Apple, dünya üzerinde en çok kullanılan teknoloji ürünleri üreten firmalardan biri. Özellikle iPhone ve Mac bilgisayarları ile dikkatleri üzerine toplayan Apple, her yıl yeni ürünler ile karşımıza çıkıyor. Apple, Steve Jobs tarafından, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Kendisinin vefatı sonrası ise şirketin başına Tim Cook gelmiştir. Herkesin merak ettiği konu ise Tim Cook’un ne kadar maaş aldığı. Bugün merak ettiğiniz soruları yanıtladık.

Tim Cook Apple’dan ne kadar para alıyor?

Apple, 700 milyar dolar ile dünyanın en zengin şirketi konumundadır. Bununla beraber Tim Cook, yayınlanan SEC dosyalarına göre 98,73 milyon dolar para kazandı. Ancak 2021 mali yılında Tim Cook’un aldığı para. Çünkü 98,73 milyon dolar içerisinde Tim Cook’un giderlerine ayrılmış birçok kalem bulunuyor.

Tim Cook’un net maaşı ne kadar?

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Apple’dan yıllık 3 milyon dolar maaş almaktadır. Bunun yanında ise Tim Cook, Apple’ın çevresel ve finansal sürdürülebilirliğini devam ettirebilmesi için 12 milyon dolar civarında bir ikramiye almaktadır. 712 bin 488 dolar kişisel hava yolculuğu, 630 bin 630 dolar güvenlik, 401(k) planına 17 bin 400 dolar katkı, 2 bin 964 dolar hayat sigortası primi ve 23 bin 77 dolar tatil nakit çıkışı dahil olmak üzere 1.39 milyon dolar civarında da diğer kalemler için Tim Cook’a para ayrılmış durumda. Fakat en önemli ise Tim Cook’un aldığı 82.35 milyon dolarlık hisse senedi ödülü.

Hisse senedi ödülü neden bu kadar önemli?

Hisse senedi ödülünün neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için yayınlanan SEC dosyalarına bakmamız yeterli olacaktır. Yayınlanan SEC dosyalarına baktığımızda ise Tim Cook’un 2021 yılı ile 2020 ve 2019 yılındaki kazandığı parların arasında ciddi bir fark bulunuyor. Bu durumun meydana gelmesinin en büyük nedeni ise Tim Cook’a verilen hisse senetleri. Verilen bu hisseler nedeni ile de Apple ne kadar kar elde ederse, her şirket hissedarı gibi Tim Cook’ta yüksek miktarlarda bir kazanç elde edecek.

Tim Cook, 2025 yılına kadar Apple’dan 1 milyon dolarlık hisse satın alacak. Bununla beraber de Apple’ın CEO’su Tim Cook, ilerleyen yıllarda çok daha fazla para kazanmaya başlayacak. Ayrıca yayınlanan dosya incelendiğinde, Tim Cook emekli olsa bile bu hisseleri satın alacak ve Apple’dan para kazanmaya devam edecek.

İLGİLİ MAKALE  Siri'ye sorulan komik sorular

Apple yetkilisi, Tim Cook’un hisse senedi ödüllerini Apple’ın büyümesi, performansı ve Cook’un CEO olarak rolü ve etkilerinin dikkate alarak ayarlandığını söyledi. Apple yetkili ayrıca, kurulun ücret komitesinin, Alphabet, Microsoft, Amazon ve Facebook ana şirketi Meta dahil olmak üzere bir dizi rakip şirkete kıyasla Apple’ın karlılık seviyesini dikkate aldığını da vurguladı.

Tim Cook kimdir?

Tim Cook, 1 kasım 1960 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Alabama Eyaleti’nde dünyaya gelmiştir. 1998 yılının Mart ayında Apple bünyesine katılan Tim Cook, Steve Jobs’ın 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple’ın CEO’luğundan ayrılmasının ardından Apple’ın yeni CEO’su olmuştur.

Tim Cook’un babası bir liman çalışanı, annesi ise ev hanımıdır. Robertsdale Lisesi’nden mezun olan Tim Cook daha sonra 1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamlama başarısını göstermiştir. 1988 yılında ise Tim Cook, Duke Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamıştır.

Tam bir fitnes hayranı olan Tim Cook, sürekli olarak doğa yürüyüşleri yapmaktadır. Ayrıc abeslenmesine dikkat ettiği bilinen Tim Cook, bisiklet ve jimnastik yapmaktan da bir hayli hoşlanıyor. Bununla beraber mail trafiğine sabah 04.30’da başlayan Tim Cook, çalışanlarını akşamları arayarak gelecek haftanın planlarını yapmaya başladığı da biliniyor. 30 Ekim 2014 tarihinde eşcinsel olduğunu açıklayan Tim Cook, ” Eşcinsellik bana tanrının bir hediyesi.” diye söz etmiştir.