Her dönemin kendine has abur cuburları bulunurken, bu abur cuburlardan şüphesiz en çok beğenilen dönem 90’lardı. Günümüzde herhangi bir bakkalda ya da markette gördüğümüz o eski abur cuburlar içimizde bir burukluk oluştururken, hüzünle birlikte mutluluğun yaşanmasına neden oluyor. Doksanlarda yaşayan çocukların harçlıklarının tamamını yatırdığı o abur cuburlar, sokak arlarında arkadaşlarınla paylaşma duyguları tamamıyla eskide kalmışken, haberimizin bu bölümünde sizleri doksanlara götürüyor ve doksanlarda meşhur olan p efsanevi abur cuburları sizler için derliyoruz. Dikkat edin burnunuzun ucu sızlayabilir…

Altın çikolata

Şüphesiz bayramların en çok sevilen çikolatalarının başında gelen bu altın çikolata, çocukluğumuzda gözlerimizin parıldamasına neden olan yegane bir lezzetti. Dışa ambalajıyla büyük bir altın formunda olan altın çikolatayı bilhassa komşularda yer, o komşulara gitmek için büyük bir heyecan duyardık. Ambalajının güzelliği bir yana çikolataya ulaşmak da bir hayli zahmetliydi. Yine de sever ve mutlulukta yerdik.

Yumiyum

Şimdilerin tofitası eskilerin yumiyumunda gizli. Çilek, kiraz, portakal aromasıyla mest eden bu şeker şüphesiz her çocuğun vazgeçilmezleri arasında yer almaktaydı. Paketine bulaşan şekerlemelerin yerken elin batmasına ve şekerlenmesine neden olsa da lezzeti bir başkaydı. Çocukluğumuzda babaların eve gelirken getirdiği minik sürprizlerin balında gelmekteydi.

Meybuz

İçeriği tamamıyla buz ve meyve aromasından oluşan bu lezzet çocukların vazgeçilmezleri arasındaydı. Okul çıkışlarında eve giderken köşe bakkaldan alınan meybuzlar, yaz sıcağında ilaç gibi gelirken aynı zamanda düşük fiyatıyla da oldukça ekonomikti.

Patlayan şeker

ağza attıktan belli bir süre sonra kulakların arkasında patlama bir hissinin oluşmasıyla satış rekorları kıran bu şekeri genç yaşlı fark etmeksizin herkes tercih ediyordu. Abur cuburların en eğlencelisi olan patlayan şekeri günümüzde farklı varyantlarda bulmak da mümkün. Son dönemlerde dondurma içerisine konulan patlayan şeker, doksanlardaki kadar olmasa da kişiye aynı eğlenceyi sağlıyor.

Şıpsevdi

Bolca şeker aromasıyla kocaman bir sakız olan şıpsevdinin en sevilen yanı içerisinden çıkan karikatür resimleriydi. Birbirlerine aşık olan iki gencin resimlerinin olması çocukluğumuzun ilk aşk kırıntılarıydı. Şıpsevdi çikolatasının en kötü yanıysa ilk 10 dakika sonrasında sakızın şeker aromasının gitmesi ve plastik bir tada dönmesiydi.

İLGİLİ MAKALE  Hem işe hem komşunuza götürebileceğiniz nefis bir atıştırmalık! Ekonomik granola barı mutlaka deneyin (Kaynak: soru.com.tr)

Emzik şeker

Emzik formundaki şeker, sokakta oynarken en favori şekerlerimizden bir tanesiydi. Büyük eğlencelerin döndüğü bu şeker birçok arkadaşlığın başlamasına da yardımcı olmaktaydı.

Sulugöz

Ağza atıldığı ilk anda inanılmaz ekşi ve acı bir tat olan sulugöz, gözlerin ve ağzın ekşimesiyle birlikte bir anda kasılmanın ardından şekerli bir tada dönmeye başlıyordu. İlk lezzeti inanılmaz iyiydi.

Capri sun

Şimdilerde hala market reyonlarında gördüğümüz lezzetiyle ferahtlatıcı bir etkisi olan Capri sun, oldukça keyifli bir içecek. İçildikten sonra üzerine basılarak patlamakta ne yazık ki tüm çocukların en büyük eğlencelerinden bir tanesiydi.

Hobby

Anneannelerimizin ya da babaannelerimizin evlerinden eksik etmeği bu çikolata bir paket içerisinde bir sürü olmasıyla meşhurdu. Seveni pek olmayan hobby çikolatasının fındıkları ve çikolatasının lezzeti bir miktar hayal kırıklığına uğratıyordu.

Mini milk

Süt tadının şüphesiz en iyi alındığı dondurmaların başında olan mini milkin vanilyalı ve çilekli olmak üzere iki çeşidi bulunuyordu. Bilhassa annelerin güvenle tercih ettikleri mini milk çocukluğumuzun en iyi dondurmalarından bir tanesiydi.

Katkat tat

Elmalı ve şeftalili olmak üzere iki çeşidi olan kitkat milföy hamuru formuyla oldukça lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalıktı. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de bir hayli fazlaydı.

Buz parmak

Günümüzde hala satılmaya devam eden buz parmak, limon aromasıyla herkesi mest eden oldukça ferahlatıcı, annelerin ise çocuklarına almak istemediği bir dondurmaydı.

Cino

Fiyatı bir hayli uygun olan cino lezzetiyle de mutlu ediyordu.