaktır;

  • Şeker hastalığı
  • Vitamin eksiklikleri
  • Sinir problemleri
  • Fıtık omurga diski
  • Nörolojik problemler
  • Bazı ilaçlar