Latince Salvia officinalis adıyla bilinen ada çayı tarih boyunca şifa niyetine kullanılmıştır. Dünya üzerinde 500’e yakın türü bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde insan sağlığına çok büyük faydalar sağlamaktadır. Özellikle A, C ve K vitaminleri açısından çok zengin olması hasebiyle çok fazla kullanılmıştır. Tarih boyunca hemen hemen her toplumda görülen ada çayının anavatanı Akdeniz Havzası ve Ege Bölgesidir. Ülkemizde de çok fazla yetiştirilmektedir. Ada çayı genellikle nemli topraklarda yetişen bir bitkidir. Onun için dünyanın her yerinde yetişmemektedir. Bu da ticaretinin yapılmasına neden olmaktadır. Ekonomik değeri yüksek olduğu için de çoğu insanın gelir kaynağı durumundadır.

Ada çayı genel olarak nisan ile mayıs aylarında hasadı yapılmaya başlanır. Bu hasat kasım ayına kadar sürebilmektedir. Ada çayı, tarihten bu güne hem çay olarak hem de yağ olarak kullanılmış ve birçok hastalığın iyileşmesinde çok önemli rol oynamıştır. Günümüzde de bazı ilaçların kullanımında da çok fazla kullanılmaktadır. Ballıbabagiller familyasına mensup olan ada çayı, içerisindeki maddeler ile kendini diğer bitkilerden ayırmaktadır. Özellikle sağlık alanında çok yüksek bir faydası olan ada çayının ilaç endüstrisinde sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir.

Ada çayı en çok kışa aylarında tüketilmektedir. Özellikle soğuk algınlığı, halsizlik ve buna benzer rahatsızlıklarda akla gelen ilk çözümler arasında yer almaktadır. Ada çayı içerisinde; A, C, K vitaminleri, çinko, magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır, demir gibi birden fazla mineral ve vitamin bulundurmaktadır. Bu da onu doğal bir antioksidan yapmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir. Ada çayının bilimsel olarakta birden fazla faydası tespit edilmiştir. Kısaca bakmak gerekirse;

 • Doğal bir antioksidandır.
 • Vücudu dinç ve güçlü tutar.
 • Soğuk algınlığına birebir iyi gelir.
 • Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Ter kesici özelliği vardır.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarını önler.
 • Cilde parlaklık verir.
 • Stres ve kaygıyı azaltır.
 • Kemiklerin gelişmesini sağlar.
 • Kansere karşı çok etkili bir silahtır.
 • Alzheimer’ı önlemektedir.

Ada çayının daha bir sürü faydası bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde yüzyıllardır tıbbi amaçlı olarak kullanılmasını sağlamıştır. Özellikle kış aylarında vücudun güçten düşmesi belli başlı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu noktada ada çayı çok etkili bir ilaçtır. Yaraların hızlı iyileşmesini, kemiklerin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır. Ayriyeten bilişsel olarakta çok büyük katkıları bulunmaktadır. Özellikle unutkanlığı (Alzheimer) önlemektedir. Genellikle çay olarak tüketilmektedir. Peki, ada çayı nasıl yapılır? Hangi malzemeler gereklidir?

İLGİLİ MAKALE  Kılıç çiçeğinin faydaları nelerdir?

Ada çayı nasıl yapılır?

Ada çayı için öncelikle 1 su bardağı ve 1 çorba kaşığı kadar kurutulmuş ada çayı yaprakları gerekmektedir. Temel malzemeler bunlardır. İlk önce herhangi bir kapta su kaynatın. Ardından kaynayan suyu bir bardağa aktarın. Suyu bardağa ilave ettikten sonra 1 çorba kaşığı kadar kurutulmuş ada çayı yapraklarını ilave edin. Yaprakları ilave ettikten sonra ortalama olarak 5 ile 7 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Eğer bu süreyi aşarsanız ada çayının çoğu faydası yok olacaktır. Ayriyeten hazırladığınız ada çayıda acılaşacaktır. Onun için 5 ile 7 dakika zaman dilimi idealdir. Bu süre zarfında çay demlenecek ve isteğe bağlı olarak bir dilim limon ekleyebilirsiniz. Bu çayı günde en fazla 3 bardak kadar tüketebilirsiniz. Fazla tüketilmesi sağlığa ciddi hasarlar verebilmektedir. Onun için fazla aşırıya kaçmadan günde en fazla 3 bardak tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun